021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Panica și stare de rău de la alcool!

Aici puteti povesti experientele personale.
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de Elle »

Buna ziua! As dor sa știu p voi ce v a determinat sa va lăsați de alcool? Ce v a afectat? A ajuns cinva in stadiul in care corpul refuza alcool și cum s a manifestat!?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de tudor »

Bună, Ella!
Da, ajunsesem la stadiul in care simțeam că dacă beau mor Simțeam și că dacă nu mai beau... mor.
Totul era în mintea mea dependenta de alcool.
Răul permanent, lipsa de control, anxietatea permanenta nu mai puteau fi anihilate cu alcool.
Cel mai mult mă durea lipsa de respect de sine.
Atunci când mi-am dat seama că trebuie să înceteze bătaia de joc față de propria persoană.
Am fost nevoit să mă internez la detox și apoi am căutat și am găsit ajutorul la grupurile AA.
De atunci sunt abstinent.
"Numai tu poți reuși dar nu poți de unul singur" este o sugestie foarte adevărată.
Sunt foarte, dar foarte puțini care reușesc de unul singur .
Mintea dependenta...minte orice numai să consumi.
Atunci când mergi la grupul de suport conștientizezi in permanenta pericolul.
Pericolul care nu trece niciodată ci înveți să gestionezi emoțiile care duceau la consumul de alcool.
"Problema nu este in sticla " ci în gândirea defectă.
Însă chiar dacă se revine la o gândire sănătoasă puterea asupra alcoolului nu revine.
Adică odată dependent rămâi toată viața.
Numai tu poți face diferența rămânând în consum sau sa trăiești o viață frumoasă, nouă fără alcool.
. Tine minte:
Nu aceiași cu gândire poți să îți schimbi viața.
"Dacă vei continua să faci ce ai făcut, vei avea ce ai mai avut! "
Toate cele bune și abstinență senină celor care și-o doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de Elle »

Se organizează întâlniri? Mi ar face placere sa iau parte! Am de gând sa fac pisihoterapie! Și da doresc sa aflu cât mai multe…! Momentan cum am mai scris ma sperie ce mi se întâmpla..! De-abia aștept mâine la pisihiatru..însă îmi e teama de pastile de acest gen…! Nu știu dacă le pot lua cara ub atac de panica.. îmi induc singura cumva…! Culmea de alcool nu mi era frica! Eu ziua sunt Ok…! Seara ma ia… ei fumez și beau suc… nu beau ca mi e frica ca mor… îmi e rău și fără alcool și cu alcool mi a fost și mai rău… ultima data am făcut atac de panica pana la 4 dim… și băusem un pahar de vin la
Prânz la restaurant… dar ma gândeam ca sigur acum îmi face ceva la creier!!singurul lucru pe care nu l am descoperit.. și am tot citit dar degeaba.. cred…. E faptul ca , de ce sau ce s a întâmplat in corp sau in cap… de ce au început stările de panica amețeala fibrilație palpitații insomnii..! Ce s a întâmplat așa…! Aducă bei și iar bei și te refaci și esti Ok.. pana când?? Unii poate au alte întrebări?! Eu am curiozitatea asta sau chimic ce se întâmpla.. de asta tot întreb de cărți! Ce sa citesc..! Vreau sa știu cât mai multe! Simt ca dacă aflu mai multe am sa l urăsc și mai tare și o sa mi fie frica de el sa l pot tine la distanță! Acum de ex la cât de amețită ma simt și la ce palpitații am.., numai sa văd o bomboana cu ceva alcool ma oripilează gândul! Dacă ma gândeam oare salata nu produce alcool.. camd fermentează in stomac 🤣🤣🤣😵💫😵💫😵💫dacă ma simt rău de la o salata!!🤣🤣🤣🤣hai ca mai fac haz de necaz! Problema e ca ceva se întâmpla? Ceva fizic chimic cu mn…! Sunt bine ai poc.. o palpitații un tremur o amețeala o durere de cap și poc anxietatea… ori e inceput de depresie …am citit ca se poate face după alcool…! Am sa văd mâine la
Pisihiatru… oricum…. Merci pt răspuns…! Chiar as vrea sa iau contactul cu pers care au trecut prin așa ceva…
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de tudor »

Bună seara!
Pentru partea psihologica se merge la psiholog..
Pentru partea psihiatrică se merge la psihiatru.
Pentru partea de empatie, socializare cu persoane care au experiență în abstinență se merge la grupul de suport.
Specialiștii își vor face partea lui iar grupul te va susține emoțional, și moral.
Ce înseamnă să zici că nu mai bei și totuși ai băut (în trecut) te vor înțelege cei care au fost in situația ta și îți vor arata cum au reușit.
0770 225522
https://alcooliciianonimi.ro/index.php/ ... raspunsuri
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de joystick »

Cred ca e panica. Eu as zice ca iti este frica de moarte. Și e normal sa ne fie.
Și un sfat... Dacă după 2-3 ședințe nu ești ok cu psihoterapeutul schimba-l.
Nu iti fie frica de pastile. Trebuie sa alegi Raul cel mai mic. Probabil psihiatrii prescriu ușor pastile insa întreabă despre dependenta, despre ce rău fac, ia deciziile în cunoștință de cauză.
Nu cred ca ești rau din cauza alcoolului încă. Este însă perfect ca iti pui întrebări și cauți ajutor.
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de Elle »

Offf cunosc o grămada de oameni dependenți de sanax și nu mai știu ce pastile care au ajuns sa umble
Ca zombi pe străzi și in loc sa scape
De depresie mai au și anxietate..! Îmi e frica pt ca după pastilele e greu sq ți revii nu ca .. ar fi ușor după alcool! Și da e panica! Frica de moarte.. nu știu de unde vine…! Am o viața buna.. ușoară.. alții ar spune perfecta… am cam tot ce mi doresc eu… ! Doar ca nu mi place sa fiu om mare.. sa cresc…! Îmi place viața trăită la maxim 🤣🤣🤣suna ciudat nu..! Alții munceau de la 20 eu săream pe
Mese..! Cumva am vrut sa rămân așa..! Ma uitam la alții și la
Problemele
Lor și ma gândeam wtf… așa nasol? Sa ai familie? Copii? Nevasta ? Soț? Cum adică munca și casa…?? Și probabil din dorința de a rămâne așa.. adolescenta.. pe party cum s ar spune.. am aj sa beau..! Și culmea ca așa ma simteam…! Pana când.. au început stările.. de panica și care ma făceau sa simt ca mor… ! Rare la început și dese la sf…! Știu ca am nev de un pisiholog in primul rând sa mi arate ca viața o pot trai la
Maxim și altfel..! Nu mi Spune-ți ca e mișto un ceai și o carte buna…! Ca nu știu daca ma pot transf in varianta asta trista( pt mn) ! Regret ca am aj aici…! Ma gândesc oare hypnoza ajuta?? Sa scapi?? Și sa fii iar normal…!??adica Ok! Scap de alcoolism! Dar o viața pana mor…! Sa nu ma mai distrez?? Dacă te poți distra pe suc!?, doamne câte întrebări…! Ce porcărie…! Scz dar sunt nervoasa….! Va multumsc pt sfaturi! Am sa tot scriu aici! Una alta.. probabil după stări!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de tudor »

Elle scrie:Maxim și altfel..! Nu mi Spune-ți ca e mișto un ceai și o carte buna…! Ca nu știu daca ma pot transf in varianta asta trista( pt mn) ! Regret ca am aj aici…! Ma gândesc oare hypnoza ajuta?? Sa scapi?? Și sa fii iar normal…!??adica Ok! Scap de alcoolism! Dar o viața pana mor…! Sa nu ma mai distrez?? Dacă te poți distra pe suc!?, doamne câte întrebări…! Ce porcarie!

