021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sevraj

Aici puteti povesti experientele personale.
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Sevraj

Mesaj de Elle »

Buna ziua! Nici nu știu de unde sa încep! Poate cu acum 8 ani… când nu apucasem pe drumul acesta! Am sa încerc sa nu o lungesc f tare! Povestea mea…! In tinerețe acum am 42 !beam la petreceri discoteci etc , pana in 2016 cand am deschis un local.. și am început sa beau mai des..! Dar nu zilnic! In 2016 am descoperit ca un pahar de vin seara ma ajuta sa adorm mai rpd… de arunci am continuat așa pana in August acest an?? Desigur paharul de vin a ajuns aproape o sticla acompaniata cu un pachet de țigări! Am ac atari in care îmi era rău a doua zi dar spre seara îmi Recea deci ma puteam apuca iar de ritualul meu de relaxare…! Tărie nu am băut decât ocazional o visinata..! In urma cu jumătate de an am început sa beau și ziua…! Bă la o masa bă la un ! rest etc…și cumva cantitatea a ajuns mai mare .. seara aproape o sticla cam trei sferturi plus ziua 3/4 pahare…! Problema cea mai mare a încep in Iunie… cand m am trezit după 3 ore in panica … și m a ținut toată ziua…! Episoadele au fost rare dar cam la o luna..! Ma simteam bine cand beam a doua zi panica! Pana cand am făcut atac de panica seara la culare…! Senzații dubioase! Panica! Palpitații! Tensiune mica..! Senzație de cutremur și Parca îmi fugea imaginea! Îmi îngheța mâna stânga..și o senzație de amețeala cu dercorporalizare! Am făcut o pauza de o sapt și m am apucat iar! Deh.. vara, piscine, terase etc..! Ce naiba cum sa nu fiu in rândul lumii..! Pana acum 2 luni cand a fost iar groaznic..! De atunci am mai încercat sa beau acum 3 sapt .. ! In prima zi a fost Ok…! A doua zi iqr oribil!! De 3 sapt nu mai beau ! Însă cred ca sunt in sevraj! Îmi scade tensiunea foarte tare! Am palpitații cu toate ca pe tensiometru arată un max de 90 eu simt ca mor! Panica! Anxietatea! Adorm greu in 2 ore! Fac pipi noaptea de 7x!iau magneziu! Concor! Aspacardin! Am luat ei lemn dulce! Însă cand ma apuca e oribil! Seara la culcate încep palpitațiile! Problema e ca ma sperii..! Toată ziua ma gândesc ca mor ca fac avc! Am devenit f fricoasa…! Ma simt trista ( nu am motiv) mentionez ! Ca ma ocup de job de mn de casa..! Mănânc normal ! Ma aranjez machez parfumuri! Însă in interior ma simt oribil! Nu mi vine sa cred ca sunt alcoolica! Nu mi vine sa cred ca nu sunt normala! Îmi e frica sa nu fie letal ca sunt in sevraj acasa! Mi am fac prog la pisihiatru însă îmi este cică de ce îmi v a spune! Nu mi vine sa cred ca nu pot bea controlat și ca un pahar a aj sa mi facă panica și sa ma distrugă! Nu știu cum e sa trăiesc fără a bea… suna ciudat nu?? E o discrepanta in viața mea! Mănânc sănătos fac spirt și am băut tone de vin.. ca ma făcea sa ma simt eu!!!problema e ca varianta asta a mea nu i cunosc! Înainte de alcool era o alta pers! Mereu vesela .. și cu alcool la fel! Dar acum ma gândesc cu groaza ce fac? Când merg in oraș la un rest? Ce fac camd ies la
Un local!? Ce naiba beau apa?? E clar ca nu mai pot bea! Dar am nev de un ajutor de un suport am
Nev de ceva sa mi bag in cap in creier ca exista viața și după alcoola ! Ca pot fi fericita! Nu știu…! Ma simt pierdută..! Nu mai o scot la capăt! Urăsc stările astea urăsc fricile urăsc ca nu ma sint fericita ! Cum sa fac? Ce sa fac? Trăiască cu frica ca pot muri ca sunt in sevraj…! Ca mi pocnește inima! Sau ca pot inebuni..! Ma gândesc ca mi a făcut ceva alcoolul la creier..?! Nu știu de unde sa o iau! Ce sa citesc ? Ce sa ascult ? Cu cine sa vb ?? Nu ma mai pot relaxa! Seara fac același lucru ma pun și beau sic și fumez! Același ritual doar ca nu mai e alcool…! Dar nu ma simt bine.. nu sunt eu… cel mai mare dușman al meu care m a adus aici… ma făcea sa ma simt bine… cum suna??oare inebunesc ..!? Cum sa trăiesc !??astept și accept sfaturile voastre…
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sevraj

Mesaj de tudor »

Elle scrie:Buna ziua! a zi iqr oribil!! De 3 sapt nu mai beau ! Însă cred ca sunt in sevraj! Îmi scade tensiunea foarte tare! Am palpitații cu toate ca pe tensiometru arată un max de 90 eu simt ca mor! Panica! Anxietatea! Adorm greu in 2 ore! Fac pipi noaptea de 7x!iau magneziu! Concor! Aspacardin! Am luat ei lemn dulce! Însă cand ma apuca e oribil! Seara la culcate încep palpitațiile! Problema e ca ma sperii..! Toată ziua ma gândesc ca mor ca fac avc! Am devenit f fricoasa…! Ma simt trista ( nu am motiv) mentionez ! Ca ma ocup de job de mn de casa..! Mănânc normal ! Ma aranjez machez parfumuri! Însă in interior ma simt oribil! Nu mi vine sa cred ca sunt alcoolica!! Ma gândesc ca mi a făcut ceva alcoolul la creier..?! Nu știu de unde sa o iau! Ce sa citesc ? Ce sa ascult ? Cu cine sa vb ?? Nu ma mai pot relaxa! Seara fac același lucru ma pun și beau sic și fumez! Același ritual doar ca nu mai e alcool…! Dar nu ma simt bine.. nu sunt eu… cel mai mare dușman al meu care m a adus aici… ma făcea sa ma simt bine… cum suna??oare inebunesc ..!? Cum sa trăiesc !??astept și accept sfaturile voastre…
Bună seara, Elle!
Bine ai venit pe acest forum!
Numele meu este Tudor!
Sunt abstinent de la alcool de câțiva ani frumoși
Se poate trăi frumos fără alcool însă la început nu este ușor.
Din ce descrii stările tale ai nevoie de ajutor al specialiștilor.
O cură de detoxifiere de alcool și consiliere psihologica cu siguranță că te va ajuta.
Apoi sa participi la grup de suport unde vei găsi înțelegere, empatie și prieteni la oameni care au trecut prin ceea ce treci tu acum.
Vei găsi suport și aici dar pentru partea fizică și psihică specialiștii sunt cei care îți vor da ajutor de urgență.
Așteptăm să ne mai scri.
Îți las un link către oameni care au reușit.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Re: Sevraj

Mesaj de Elle »

Mulțumesc frumos! Am prog sapt viit la un pisihiatru și am sa văd ce mi recomanda! Cu siguranța am sa fac și terapie! Vreau sa fiu vine sa fiu fericita! Și sa simt ca trăiesc fără toate fricile astea! Îmi poți recomanda și o carte ceva,,sau alte materiale? Ceva ce to face creierul sa inteleaga lumea reala ..! Ceva.. orice..
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sevraj

Mesaj de styx »

M-am luptat cu problema asta ca și tine. Dar o perioadă mai lungă de timp. Mult mai lungă. Mergi la un medic și treci la abstinență în siguranță. O să te simți ca naiba, dar în fiecare zi o să te simți mai bine. Pentru început - Mănâncă. Bea multă apă. Dacă nu poți mânca, încearcă lapte sau suc de legume. Suplimente - potasiul și magneziul, merg foarte bine. Și nu în ultimul rând - ia-ți o carte pe care ți-ai dorit mereu să o citești, îți va ocupa mintea în aceste zile grele. Apoi, depinde de tine. Ia pe cineva care să te ajute(psihoterapeut, grup AA, orice dar nu trece singură prin asta)), nu-ți fie teamă să vorbești despre problemele tale cu cineva în care poți avea încredere. Alcoolul poate fi ”diavolul” de pe umărul tău și este nevoie de o forță supraomenească pentru a-l scutura. Poți să o faci. Totul va fi bine.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 262
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Sevraj

Mesaj de primavara »

Buna dimineata, Elle!
Povestea ta este a multora de pe Forum deoarece acesta "boala" nu tine cont daca esti barbat sau femeie, tanar sau mai 'matur", nu tine cont de religie, politica, stare sociala, functie,avere etc, nu tine cont de nimic si distruge in toti la fel.
Cel mai mare ajutor a venit pt f multi de pe acest Forum si in special de la Tudor care ti-a si scris.Povestile adevarate de aici au ajutat f mult...
Calca si tu in urmele celor care au reusit si nu vei da gres si incepe sa citesti acesti Forum de la cap pana astazi si poate vei intelege ceea ce trebuie sa faci fara sa incerci sa reinventezi roata, adica metode noi de a te lasa de baut deoarece nu exista inca...
Si cel mai important lucru este sa nu astepti ajutor de la altii, trebuie sa intelegi ca trebuie sa incepi cu tine...
Mult succes si tine aproape!
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Re: Sevraj

Mesaj de Elle »

