021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Aici puteti povesti experientele personale.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Mulțumesc tudor.
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

A fost greu azi. Prima zi de munca după vacanta. Obiceiurile vechi mor greu. Am ajuns acasă și ar fi băut cu ochii o bere. Eram extrem de deshidratata, nu beau mai nimic peste zi. Nu m am abținut și am băut doua beri fără alcool. Sper sa fiu mai bine maine🙏
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Da, problema cu dezhidratatul o am și eu.
Trebuie sa gasim o modalitate sa ne hidratam...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

joystick scrie:Da, problema cu dezhidratatul o am și eu.
Trebuie sa gasim o modalitate sa ne hidratam...
Salutare!
Berea fără alcool nu este recomandată data cineva și-a propus să renunțe la consumul de alcool
Un dependent de alcool când ajunge la un stadiu avansat de dependența nu mai bea pentru gust ci bea pentru efect.
Când cineva bea bere fără alcool se așteaptă să se simtă că atunci când bea bere cu alcool dar sa nu se imbete.
Mintea lui când nu primește relaxarea așteptată cere bere cu alcool.
Majoritatea celor din grup au recăzut in consum după ce au început cu bere fără alcool.
Dar fiecare este liber să facă cum dorește.
Eu nu m-am riscat și fac orice, dar orice pentru abstinența mea.
Mi-a trebuit timp să mă obișnuiesc cu apa plata dar ușor am renunțat la sucurile carbogazoase și am trecut pe sucurile naturale și apa plata.
Se poate dacă îți dorești cu adevărat și nu cu " jumătate de gură "
Toate cele expuse de mine sunt rezultatul unei experiențe de aproape 16 ani de abstinență și de peste 3000 de prezențe la ședințele AA în care am cunoscut oameni care au reușit și oameni care au esuat crezând că pot cu jumătate de măsură.
Nu merge.
Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Multumesc, Tudor, multumesc Joystick!
Azi am o proba de foc. Voi avea musafiri si se va bea. Sa ma vad cum ma descurc. Sunt increzatoare.
zi usoara!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de joystick »

Este simplu. Nu bei azi. Mâine mai vezi tu.
Un sfat primit de la Tudor care m-a ajutat: evita pe cât posibil locurile în care se consuma. Eu 7 luni nu am mai călcat intr-in bar. Și când am făcut-o, am mers cu masina ca sa nu fiu tentat.
Acum merg cu masina din comoditate dar asta e alta discuție.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

Laurici scrie:Multumesc, Tudor, multumesc Joystick!
Azi am o proba de foc. Voi avea musafiri si se va bea. Sa ma vad cum ma descurc. Sunt increzatoare.
zi usoara!
Laurici sper că nu ți-ai propus aceasta petrecere cu vreun gând ascuns.
Dacă îți dorești cu adevărat să nu mai bei vei putea.
Dorința de a rămâne abstinenta sa fie cu mult mai mare decât obsesia că "doar un pahar" că "un pahar mă va ajuta " că "doar in seara asta " și că "de mâine gata termin cu băutura "
Cred că va dați seama că am trecut prin "furcile caudine" de mii de ori cu minciunile pe care mi le spuneam singur.
Nu uita că nimeni nu îți leagă mâinile la spate si ca nu trebuie sa dai socoteală nimănui.
Abstinența senină in fiecare zi la timpul ei.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Laurici
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Dec 2023, 18:59
Zile de abstinență: 26,12,2023

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Laurici »

Planul meu este sa imo vad de sănătate, fizica și mentala. Acum vin de la cumpărături. Când am trecut pe lângă standul de băuturi...ploi de saliva. Am plecat urgent. Diseara o sa rezist. Sunt pregăttq💪😇
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de tudor »

👋
Laurici scrie:Planul meu este sa imo vad de sănătate, fizica și mentala. Acum vin de la cumpărături. Când am trecut pe lângă standul de băuturi...ploi de saliva. Am plecat urgent. Diseara o sa rezist. Sunt pregăttq💪😇
👋👋👌
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salutare, sunt Laurici si sunt alcoolica!

Mesaj de Vbc »

Laurici scrie:Planul meu este sa imo vad de sănătate, fizica și mentala. Acum vin de la cumpărături. Când am trecut pe lângă standul de băuturi...ploi de saliva. Am plecat urgent. Diseara o sa rezist. Sunt pregăttq💪😇
Foarte bun plan!
D.p.m.d.v :
-Petrecerile în familie sau cu prietenii probabil ca nu vor dispărea, rafturile cu bautura nici gând sa dispară, din magazine se fac mulți bani din alcool și țigări, știm cu toții....
Eu în perioada când nu am consumat alcool 2.9ani de la inceput am participat la multe petreceri cu alcool, am avut invitați acasa rude apropiate sau prieteni care consumau, am avut și petreceri care le am refuzat ,ce-i drept...dar unele nu aveam cum sa le refuz.
Deci se poate sa nu bei,..
Totul e sa vrei cu adevărat din tot sufletul sa renunti!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns