021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Elle
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 20 Oct 2023, 08:01

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Elle »

Eu nu mai știu cum să fac o postare? Vroiam să întreb dacă a rămas cineva cu atacuri de panică după alcool? Și ce a făcut! Am analizele bune am fost la endocrinologie la cardiologie! Pisihiatru mi a dat pastile dar nu vreau să le iau pt anxietate pt 3/6luni am început terapia cu pisiholog ! Însă îmi e teamă ca mi s a stricat ceva la creier in urma la 4/5 pahare pe care le am băut seară de seară din 2016 până de curând! Sigur… nu am început cu cantitatea asta! Off nu știu ce să mai fac..
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună, Elle!
Eu am suferit atacuri de panică doar când eram în consum..
Am fost internat la detox și apoi am primit medicamente pentru 3 luni de zile
Nu am reluat tratamentul dat pentru că mă simțeam bine .
Nu am sugestii pentru tine.
Am mers de la începutul abstinenței mele la ședințele AA și merg.
Acolo am găsit soluția la problema mea cu alcoolul și am găsit înțelegere și ascultare.
Mă simt și mai bine acum la 5750 de zile de abstinență.
Recunoscător pentru abstinența mea!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Mesaj de Vbc »

5750 de zile de abstinență < 😯
👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de joystick »

Felicitari. eu am doar vreo 2 ani dar ma simt atat de bine.
Totusi, ma intristeaza cand ii aud pe unii spunand atat de batjocoritor despre unii: "betivul ala".

De fapt, imi pare ca au parca alt sens cuvintele (poate doar mi se pare)
- betiv=persoana saraca, mare consumatoare de alcool
- alcoolic= persoana mai putin saraca, mare consumatoare de alcool

Dar poate mi se pare :).
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

joystick scrie:Felicitari. eu am doar vreo 2 ani dar ma simt atat de bine.
Totusi, ma intristeaza cand ii aud pe unii spunand atat de batjocoritor despre unii: "betivul ala".

De fapt, imi pare ca au parca alt sens cuvintele (poate doar mi se pare)
- betiv=persoana saraca, mare consumatoare de alcool
- alcoolic= persoana mai putin saraca, mare consumatoare de alcool

Dar poate mi se pare :).

Joystick
Bețiv e ceva , alcoolic e altceva
Iti tot spun de ceva timp....
Ma bucur pt cei 2 ani ai tai de abstinenta ! La cât mai mulți!
P.S cauta sa nu înlocuiești cu altceva toxic, sau care poate crea dependenta momentele tale de consum!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de joystick »

Multumesc.

Momentan...am inlocuit...cu suc toxic...ma mentin insa la sub 1 L pe zi. Incerc sa il elimin.
Adica betiv = bautor excesiv?

Sa aveti sarbatori linistite.

Unii viseaza de craciun la sarmale...eu bag orez cu lapte. Nu am mai mancat de ani de zile si acum cateva zile cand mi-am facut am zis ca e epic...
Gris cu lapte am inceput sa imi fac iar de vreun an...Prefer sa nu folosesc zahar ci sirop de artar. Mda, stiu ca tot zahar e dar...imi place mai mult. Poate v-am inspirat :).
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna dimineata,Tuturor !
O gandire " optimist realista" face bune abstinentei. 👍
Nu sunt atata de "pozitiv" ca George (sau Ion pozitiv 😉 )dar nici imi ploua le fiecare 5 minute.
"Ati auzit de George ?"
"George este tipul de om pe care ţi-ar plăcea să-l cunosti: e întotdeauna bine dispus şi are întotdeauna ceva pozitiv de spus.
Dacă cineva îl întreabă cum ii merge, el răspunde:
"Dacă ar fi mai bine de atât, ar fi nevoie de doi oameni pentru atâta bine!"
E un optimist! Dacă un coleg are o zi rea, George reuşeşte întotdeauna să-l facă să vadă partea pozitivă a situaţiei.
Am devenit curios şi într-o zi l-am intrebat:
"Nu înţeleg, nu este cu putinţă să fii optimist în toate zilele, tu cum reuşeşti?"
George îmi răspunse:
"În fiecare zi când mă trezesc, ştiu că am două posibilităţi: Pot să aleg să fiu bine dispus sau pot să aleg să fiu rău dispus. Şi aleg să fiu bine dispus. Când mi se întamplă ceva rău, pot să aleg între a fi o victimă sau pot să aleg să învăţ din ce mi s-a întâmplat. Şi eu aleg să învăţ. De fiecare dată când cineva vine la mine să se lamenteze pentru ceva, pot să aleg între a-i accepta plângerile sau pot alege să-l ajut să vadă latura pozitivă a vieţii. Şi eu aleg întotdeauna partea bună a vieţii."
"Dar asta nu este întotdeauna aşa de usor" i-am spus.
"Ba da, zise George, întreaga viaţă este o problemă de opţiuni. Când îndepărtezi din viaţă tot ceea ce nu contează cu adevărat, totul devine o chestiune de opţiuni. Depinde de tine să alegi cum să reacţionezi la diverse situaţii, tu trebuie să decizi cum să-i laşi pe alţii să-ţi influenţeze atitudinea faţă de viaţă. Tu alegi să fii bine sau rău dispus. Până la sfârşit tu eşti acela care decizi cum să-ţi trăieşti viaţa".
Dupa această discuţie am pierdut legătura cu George, fiindcă mi-am schimbat locul de muncă, dar adesea, când mă regăseam gândindu-mă la cuvintele lui, atunci optam pentru ceva în viaţă în loc să reacţionez la evenimente.
Apoi am aflat că George a avut un accident groaznic la locul de muncă, a căzut de la 18 metri înălţime şi după o operaţie de 8 ore şi după o îndelungată spitalizare a ieşit având o placă de oţel în spate.
M-am dus să-l văd şi l-am întrebat dacă se simte tot atât de bine.
"Vrei să vezi cicatricile mele?"
"Dar cum faci să rămâi pozitiv dupa ce ţi s-a întâmplat?
"În timp ce cădeam, primul lucru care mi-a venit în minte a fost fetiţa mea. Apoi, în timp ce zăceam pe pământ, mi-am zis că pot să aleg între a muri şi a trăi. Şi am ales să trăiesc."
"Dar nu ţi-a fost frică?"
"Atunci când m-au dus la spital şi am văzut expresiile feţelor surorilor şi doctorilor, mi-a fost frică, fiindcă era de parcă se uitau la un om mort. Apoi un infirmier m-a întrebat dacă am alergie şi am răspuns: DA! Toţi m-au privit şi atunci am urlat: sunt alergic la gravitaţie! Toţi au izbucnit în râs şi eu le-am spus: acum operaţi-mă ca un om viu, nu ca pe unul care e deja mort!"
George m-a învăţat că în fiecare zi avem posibilitatea de a alege să trăim o viaţă deplină. Şi este inutil să fim mereu îngrijoraţi pentru mâine, fiindcă fiecare zi vine cu problemele ei cu care trebuie să trăim, şi mâine ne vom gandi la problemele de mâine.
La urma urmei, azi este ziua de mâine pentru care îţi făceai probleme ieri.
Iţi spun ce am ales eu: voi trăi din plin fiecare zi, fiecare răsuflare, şi mai presus de toate, fiecare prietenie.
PS: Este important să luăm partea bună din toate "
Va urez sa aveti o zi grozav de buna ! 🙂

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de primavara »

Buna tuturor, salutare Tudor!🤗
Eu pe George asta nu-l cunosc dar ma pot identifica cu el😉😂😂😂 sau il pot identifica cu tine, Tudor...😉🤗
Mda, adevarat si optimist punct de vedere si bucuria, fericirea sunt alegeri pt fiecare si depinde cum vrei tu sa fii pt ca si daca esti suparat si incruntat tot nu rezolvi ceea ce nu se poate rezolva, nu?😳
Lectii , lectii si iar lectii si apropos de asta si ceea ce am invatat eu de la tine(voi) Tudor este faptul ca nu ne mai putem permite luxul sa fim suparati si ariciosi.
Apropos, astazi ma pregateam sa raspund furioasa cuiva din familie care care m-a suparat f tare si in timp ce tunam si fulgeram scriind😜😂😂😂suna telefonul si o f buna prietena si f vesela mi-a schimbat imediat starea de spirit.Am tras iarasi concluzia ca Dumnezeu lucreaza prin oameni si a fost un semn pt mine sa nu mai trimit acel mesaj(pe care l-am si sters) si mi-am, adus aminte cand citeam aici pe Forum ca desi unele persoane nu merita sa fie iertate, meritam noi sa fim linistiti...ceea ce s-a si intamplat.
Daa..., Dumnezeu lucreaza prin oameni asa cum eu datorita voua am 12 anisori de abstinenta!🙏😊🍀
Va multumesc tuturor!💖

Si o melodie dedicata...alcoolului!😉😂😂😂😂😜
https://www.google.com/search?q=Wasted+ ... JFjvU,st:0
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Primăvara 😍😘😤
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de joystick »

Mda, nu stiu daca dumnezeu sau cine ce face dar stiu ca e tare faina povestea de mai sus.
Cred ca ar trebui sa fie cineva care sa imi aminteasca mereu dimineata de chestia asta.

Multumim ptr poveste.

PS: daca as cadea, la copil m-as gandi si eu.
Scrie răspuns