021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Aici puteti povesti experientele personale.
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Hei! Am avut zile grele la serviciu. Munca multa, fără pauza, un coleg tanar decedat. M a cam zguduit săptămâna asta, dar am rezistat. Am reușit sa trec peste instinctul acela de a bea ceva cum ajung acasă. În seara asta soțul meu mi a luat berea preferata, ca ce mare lucru un pahar cu bere. I am explicat ca mi ar face Rai, ca mi s ar dărâmă castelul de cărți...pare sa fi înțeles. Nu ma mai atrag stocurile de băutură din casa. Da Doamne sa ma fi ascultat Dumnezeu și sa mi fie bine! Dar lupt și eu, nu ma las!💪
Va mulțumesc ca sunteti aproape și ca împărtășiți experientele voastre și ca ma încurajați!🤗
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Trebuie sa inteleaga ca astfel de actiuni iti fac rau. Sau poate e codependent...?
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Vbc »

joystick scrie:Trebuie sa inteleaga ca astfel de actiuni iti fac rau. Sau poate e codependent...?
Joystick
De obicei, codependentul te "protejează" fara sa vrea (involuntar) trăieste sau da impresia in permanenta ca lucrurile sunt sub control.... si nu sunt deloc problematice.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Pai... Și nu se aplica aici?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

Salutare!
Laurici,
Soția îmi ascundea alcoolul înainte să întru în abstinență și acum nu lasă alcoolul la vedere iar când bea bere își pune in pahar când nu sunt atent.
Așa știe ea să mă protejeze.
Când codependențul îți cumpără alcool după ce i-ai explicat că vrei să renunți la consumul de alcool ori este rău intenționat , lui placamdu-i cum ești băută, poate mai veselă, poate mai docilă ori chiar nu a învăța nimic din trecut când erai in consum..
Când am intrat în abstinență, la început era doar o abținere pentru că nu schimbasem nimic în modul de gândire, alcoolul pe mine mă ajuta sa fac față realității, eu băgând in seama toate prostiile..
Când am lăsat alcoolul starea mea era de cele mai multe ori de "nervos, iritat, nemulțumit" că până intr-o zi sa îmi zică soția că sunt mai rău că înainte. Avea dreptate înjuram din orice și nimic nu îmi convenea.
Egoul este cel mai mare dușman al unui alcoolic.
Când am înțeles asta și că nu sunt centrul universului atunci am putut sa accept că nu pot schimba lumea dara pot schimba eu.
Atunci viața mea s-a schimbat.
Mi -am văzut de mine, am lucrat Programul AA , relațiile cu ceilalți s-au îmbunătățit profund soția a redevenit partenerul iubit de viață, băieții nu sunt numai fii noștri sunt și prietenii noștri.
Am avut, concedii , excursii in fiecare an din care ne-am întors mai fericiți decât plecasem spre deosebire de atunci când eram în consum și eu eram nervos mereu că nu pot bea cat încape și ea era mereu tristă pentru că atmosfera era plina de electricitate.
Apoi am renunțat să mai plec în concediu.
Acum nu aș da o zi proasta din abstinență pe o zi "fericită" pe care pe multe le-am uitat, din consum..
Toate cele bune vă urez și abstinență senină celor care și-o doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Ih...la mien a fost diferit.

Cand beam:
- nu imi lau nimeni alcoolul. Ma simtem eu aiurea cand cumparam. Mi se parea ca toti din magazin stiu ca beau exagerat (am inteles ca e normal ptr un consumator)
- dimineata ma simteamc a [...]. Eram f nervos dimienata.
- adormeam instant. imi era frica de insomnii daca nu o sa mai beau.

Cand m-am lasat:
- am luat melatonina (vreo 15 zile, de 5 mg), apoi am renuntat. Adormeam repede.
- am baut bere fara alcool, scazand doza di ce in ce mai mult. Acum nu mai pot sa beau. Daca beau o sticla ma balonez ca naiba.
- mi-au disparut starile de n
Nervozitatea a disparut. pot sa zic ca adorm un pic mai greu in ultimul timp dar citesc pana adorm...
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Bună!
Am încercat și eu cu berea fără alcool. Ma făceam ca un butoi plin de gaze, am renuntat și vad ca s bine și fără.
Azi s a întâmplat ceva ce în mod normal m ar fi facut sa mi pun ceva sticle n cap, dar nu! Am ieșit în gerul însorit, m am plimbat, mi am luat ceva bun, am ieșit din stare. Mai degrabă am lăsat sa își facă de cap starea, pana a dispărut, nu am mai băgat o sub preș. Cred ca pe aici e cheia...sa îmi dau voie sa trăiesc și stările proaste, nu sa le acopăr cu băutură. Am supraviețuit și s bucuroasa!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

Laurici scrie:Bună!
Am încercat și eu cu berea fără alcool. Ma făceam ca un butoi plin de gaze, am renuntat și vad ca s bine și fără.
Azi s a întâmplat ceva ce în mod normal m ar fi facut sa mi pun ceva sticle n cap, dar nu! Am ieșit în gerul însorit, m am plimbat, mi am luat ceva bun, am ieșit din stare. Mai degrabă am lăsat sa își facă de cap starea, pana a dispărut, nu am mai băgat o sub preș. Cred ca pe aici e cheia...sa îmi dau voie sa trăiesc și stările proaste, nu sa le acopăr cu băutură. Am supraviețuit și s bucuroasa!
Laurici,
Felicitări pentru reușita de astăzi!
Totuși poate că dacă vei fi împreună cu alții care au fost în situația ta te pot ajuta și să îți arate cărările bătătorite ale abstinenței! riscând mai puțin o redcadere.
Se numește grup de suport.
Macar pentru amuzament urmărește beneficiile unui grup oricare ar fi el.

Meditează la grupul de licurici.
"Lumina" adică ceea, informațiile știe grupul este mai vastă decat decât licuriciul rătăcit prin pădure.
Ori încă mai păstrezi gândul ascuns că vei reuși să mai bei normal ?
https://youtu.be/MuKjo4esj30?si=zTSeRjXNtPnjcC8r

Macar
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns