021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

din nou la drum

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: din nou la drum

Mesaj de Aliata »

Cu placere, Catalin!
Sper ca te-a ajutat.
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: din nou la drum

Mesaj de ctl »

Aliata,
am ascultat de 2 ori, dar nu m-a prins, mai degraba eram atent la text care uneori mi se parea amuzant.
Dar muzica si vocea, excelente. Multumesc de gandul bun.
Mult succes tutiuror!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: din nou la drum

Mesaj de Aliata »

Eh, normal ca nu te-a prins. Ai mintea prea ocupata, prea multe ganduri. Stiu ce inseamna:).
Astfel de chestii, sa le spunem asa, prind la oamenii cu mintea deschisa. In rest, totul e amuzant, nepotrivit, bizar. Ca si in adictii, un om care vrea cu adevarat sa se vindece e deschis la orice: credinta, terapie, AA, meditatie, radacina de kudzu:) etc. Faptul ca ai incercat, totusi, e un lucru bun. Same here:)!

Am inceput ieri o carte, care m-a fascinat de-a dreptul. Nu o sa spun despre ce carte e vorba, pentru ca nu vreau sa se interpreteze aiurea sau sa isc un nou scandal, si 2 nu are legatura cu tine.
Intr-un capitol erau foarte bine definite persoanele asupra carora terapia nu are niciun efect sau nu vor sa auda nici in ruptul capului. Bingo! Toata viata am fost inconjurata de astfel de persoane. Nu e de mirare ca am ajuns asa. De "putin" timp (asta daca ma raportez la varsta pe care o am), au aparut si altfel de oameni in viata mea si sunt recunoscatoare pentru asta. Parca am fost oarba atatia ani, efectiv.
Nu pot schimba totul dintr-o data si nici nu mai fortez nimic. Aici a fost greseala mea cea mai mare. Am facut progrese mari in ultimii 3 ani si asta e fantastic! Voi da timpului timp si o sa am rabdare cu mine. Important este ca inteleg ce se intampla cu mine si vreau sa ies din asta! Forumul, in cazul meu, nu are ce sa-mi mai aduca nou sau constructiv. Aceleasi discutii, din cand in cand cate un scandal, sa spun exact ce gandesc nu mai pot, ca am facut prostia sa vorbesc in privat, mai nou mi se sterg si mesajele la comanda...In fine, ideea e ca trebuie sa evoluez in vindecarea mea. De aici si "alintaturile" mele cu nu mai scriu. Oricum, ajutorul se ofera in viata reala. Empatia, caldura, interactiunea pozitiva, abia acolo se simt cu adevarat. Aici e doar ceva de start si de multe ori nu duce in directia buna.
Cam atat de la mine!
Aveti grija de voi si sa ne auzim cu bine! Un an nou asa cum vi-l doriti!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: din nou la drum

Mesaj de Vbc »

Aliata
Un an nou cu sănătate, bucurii și împliniri să ai!
Asa cum ti-l dorești și propui!
Să ne auzim cu bine! :)
La mulți ani!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: din nou la drum

Mesaj de styx »

Aliata scrie:..Oricum, ajutorul se ofera in viata reala. Empatia, caldura, interactiunea pozitiva, abia acolo se simt cu adevarat..
Subscriu!
Un an nou cu liniste si impliniri!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: din nou la drum

Mesaj de ctl »

Aliata, te rog eu mult, nu iti inchide contul. Trebuie sa putem iesi din iadul asta.
Vb cu Ovidiu maine, iti promit.
Mult succes tuturor!
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: din nou la drum

Mesaj de Alliona »

Cu siguranță o să ieșiți, amândoi!
😍
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: din nou la drum

Mesaj de ctl »

Aliata, e totul OK cu Ovidiu, am vorbit cu el azi. Ai o adresa de email temporara? Sau alta idee cum sa iti trimit numarul lui?
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: din nou la drum

Mesaj de Alliona »

Cătălin, nu te întreb cum te simți. Nu am uitat.
Eu tare mult aș vrea, să reușești de data asta, și sunt sigură că vei reuși.
Anul nou, să-ți aducă liniștea sufletească, de care ai atâta nevoie!
Te îmbrățișează cu respect și mult drag, aceeași Maria!
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: din nou la drum

Mesaj de Alliona »

P.S. la mesajul anterior... încă aștept să-mi scrii pe wathsap!
Scrie răspuns