021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eliberarea de ataşamente

Aici puteti propune teme de discutii.
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Eliberarea de ataşamente

Mesaj de boboc »

Bună la toată lumea! După cum veţi observa eu nu am făcut decât să vă aduc la cunoştinţă o părere .
Cu drag tuturor care vor gasi metoda folositoare , da la (prin) boboc :P

Eliberarea de atasamente

In acest articol voi aborda o tema care pe multi ne “urmareste”: cum putem scapa de atasamentul exagerat sau de tot felul de situatii “incalcite” in care ceea ce experimentam de fapt este frica de abandon.
In relatii atasamentul este atat de puternic incat il simtim si la nivel fizic, este parte din celalalt, celalalt e “lipit” de tine sau exista cordoane care va leaga. Cand aceasta legatura dispare apare sentimentul de abandon, iar oamenii au nevoie de o inlocuire pozitiva care sa le imbunatateasca sentimentul de sine.
Am gasit un exercitiu folosit de Steve Andreas si pe care il gasiti in cartea “Inima Mintii” despre cum sa te eliberezi de starea de codependenta si il impartasesc cu voi:
Alocati-va cateva minute doar pentru voi, minute in care sa va relaxati si sa nu fiti deranjati de alte persoane. Inchide-ti ochii si uitati-va spre interiorul vostru.
1. Identificati-l pe celalalt – de cine sunteti voi atasat sau care este relatia in care va implicati prea mult?
2. Constientizati legatura prea stransa cu persoana de care sunteti atasati. Acea persoana e in camera cu voi, incercati sa o vizualizati si sa incepeti sa o “cercetati”, uitandu-va atent la ea, analizand-o. Vizualizati cum o atingeti si ce simtiti atunci cand faceti acest lucru, constientizati sentimentul pe care il aveti de a fi impreuna cu ea. Care sunt senzatiile pe care le simtiti si unde localizati acele senzatii in interiorul corpului vostru. Observati cum va simtiti atunci cand sunteti conectati atat de puternic.
Simtiti cumva si un atasament fizic, o legatura directa intre cele doua corpuri, vreun cordon? Observati UNDE este locul atasamentului, unde se conecteaza corpurile voastre. E important sa va fie clar cum arata acesta legatura fizica, de exemplu poate fi ca o scoica atasata undeva. Fiti constienti cum arata, cum simtiti si unde se conecteaza aceasta legatura.
3. Independenta temporara. Acum ca va este clar acest atasament, incercati sa taiati aceasta conexiune pret de o clipa, doar pentru a observa cum ati fi fara ea. Alegeti voi modalitatea in care sa taiati aceasta conexiune.
Daca va este rau atunci cand va ganditi la separare e clar ca aceasta legatura serveste unui scop important. Nu trebuie sa faceti aceasta separare acum pentru ca inseamna ca inca nu sunteti pregatiti si e nevoie sa o inlocuiti cu ceva stabil. Treceti la pasul urmator.
4. Descoperiti scopurile pozitive. In aceasta etapa intrebati-va:
Ce anume vreau cu adevarat de la cealalta persoana, ce anume m-ar multumi? Ce as obtine astfel, ceva care sa fie pozitiv pentru mine? Veti obtine un raspuns relevant pentru voi cum ar fi: siguranta, protectie, iubire etc.
5. Valorificati-va sinele evoluat. Acum intoarceti-va ori la dreapta ori la stanga, cum simtiti, si creati o imagine a eului vostru evoluat, adica este imaginea voastra, a persoanei care si-a rezolvat problemele. Este eul care va iubeste, va aprecieaza si doreste sa va hraneasca si sa va protejeze.
Acest eu, aceasta imagine a voastra, va poate oferi acele lucruri pe care le-ati descoperit la punctul 4. Fiti cat mai constienti de aceasta imagine, cum arata, ce anume simtiti, unde simtiti etc.
6. Transformati conexiunea cu celalalt in conexiune cu sinele vostru. Acum intoarceti-va atentia spre persoana de care v-ati atasat. Uitati-va la ea si simtiti legatura. Apoi taiati conexiunea cu acea persoana si imediat conectati-va la propriul vostru sine evoluat, cel din pasul 5.
Care sunt sentimentele pe care le simtiti stiind ca sunteti conectat cu o persoana pe care puteti conta cu adevarat: propriul eu. Transmite-ti multumiri acestui eu pentru ca va este alaturi. Ganditi-va ca acum puteti primi de la voi insiva ceva ce ati dorit sa primiti de la cealalta persoana.
7. Respectati-l pe celalalt. Uitati-va la cealalta persoana si observati legatura taiata. Si celalalt are optiunea de a-si reconecta cordonul de el insusi. Imaginati-va cum si cealalta persoana se conecteaza cu propriul ei eu ca si voi. Asa va puteti asigura ca si celeilalte persoane ii va fi mai bine. Acum veti putea fi pe deplin prezenti cand sunteti alaturi de ea.
8. Intarirea conexiunii cu sinele evoluat. Observati-va acest eu, un eu plin de resurse, un eu care e foarte darnic cu voi insiva. Imaginati-va acest eu si ce sentimente traiti cand il vedeti, ganditi-va ca intotdeauna este alaturi de voi. Fiti cat mai constient de existenta lui.
9. Mergeti in viitor. Ganditi-va ca aveti aceste resurse cu voi in timp ce va imaginati ca stabiliti relatii cu alti oameni. Imaginati-va cum ar fi sa pasiti in viitor alaturi de eul vostru evoluat. Puteti sa va imaginati cum acest eu va ajuta sa va rezolvati problemele, va da resurse, este deschis spre a va oferi o viata implinita.
E minunat acest exercitiu care nu face altceva decat sa ne ajute sa renuntam la atasamente exagerate si sa traim o viata plina de iubire, deschizandu-ne inima.
- articol scris de Delia Muresan-
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Eliberarea de ataşamente

Mesaj de asido1973 »

Martisorul prins in piept,
Si daruit de cind e firea,
Sa-ti ocroteasca gindul drept
Si rostul casei si... iubirea.

te salut boboc!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
055Hnoor
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mar 2015, 11:53

Re: Eliberarea de ataşamente

Mesaj de 055Hnoor »

Now it is clear that this attachment will try to cut this connection for a moment, just to see how you were without it. Choose how you cut it in that connection. If it is bad when you think the separation is clear that this connection serves an important purpose. No need to do it now because it means that separation are not yet ready and need to replace it with something stable. Move on to the next step.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Eliberarea de ataşamente

Mesaj de freedom »

:zambet: Thanks .
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns