021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Aici puteti povesti experientele personale.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Eu am noroc ca nu prea facem reuniuni acasa... Și când facem... Sorry, dar nu avem alcool. Oamenii stiu... Îmi pare rău. Nu iti convine iti aduci.
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Am trecut cu bine de petrecere și sunt mandra. Am fost mai reținută, mai puțin amuzanta, dar ce bine a fost dimineața când m am trezit cu mintea limpede, mi am amintit toate conversații, nu mi a mai fost rușine, nimic💪💪💪
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

Laurici scrie:Am trecut cu bine de petrecere și sunt mandra. Am fost mai reținută, mai puțin amuzanta, dar ce bine a fost dimineața când m am trezit cu mintea limpede, mi am amintit toate conversații, nu mi a mai fost rușine, nimic💪💪💪
Felicitări, Laurici!
Da este minunat dimineața sa îți aduci aminte de seara trecută, să nu îți fie rău și să nu vomiți.🙂

Continuă pe acest drum al abstinenței..
Incet,zi de zi vei găsi starea de bine fără alcool și nu vei simți nevoia să te stimulezi cu alcool că sa spui o glumă ori sa râzi din toată inima.
Eu am învățat că egoul și mintea mea dependenta din dușmanii mei iar acul de cojoc este autoironia.
Nimeni "nu se atinge" de cineva care este ironic cu el însuși.
Când îți cunoști valoarea fără faci caz de ea și nu și nevoie de validare este minunat sa fi liber (a).
"Femeia din oglindă

Când obţii ceea ce vrei în lupta pentru tine însuţi; Şi te simţi regină pentru o zi; Mergi la oglindă şi uită-te le imaginea ta. Şi vei vede ceea ce are să-ţi spună.
Şi pentru că nu soţul, familia sau prietenii Sunt cei care sunt judecătorii modului prin care tu treci prin viaţă; Persoana care te priveşte din oglindă este accea a cărei judecată şi verdict contează în viaţa ta.
S-ar putea ca unii să te considere directă; Şi să te considere o persoană potrivită la locul potrivit; Dar imaginea din oglindă te va numi o persoană de nimic dacă nu poţi să o priveşti direct în faţă.
Trebuie să mulţumeşti femeia care te priveşte din oglindă, nu contează restul; Pentru că ea este cea care va fi cu tine până la sfârşit, orice s-ar întâmpla; Iar tu ai trecut peste cel mai dificil test dacă femeia care te priveşte din oglindă este prietena ta.
Poţi să păcăleşti oamenii de-a lungul vieţii tale; Să primeşti bătăi pe umăr în semn de prietenie; Dar recompensele finale vor fi lacrimi şi dureri în suflet dacă ai înşelat femeia din oglindă"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Când obţii ceea ce vrei în lupta pentru tine însuţi; Şi te simţi regină pentru o zi; Mergi la oglindă şi uită-te le imaginea ta. Şi vei vede ceea ce are să-ţi spună.
Şi pentru că nu soţul, familia sau prietenii Sunt cei care sunt judecătorii modului prin care tu treci prin viaţă; Persoana care te priveşte din oglindă este accea a cărei judecată şi verdict contează în viaţa ta.
S-ar putea ca unii să te considere directă; Şi să te considere o persoană potrivită la locul potrivit; Dar imaginea din oglindă te va numi o persoană de nimic dacă nu poţi să o priveşti direct în faţă.
Trebuie să mulţumeşti femeia care te priveşte din oglindă, nu contează restul; Pentru că ea este cea care va fi cu tine până la sfârşit, orice s-ar întâmpla; Iar tu ai trecut peste cel mai dificil test dacă femeia care te priveşte din oglindă este prietena ta.
Poţi să păcăleşti oamenii de-a lungul vieţii tale; Să primeşti bătăi pe umăr în semn de prietenie; Dar recompensele finale vor fi lacrimi şi dureri în suflet dacă ai înşelat femeia din oglindă"
Foarte frumos scris. Nu mai pot adauga nimic ptr ca ar fi lipsit de valaore.
Poate doar un "Felicitari" ptr Laurici.
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Va mulțumesc pentru mesajele frumoase. Astăzi iar a fost o ocazie în care s a băut iar lumea m a intrebat de ce nu beau. Am răspuns ca azi nu beau. S au calmat, m au mai imbiat, dar am fost Stanca. Sunt sigura ca vor mai fi provocări, mai ales când voi avea zile mai grele.
Seara frumoasa!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

E cel mai nasol când oamenii din jur fac asta. Asta e motivul ptr care am evitat locurile cu consum. Acum, lumea e obisnuita cu mine și nici măcar nu ma mai intreaba.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

Laurici scrie:Va mulțumesc pentru mesajele frumoase. Astăzi iar a fost o ocazie în care s a băut iar lumea m a intrebat de ce nu beau. Am răspuns ca azi nu beau. S au calmat, m au mai imbiat, dar am fost Stanca. Sunt sigura ca vor mai fi provocări, mai ales când voi avea zile mai grele.
Seara frumoasa!
O saptamana cu abstinenta senina sa avem cu totii !

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Bună seara! Azi noapte am visat ca eram la o nunta și ca am băut un pahar cu vin. Am început sa ma enervez din vis😄😄. Cum sa imi distrug eu Feng shui ul???
Rezist bine, nu mai e asa greu seara, dar vad ceva schimbări în corpul meu, parca se reaseaza toate, nu neapărat în mod fericit. Pana cum nu mai voiam sa știu ca ma doare ceva, ca am vreo problema, acum le conștientizez, și nu par asa grave.
Sper ca sunteți bine și voi!💪
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

Laurici scrie:Bună seara! Azi noapte am visat ca eram la o nunta și ca am băut un pahar cu vin. Am început sa ma enervez din vis😄😄. Cum sa imi distrug eu Feng shui ul???
Rezist bine, nu mai e asa greu seara, dar vad ceva schimbări în corpul meu, parca se reaseaza toate, nu neapărat în mod fericit. Pana cum nu mai voiam sa știu ca ma doare ceva, ca am vreo problema, acum le conștientizez, și nu par asa grave.
Sper ca sunteți bine și voi!💪
Bună seara!
La început după ce te oprești din băut organismul este puțin "dezorientat apoi fiecare organ își vede de funcțiile sale pentru că nu mai este sabotat, otrăvit cu alcool.
Apoi vine marea păcăleala că acum că te simți bine merge un pahar de vin sau o bere și nebunia începe iarăși.
Dacă nu schimbi nimic, nimic nu se schimbă . Altfel se numește abținere care se poate transforma in "beție uscată" când toate nu îți convin și starea este "nervos, iritat, nemulțumit".
Atunci când te simți bine fizic mintea captivă suflă la ureche te-ar ajuta 7n pahar, atunci când este o bucurie sau...te lovești la degetul mic in colțul patului 😁.
Ce poate sa viseze o persoana care este dependentă de alcool decât băutură alcoolică.
Am visat de două ori în primele 6 luni apoi pe la patru ani de abstinență, și iarăși la 7ani și jumătate de abstinență și iarăși la chiar înainte să împlinesc 10 ani ca ultima data sa visez la 14 ani și jumătate că beau alcool. Câteodată reușeam să mă trezesc din vis iar altă dată mă opream din băut în vis. La început mă enervam că visez băutură că apoi sa îmi pare bine că era doar un vis.
"Odată alcoolic ești alcooliic toată viața "
Important este ce faci in fiecare zi pentru abstinența ta.
Toate cele bune vă urez și abstinență senină celor care și-o doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Sa stii ca si eu am visat in primul an ca beau alcool. Ma trezeam trist. Nu imi venea sa cred ca am facut-o.
Acum sunt mai linistit. Da, Tudor are dreptate cand zice ca ajungem sa credem ca avem control pe bautura. Eu de exemplu asta cred. Dar:
1. Ma gandesc ca poate ma insel si nu as vrea sa testez
2. Imi e bine momentan fara alcool asa ca nu am de ce sa beau.
3. Eu unul nu mai vreau sa consum. Am inteles care sunt efectele asupra sanatatii. Nu mai sunt tanar. Vreau sa traiesc cat mai mult.

Nu esti singura. multi trecem/am trecut prin aceste stari. Mai scrie pe aici. Mie imi place sa o fac din cand in cand. Desi uneori uit ca e public tot ce scriu...

Uite si o piesa care trasmite multe (nu are legatura cu alcoolul):
https://www.youtube.com/watch?v=kXYiU_JCYtU
Scrie răspuns