021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Aici puteti povesti experientele personale.
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Buna! Am 45 de ani. 10 i am trait in teroare acasa cu ai mei. La 11 ani ai mei au divortat. Am fost un copil nedorit, mama era maritata cu altul si a ramas gravida cu mine, cu taica meu. Parintii au renegat- o ani intregi. Taica meu era alcoolic notoriu. Asa a si murit, beat, cand eu eram gravida cu primul meu copil. 10 ani am fost anorexica si bulimica, adica tot liceul si toata facultatea. Maica mea a ales mereu numai barbati alcoolici, violenti, iar eu eram terifiata, eram pe modul supravietuire.
Dupa ce mi au crescut copiii m-am apucat sa beau uneori seara cate ceva, sa ma relaxez putin. Acum beau in fiecare seara. De cele mai multe ori singura. la ocazii mai speciale beau zdravan pana nu mi mai amintesc mare lucru. Am facut psihoterapie. De unde credeam ca taica meu a fost marea problema a mea, s-a dovedit de fapt ca mama e cea care m-a criticat mereu, pentru care nu s buna de nimic etc. M a cam dat peste cap noua perspectiva, dar nu ma ajuta prea tare.
Imi trebuie zilnic un anestezic, nu mai vreau sa stiu nimic. De vreun an imi tot pun problema adictiei. Am mai rarit, am mai micsorat doza. nu merge. Aseara am baut de nu stiu cum am ajuns acasa. am scris mesaje...a declarat iubire tuturor...dimineata m am crucit de ce citeam prin telefon. Blackout total. m-am speriat. vreau sa scap, vreau sa stiu cum sa umplu golul cu ceva sanatos. ma simt foarte obosita de ce mi se intampla.

scuze! La multi ani!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

Bună seara, Laurici!
Bine ai venit pe acest forum!
Sunt Tudor și sunt abstinent de la alcool.

Primul pas spre recuperare este sa încetezi sa teai intoxici cu alcool.
Citește pe acest forum la cei că au vechime, i(nclusiv la mine) cum a reușit să stăm departe de alcool.
Pe mine m-au ajutat și mă ajută grupul de suport AA unde am găsit înțelegere,ascultare și un program in 12 Pași de recuperare.
Există viață frumoasă și fără băutură.
Cam atât în această seară!
Tine aproape și continuă să ne scri.
"Dacă nu te atingi de primul pahar, nu te poți îmbăta.
Un pahar este prea mult și o sută nu ajung"
P.s. Cu siguranță că te regăsești în Cartea Christinei Grof: "Setea de întregire "
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

tudor scrie:". Cu siguranță că te regăsești în Cartea Christinei Grof: "Setea de întregire "
https://www.librariaonline.ro/setea_de_ ... -p10013456
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Bine ai venit.
Eu cred ca e cel mai grav sa nu consumi o saptamana. Apoi, când vezi beneficiile o sa fii mai motivata.
Îmi pare rau Tudor, eu o țin cu recoma darea mea de carte: gabir mate - pe taramul fantomelor infometate.
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Mulțumesc pentru răspunsuri! Citesc cât de mult pot și voi tine seama de recomandările voastre. Astăzi aproape ca a trecut cu bine, insa nu am avut situațiile în care eu nu știu sa fac altceva decât sa beau. Aștept a apara si o sa vad cum fac fata. Citesc povesti mai vechi și ma ajuta mult!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

Bună seara!
Dependența de alcool este o boală și se manifestă prin lipsa de control asupra consumului de alcool.
Consumul compulsiv de alcool este un simptom și varful aiceberg-ului
Dedesubt in adâncul sufletului se afla:
Gestionarea proasta a emoțiilor și respingerea sentimentelor .
Ca sa scapi cu viața trebuie să încetezi băutul dar că sa rezolvi problemele emoționale o poți face împreună cu cei care au reușit și care au fost acolo unde te afli tu acum.




„Emoțiile unui alcoolic pot fluctua mult în felul fronturilor meteorologice.”



Dayton, OH, aprilie 1962, „Ever Been on a Dry Drunk”, Best of Grapevine, volumul 1

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Incearca sa inlocuiesti cu altceva alcoolul.
Tudor zicea ca bea apa cu lamaie, eu am baut bere fara alcool (dar ptr ca toata lumea zice ca nu e o idee buna nu recomand desi la mine a mers).
Bunicul când s-a lasat de tigari...s-a dat pe bomboane. Eu am trecut de la bere fără alcool la pepsi :(. Nu sunt mandru dar asta e. Când ma mai apuca ideea de a bea o bere îmi aduc aminte cât de rau era când consumam... Stii cât de repede ma linistesc? Instant ptr ca sunt atat de liber... Pot conduce, nu îmi e frica sa nu scriu vreun mesaj tâmpit (pateam și eu ca tine).

Eu sunt un exemplu de asa nu, dar tudor te poate ajuta mult mai mult ca mine.
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

in seara asta am fost la sala. la intoarcere, am avut momentul ala...am ajuns acasa, ce fac....imi pun ceva de baut. m am calmat, mi-am facut un magneziu. azi am baut lamaie cu apa pana n am mai putut. situatiile de zielele astea sunt foarte soft, ma pot controla, aparent. sa vad cum gestionez cand o sa fie stresul cat casa.
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

acum 30 de ani nu mai stiam ce inseamna sa mananci normal, acum reinvat sa beau pana si apa normal
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

la alcool se recomanda abstinenta, la mancare ce naiba sa fac? trebuia sa mananc ceva. si cand scapam....apai, sa te fereasca sfantul. uneori parca ma simt blestemata...din una-ntr-alta
Scrie răspuns