Citesc mesajele voastre cu lacrimi in ochi…! In același timp ma termina palpitațiile.. ! Nu mi da pace gândul ca alcoolul mi a făcut ceva la creier.. și am sa rămân așa toată viața! Dureri de cap amețeli groaznice ceata pe creier…! E posibil sa fiu in sevraj!? Și sa pot muri?? Adică sunt cam 3 sapt fără alcool total..! Dimineața văd ca ma trezesc bine, după ora 11 ma ia.. și ma tot ține, ba palpitații ba senzația de cutremur interior.. bă una bă alta…! Oare inebunesc.. oare am făcut dementa alcoolica…?? Cum am putut ajunge aici?? Ei totuși.. de ce ma simt ca o handicapata ca nu mai pot bea alcool? De ce îmi fac griji ce fac eu când ies in oraș?? Cum pot pierde o noapte cu prietenii in Vama..? Dacă ei beau și eu.. ce fac??de ce bu mi mqi amintesc de mine înainte de acesta perioada…!? De ce mi se pare ca s a sfârșit lumea!??? Atâtea de ce URI…!??chiar exista viața și după alcool? Chiar te poți distra ? Char poți dansa?? Sus pe mese și sa te simți .. bine,,..?? Voi ce beti la o petrecere? Mie in afara de vin altceva nu mi place…! Off câte contradicții..ce mi se întâmpla? De ce ma simt atât de rău..? Atât de obosita !?
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 262
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Sevraj

Mesaj de primavara »

Alo, aloo..., stai ca nu s-a terminat lumea si nici nu ai inebunit.
Ia-o si tu mai incet pt ca desi nu-ti poti schimba trecutul de buna seama iti poti schimba viitorul, spun inteleptii...
Asadar ia-le mai incet pe toate si ca sa-ti iasa toate temerile din cap mai intai fa-ti niste analize la medicul tau de familie, poate ai lipsa de ca., mg, anemie etc, vezi care este problema nu-ti da cu presupusul...
Pt palpitatii, inspira f adanc aer in plamani si tuseste de mai multe ori din gat si-ti vor trecea, am avut si eu si nu mai am.
Deci fiecare zi la timpul ei, pt ca asa cum spuneam trecutul nu-l poti schimba, viitorul nu stie nimeni cum va vi asadar iti ramane ziua de AZI, acum si asta poti sa stapanesti si sa faci ceva pun pt tine...Daca noi am putut de buna seama ca poti si tu.
Succes si tine aproape!
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Re: Sevraj

Mesaj de Elle »

La cardiolog am fost totul e bine! Am făcut analize peste analize! Slava cerului stau f bine dr zice ca la 20 de ani! Însă stările interioare ceata de pe creier.. palpitații durerile de cap.. ma dispera! Știu ca poate exagerez! Am aj anxioasa și fricoasa…! Nu mai sunt eu…! Am senzația ca am ceva la cap de la alcool…! Exagerez mult…, la orice simptom.. pt ca ma sint într-adevăr foarte rău… sa ai tensiunea aproape 7 cu pulsul de 90 o zi întreaga.. sa te învârti ca intr un carusel.. și medicii sa nu zică nimic decât anxietate…!! Normal ca te sperii.. și te gândești ca totul e de la alcool! Culmea ca atunci când bei nu mai ai nimic…! Însă eu la ultimile mele pahare de alcool deja aveam palpitații și oarecum atacuri de panica! De asta spun ca as citi o carte! Sa înțeleg ce se întâmpla..! Nu știu am nevoie și de un click… cumva sa Inteleleg mai multe… nu ma întrebați de ce… pur ai simplu simt ca m ar ajuta…
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sevraj

Mesaj de tudor »

Elle scrie:La cardiolog am fost totul e bine! Am făcut analize peste analize! Slava cerului stau f bine dr zice ca la 20 de ani! Însă stările interioare ceata de pe creier.. palpitații durerile de cap.. ma dispera! Știu ca poate exagerez! Am aj anxioasa și fricoasa…! Nu mai sunt eu…! Am senzația ca am ceva la cap de la alcool…! Exagerez mult…, la orice simptom.. pt ca ma sint într-adevăr foarte rău… sa ai tensiunea aproape 7 cu pulsul de 90 o zi întreaga.. sa te învârti ca intr un carusel.. și medicii sa nu zică nimic decât anxietate…!! Normal ca te sperii.. și te gândești ca totul e de la alcool! Culmea ca atunci când bei nu mai ai nimic…! Însă eu la ultimile mele pahare de alcool deja aveam palpitații și oarecum atacuri de panica! De asta spun ca as citi o carte! Sa înțeleg ce se întâmpla..! Nu știu am nevoie și de un click… cumva sa Inteleleg mai multe… nu ma întrebați de ce… pur ai simplu simt ca m ar ajuta…
Bună seara!
Unul dintre cele mai... simple sugestiile AA spune:
"Păstrează lucrurile simple!!
Știu că pare greu dar nu este imposibil.
Începe să mai tai din scenariile minții tale.
Continuă contactul cu specialiștii și urmează tratamentul dat.
Cărțile sunt bune (unele) dar sunt impersonale.
Când vei cunoaște nemijlocit persoane care au reușit și îi vei privi ce seninatate au în ochii lor, voia și jovialitatea lorte va încărca de dorința de viață alta decât dorurile de baruri și Vama veche.
Va veni și vremea dar când vei fi destul de pregătită tu sa spui nu și prietenii tăi să nu insiste.
Toate la timpul lor.
Rămâi aproape de noi.
Styx are un motto plin de înțelepciune :
"Alcoolul nu este răspunsul.
El te face să uiți întrebarea."
Secretul este sa ști să schimbi modul de gândire și să umpli golul lăsat de alcool.


Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sevraj

Mesaj de Vbc »

🙏
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns