021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Bucurie!

Aici puteti povesti experientele personale.
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Bucurie!

Mesaj de Aliata24 »

Simt sa scriu ceva astazi si o fac din tot sufletul si cu toata sinceritatea mea.
Astazi, mi-am luat o palma mare intr-un sens atat de pozitiv, incat am inteles ce inseamna empatie si prietenie mai mult decat am invatat in ultimii ani. Multumesc, Primavara! Nu beau fresh de portocale, sa stii, ma baloneaza citricile, dar am tinut sa beau ce bei si tu, ca daca era dupa mine, stateam la o bere:).
Noi, toti cei care scriem aici, scriem in diferite faze. Niciunul dintre noi, nu e impacat sufleteste, fie ca e vorba de dependent sau codependent. Reactionam dupa stimul si stare. Cred ca niciunul dintre noi, dupa si prin cate am trecut, nu am invatat cu adevarat sa iertam si sa ne gasim pacea interioara. Cateodata simtim sa judecam si sa adresam cuvinte grele. Imi cer scuze pe aceasta cale tuturor care considera ca i-am jignit.
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Bucurie!

Mesaj de Aliata24 »

Si cei care nu-mi inteleg schimbarile de opinie si de exprimare in scris, sa se gandeasca de cate ori nu au facut la fel, indiferent daca au fost consumatori sau nu.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Bucurie!

Mesaj de Vbc »

Aliata24 scrie:Si cei care nu-mi inteleg schimbarile de opinie si de exprimare in scris, sa se gandeasca de cate ori nu au facut la fel, indiferent daca au fost consumatori sau nu.
👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

Multumesc si eu Aliata si daca este cineva care poate sa inteleaga aceste stari eu sunt prima pt ca reactionez la fel...Imi pare rau dupa , sunt rea de gura dar ca si tine nu sunt un om rau si fiecare dintre noi care scriem aici avem niste traume nevindecate dar pe care trebuie sa le acceptam si sa trecem peste curgand ca apa involburata a unui parau de munte peste stanci pt ca niciantr-un caz alcoolul nu ne va ajuta ci din contra...
Recunoscatoare sunt si eu prietenilor de pe Forum pt ca datorita lor eu sunt cea care astazi...a baut suc de portocale(daca stiam ca nu consumi il beam si pe al tau😂), de neimaginat pt mine in trecut...🤔
Si concluzia pentru mine este ca Dumnezeu lucreaza prin oameni!
Seara abstinenta frumoasa si tihinita va doresc tuturor!🙏💖🍀
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

Buna dimineata tuturor!
Frumoase, intelepte si adevarate cuvinte la Lupisor, cititi-le si va vor fi de ajutor ...

Asaa, sa va mai spun despre mine, nu ca ar fi important dar mi s-au intamplat lucruri bune pentru care in trecut probabil as fi baut pt a ma intari...

Cu atatea sarbatori de sarbatorit...😂😂 gasesc acum doua zile o sticla de apa minerala pe masa la bucatarie si o deschid sa beau(ca taranul , din sticla😱😂)iau o gura si bine ca nu am apucat sa inghtit pt ca era ...palinca primita in dar de la niste prieteni.Mi-a trecut glontul pe la ureche pt ca pt mine ar fi ceva f grav, eu considerand ca nu vreau sa mai ating nici-o picatura...nuuu , niciodata ci doar zilnic...🤔
Cred ca poti spune in astfel de cazuri ca, eii, daca tot am luat un gat ia sa vad daca beau putin mai mult ca doar n-o fi foc, sunt bine acum...si tot asa...🤔

Un alt lucru care mi s-a intamplat ieri m-a bucurat nespus pt ca in trecut era un motiv sa iau medicamente care pt felul meu adictiv de a fi nu-i toc'mai ok...
In trecut, abstinenta fiind ma obisnuisem sa iau melatonina pt dormit si faptul ca m-am inbolnavit de Covid m-a facut sa incetez si somnul este perfect, nici nu stiu de ce o luam...probabil tot in dorinta de a-mi face ceva rau...
Asadar ieri eram f infricosata deoarece urma sa am o interventie chirurgicala la maxilar si nu va spun cat imi era de frica, motiv f bun de a lua un calmant ...dar mai inati mi-am spus sa-mi iau tensiunea si fiind f buna am renuntat la calmant lucru care m-a bucurat enorm pt decizia mea, dupa.Totul a fost ok si sub nici-o forma nu consider ca m-am vindecat de problema mea dar constat cu bucurie ca am devenit mai inteleapta in decizii...
O zi abstinenta, frumoasa cu bucurie sa avem toti!🙏💖🍀

https://www.youtube.com/watch?v=pVeVBsXoOS0
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Bucurie!

Mesaj de Aliata24 »

Primavaro, tu nu vei mai reveni niciodata la consum. Te-am vazut! Esti un om care si-a inteles si acceptat durerea. Ca in rest, avem si dureri, dezamagiri, frici, reactii nepotrivite, asta e altceva.
Sunt oameni care scriu frumos si care sunt rai pana in maduva oaselor. La fel, sunt oameni care scriu agresiv si par Nero reincarnat si sunt cei mai sensibili si buni oameni. Tu esti un om bun!
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Bucurie!

Mesaj de Aliata24 »

Am puterea sa simt omul la interactiunea reala sau cel putin asa cred eu si nu-i lua omului credinta, oricare v-ati gandi sa scrieti.
Asta a fost parerea mea asumata 100%.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

.
Ultima oară modificat 27 Apr 2023, 10:26 de către primavara, modificat de 2 ori în total.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Bucurie!

Mesaj de primavara »

.
Scrie răspuns