"Varianta asta" ți se pare tristă? 🙂
Trist era când "TREBUIA să mă droghez cu alcool" ca viața sa mi se pară veselă.
Acum tocmai m-am (ne-am) întors din Centrul Brașovului de la o terasă.
Suntem (eu soția și prietenii noștri) de trei zile aici.
Ziua mișcare și seara la terasă ca vara.
Asta seara iar veselie mare.
S-a băut normal alcool, nimeni "nu s-a dat în petic " (ca mine "pe vremuri ")iar eu am băut limonada la mâncare și am spus bancuri fara că nimeni să mă intrebe de ce nu beau bere ori vin. Am spus bancuri, am glumit cu ospătarul. A spus și el unul și chiar ne-am bătut pe spate ca prietenii, deși nu ne cunoașteam.
Mâine în zori avem tren.
Dacă mă va durea capul cu siguranță că nu este de la alcool si
Da există viață fără alcool însă acum nu poți să o concepi pentru că mintea ta refuză asta.
Încearcă pastilele numite Bunăvoință sa incerc și CREDINȚA că voi reuși.
Noapte buna!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de joystick »

E atat ed misto sa nu te doara capul dimineta, sa nu fii stresat ca ai baut si poate sa iti iasa dimineata daca te opreste politia si ca sa fiu rautacios, e fain sa ii vezi pe altii cat sunt de prosti cand sunt beti. Bine, mai nasol sa fii prost cand esti treaz ca macar ala beat isi revine (sau nu).

@Elle: oare nu iti lipseste o familie sau oare nu te-ai panicat ca cei din jur au familie si ti se pare ca esti diferita, ca nu ami ai timp? Eu am inteles ca nu ai familie. Sunt parti bune si parti rele.
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de Elle »

Nu m am panicat de asta cu familia! Ca nu cunosc prea multe cupluri fericite! Copii nu mi am dorit pt ca sunt eu însămi un copil! Mai degrabă poate am criza de 40 de ani ca văd cum ma defectez! Și nu mai pot pierde nopțile ca înainte!! Mie mi a plăcut viața mea! Eu camd alții munceau sau se trezeau dim ma distram !! Am Av o viața buna și ușoară cu tot ce mi am dorit! Acum eram in avion și plecam la caldura camd in Ro erau 3 grade acum eram la sky in FR…!cumva am aj sa consum alcool camd am început sa lucrez🤣🤣🤣ca oamenii normali.. am aj sa beau ca sa ma relaxez! Am vb cu pisihiatru ieri… mi a zis ca am anxietate! De asta am consumat pt relaxare.. ca nu gestionam… mi a recomandat niște pastile( pe care nu știu dacă le iau.. mi e teama de pastile de dependentă de etc) spune ca ma scapă de anxietate( dar eu cred ca doar singur te poți scapă) sunt in pct in care treb sa ma bucur de viața mea , ca am tot ceea ce am visat și eu nu mai văd…! M am pierdut in stări de panica și frici nefondate!!despre alcool a zis ca dacă am sa revăd și nu o sa beau normal ….( știam ca nu se mai poate bea normal) o sa mi dea niște pastile care o sa mi taie pofta!!?momentan eu zic ca nu o sa mai beau! La ce panica am și frica… și ce atacuri am trăit … numai la alcool nu ma gândesc! Însă pe viitor nu știu ! Exact așa a zis și ea! Majoritatea oamenilor când de simt bine cad!!! Problema actuala e starea mea de amețeala și durerea de cap , tensiunea mica, palpitațiile! La dr e totul perfect! Cică e anxietate…! Dacă cunoaște Cineva un pisiholog bun.. sq mi l recomande sau…dacă e Cineva aici pisihi!!!
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Re: Panica și stare de rău de la alcool!

Mesaj de Elle »

@joystick! Defapt răspunsul era pt tine numai ca nu știu cum sa dau repliay..:))
Scrie răspuns