021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ceainaria ALCOHELP

Aici puteti propune teme de discutii.

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 24,02,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 7 ani

Gen: Feminin - Feminin

Re: Ceainaria ALCOHELP

Răspunsul #871 scris

Mesajde HOPE » 13 Apr 2014, 19:16

Mihai, arata super apetisant...si cred ca este si gustoasa. Cine ar mai avea timp de preludiu? :ras:
Fa Rai din ce ai!

ilyuta
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Răspunsul #872 scris

Mesajde ilyuta » 14 Apr 2014, 05:53

Vai de capul meu,Mihaita, scuze tie si lui Relus pentru ca acum am vazut ca mi-ati scris. :hug:
Va multumesc si primul care se va cruci, va fi Admin (buna dimineata Admin si iti multumesc frumos pentru tot :jos-palaria: si cred ca vei si ride :ras: )
Eu l-am rugat de buna voie si nesilit de nimeni nu numai sa nu-mi redeschida din nou topicul vechi dar il rugasem sa-l baneze de tot pe ilie, ca sa fie numai liniste si pace pe forum. :jos-palaria:
Admin, caruia ii multumesc inca odata pentru intelegere si nu cred ca a mai avut sau va mai avea pe cineva ca si mine pe forum :ranjet: :ras: m-a ajutat dar asa cum spun ca Dumnezeu imi arata de fiecare data ceea ce trebuie sa fac,mi-am amintit ca am si adresa cu ilyuta :ras: si de aceea pot si citi de fapt si m-a miscat asa de tare ca mi-ai scris Mihaita, incit nu m pot abtine sa nu-ti respund. :hug: :jos-palaria:
Mda, ai dreptate in remarca ta si afirmatia era facuta exact cum ai spus si nu este chiar corect, deoarece asa cum spuneau unii, abstinenti cu mult mai multi ani decit mine, poate la fel de siguri sau prea siguri pe ei au recazut drept pentru care, iau aminte si voi fi mai modest si cred ca cel mai corect ar fi sa spun, abstinenta beton numai de astazi.
Totodata, vreau sa spun ca am mai citit la Gladisor(hello Gladisor :hug: :jos-palaria: ) si la cei care i-ai trecut pragul si m-au impresionat comentariile lor.
M-a impresionat si Artistul, noul membru al forumului caruia deja i-am urat "bun venit".
Acum am sa incerc sa fac ceea ce mi-am propus de nenumarate ori si sa iau exemplul celor care covietuiesc aici pe forum numai in pace si armonie . :cuminte:

Multumesc mult Relus pentru sustinere si sfaturile intelepte, pe care ma voi stradui sa le urmez. :cuminte:
Va imbratisez cu drag si va doresc o zi si o saptamina minunate!
ilyuta :jos-palaria:

PS Super paella gatita de tine Mihaita si sa stii ca si eu gatesc felul acesta de mincare si prima data cind voi gati, sa fii sigur ca voi pune si eu pozisoara si va dau reteta mea. :hug:

Good-friends-help-you-to-find-important.jpg
Ultima oară modificat 14 Apr 2014, 06:11 de către ilyuta, modificat 1 dată în total.
Nume anterior: ilyuta

larisssa
Veteran
Veteran

Răspunsul #873 scris

Mesajde larisssa » 14 Apr 2014, 06:04

ma bucur mult ilyuta pentru decizia care ai luat-o.mie imi placi mult, si-ti multumesc pt sfaturile bune care mi le dai mereu. Iar pt mihai ( mmmmmmmmmm, super papa bun )
Doamne ajuta, si o saptamana cat se poate de usoara si senina tuturor!

freedom
Veteran
Veteran
Ani de abstinență: 4 ani

Răspunsul #874 scris

Mesajde freedom » 14 Apr 2014, 15:19

Mi-era dor de Ceainarie, ca n-am mai poposit demult aici.
Sunt happy, mai ca nu-mi vine sa cred.
Va-mbratzi :hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,12,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Răspunsul #875 scris

Mesajde georgeta » 15 Apr 2014, 14:43

Buna, dragii mei ! :hug:  
Aceasta saptamana sa ne aduca dragoste in inimi , pace in suflete .Sa avem o saptamana a patimilor curata si binecuvantata de lumina ,pace si dragoste divina ,sa fim mai buni cu noi insine si unii cu altii , sa iubim , sa iertam si sa ne bucuram de fiecare clipa din viata noastra, caci este darul primit de la Dumnezeu si nu il vom primi de doua ori ! 
Cu mare drag ! :hug:

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #876 scris

Mesajde georgeta » 15 Apr 2014, 16:27

Calmare (versuri de Ion Pribeagu)

A venit la doctorul Smilik
Doamna Sprinţa Rosenstock,
- Doctore, de două zile
Nu mă simt bine deloc.

Simt în corp o-nfrigurare
Ce mă trece tam-nesam
De la cap până-n picioare
Ia vezi, doctore, ce am?

Doctorul îşi ia o lupă
Şi se uită în ochi drept
O palpează pe spinare
Apoi delicat pe piept.

O ascultă cum respiră
O mai ciocăneşte un pic
Şi satisfăcut îi spune:
- Doamna mea, nu ai nimic!

Tensiunea e normală,
Pulsu-i iarăşi regulat...
- Da, dar nu dorm toată noaptea
Şi mă zvârcolesc în pat.

- Eh, la vârsta dumitale
Şi zglobie, şi frumoasă
Se strecoară câteodată
O afecţie curioasă.

De aceea, scumpă doamnă,
Nu e caz de-ngrijorare
Dumitale-ţi trebuieşte
Un remediu de calmare!

- Asta este! De cal mare!
Sare doamna radioasă
Un remediu de cal mare
Că de cal mic am şi-acasă! :limba: :limba: :ras:

Ploicica
Veteran
Veteran

Răspunsul #877 scris

Mesajde Ploicica » 16 Apr 2014, 22:36

Nu putem sa ne regasim si sa ne mentinem pacea inimii noastre atata timp cat noi inca tinem resentimente si ranchiuna unii impotriva altora, iar numai o intelegere deplina a rolului fiecarui om si fiecarei experiente a vietii noastre ne va putea vindeca cu adevarat de toata judecata pe care o purtam celorlalti.

Este necesar sa intelegem ca suntem cu totii in acest joc al vietii si fiecare dintre noi parcurge aceasta calatorie avand un singur si unic scop: acela de a se redescoperi pe Sine.

Acest proces nu este intotdeauna usor si de multe ori scoate la iveala rani adanci nevindecate, reactii inconstiente, stari confuze si poate de multe ori descurajatoare. Ele par nedreptati numai atunci cand luam personal toate aceste experiente. Insa, daca am privi pentru o clipa mai profund decat o facem de obicei, constientizam ca toate acestea ne ajung in cale cu un scop si intotdeauna scopul este acela al vindecarii si al reamintirii a Ceea Ce Suntem Noi cu Adevarat.
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #878 scris

Mesajde georgeta » 17 Apr 2014, 14:12

O zi buna tuturor ! :hug: