021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Orpheus
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 26 Apr 2014, 10:23
Zile de abstinență: 04,01,2014
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Orpheus »

Bună tuturor.
Sunt mai nou pe aici, dar cred că rugăciunea pe care o voi scrie mai jos va fi în spiritul temei propuse. Dacă va părea off topic, se poate șterge, nu e nici o supărare, ea oricum rămâne în sufletul meu. Doresc doar să v-o împărtășesc și vouă. :zambet:

Rugăciunea de dimineață a ultimilor stareți de la Mănăstirea Optina

Doamne, dăruiește-mi să primesc cu liniște sufletească tot ce îmi va aduce ziua de azi. Învrednicește-mă să mă dau întru totul Sfintei Voiei Tale. În tot ceasul astăzi, povățuiește-mă și în toate mă sprijinește. Oricare vor fi veștile pre care le voi primi în timpul zilei, învață-mă să le primesc cu sufletul liniștit și întărit în credința că peste toate este Sfânta Voia Ta. În toate faptele și cuvintele mele, Tu călăuzește-mi simțirile. În toate întâmplările neașteptate, nu mă lăsa să uit că totul vine de la Tine. Învață-mă să fiu deschis și înțelept cu fiecare din mădularele mele duhovnicești, pre nimenea amărând, pre nimenea întristând. Doamne dă-mi puterea să port ostenenala zilei de astăzi și în toate întâmplările din vremea ei. Călăuzește-mi voia și învață-mă să mă rog, să nădăjduiesc, să cred, să iubesc, să rabd și să iert.
Amin!

Cu drag ... :cuminte:
Dacă este important pentru tine, vei găsi o cale. Dacă nu e, vei găsi o scuză.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc Orpheus ,
Am citit si eu un text la biserica cu mesaj frumos :
Imbracati-va, dar, ca alesi ai lui Dumnezeu, sfinti si prea iubiti, cu milostivirile indurarii, cu bunatate, cu smerenie, cu blandete, cu indelunga-rabdare,
Ingaduindu-va unii pe altii si iertand unii altora, daca are cineva vreo plangere impotriva cuiva; dupa cum si Hristos v-a iertat voua, asa sa iertati si voi.Iar peste toate acestea, imbracati-va intru dragoste, care este legatura desavarsirii.
Si pacea lui Hristos, intru care ati fost chemati, ca sa fiti un singur trup, sa stapaneasca in inimile voastre; si fiti multumitori.
Cuvantul lui Hristos sa locuiasca intru voi cu bogatie. Invatati-va si povatuiti-va intre voi, cu toata intelepciunea. Cantati in inimile voastre lui Dumnezeu, multumindu-I, in psalmi, in laude si in cantari duhovnicesti.

EPISTOLA CATRE COLOSENIA SFANTULUI APOSTOL PAVEL , cap. 3 , 12-16
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

22 Mai :
Atunci cand i-am auzind pentru prima data pe oameni vorbind liberi si onest despre ei insisi, am ramas afis. Povestile propriilor aventuri la betie, a celor mai ascunse temeri, si a singuratatii apasatoare, au fost pentru mine o luminare a mintii. Am descoperit - dar cu greu am crezut la inceput – ca nu sunt singur. Nu sunt deloc diferit de ceilalti, si ca de fapt cu totii ne asemanam foarte mult. Am inceput sa simt ca apartin cu adevarat undeva, si singuratatea m-a parasit. Incerc eu sa transmit celorlalti ceea ce mi-a fost dat si mie pe gratis?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa incep sa vad, pe masura ce incep sa cunosc povestile celor din Program, ca similaritatile sunt mult mai uimitoare decat diferentele. Ascultand povestile lor din vremea bautului activ dar si din recuperare, fie ca eu sa am acel sentiment, „hei, acela sunt eu”, sentiment care imi va alunga rapid izolarea. Fie ca eu sa devin un membru al grupului cu trup si suflet, oferind si luand in parti egale.



Ce sa-mi amintesc azi

Asemanare nu diferenta.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

20 Mai :
Alcoolismul este numita „boala singuratatii”. Aproape fara exceptie, alcoolicii sunt torturati de singuratate. Chiar pe la finalul perioadei active – inainte ca oamenii sa ne evite, stand prin baruri, restaurante, departe de casa – aproape toti dintre noi simteam ca nu apartinem unui loc. Eram fie timizi, si nu indrazneam sa ne apropiem de ceilalti, fie eram niste oameni galagiosi cerand atentie si aprobare, dar care rareori o primeam. A existat intotdeauna acea bariera misterioasa pe care nici nu o puteam darama si nici intelege. In final, chiar si Bachus ne-a tradat; am ramas daramati si intr-o terifianta izolare. Am inceput eu sa ating un calm interior?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa stiu ce inseamna sa am o relatie tandra cu Dumnezeu, precum si linistea pe care o simt atunci cand sunt in legatura cu Duhul sau. Fie ca eu sa transfer aceasta tandrete in relatiile mele cu ceilalti. Fie ca Dumnezeu sa ma scape de sentimentul acela persistent de singuratate si sa-mi arate cum sa fiu un prieten.



Ce sa-mi amintesc azi

Dumnezeu ma poate invata cum sa fiu un prieten.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Incetisor, dar sigur, am inceput sa accept greselile celorlalte persoane, la fel si virtutile. Programul ma invata sa „iubesc intotdeauna ceea ce este mai bun la ceilalti – si niciodata sa nu ma tem de ce au mai rau”. Este cu adevarat o transformare fata de felul in care gandeam inainte, dar incep sa vad ca toti oamenii – inclusiv eu – suntem uneori bolnavi emotional si de multe ori gresim. Ma apropii eu de adevarata toleranta? Incep eu sa vad ce inseamna iubirea adevarata fata de colegii mei din Program?

Rugaciunea de azi

Fie ca Dumnezeu sa-mi dea suficienta toleranta pentru orice slabiciune sau simptome bolnave de insensibilitate fata de ceilalti, astfel incat sa pot iubi calitatile pozitive pe care ei le au. Fie ca Dumnezeu sa ma instruiasca legat de adevarata semnificatie a iubirii – care trebuie sa includa si rabdare si iertare. Fie ca eu sa nu trec cu vederea greselile celorlalti pe care ii iubesc, dar sa incerc sa-i inteleg.

Ce sa-mi amintesc azi
IUBIREA INSEAMNA INTELEGERE
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Orpheus
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 26 Apr 2014, 10:23
Zile de abstinență: 04,01,2014
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Orpheus »

Pe masura ce invat sa ma iubesc pe mine, si in schimb sa ii iubesc si pe ceilalti neconditionat, am inceput sa inteleg mai bine cuvintele Sf. Augustin: „Iubirea inlatura ceea ce am fost, astfel incat sa putem fi ceea ce nu am fost”. Tot mai mult si mai mult, simt enorma putere a acestei iubiri in cadrul Programului; pentru mine, cuvintele „ne pasa”, inseamna si „iubim”. Doar pentru azi, voi incerca eu sa fiu iubitor prin fiecare gand si actiune?

Rugaciunea de azi

Ma rog ca eu sa simt imensitatea puterii iubirii pe care o gasesc aici in Program. Fie ca propria mea compasiune sa se alature energiei iubirii care ne apartine tuturor. Fie ca mie sa imi pese din toata inima ca prietenii mei din Program sa isi mentina abstinenta si sa invete sa traiasca confortabil. Sa nu ma indoiesc niciodata ca ei nu isi doresc acelasi lucru pentru mine.

Ce sa-mi amintesc azi
Atunci cand imi pasa toate se intampla.


Cu scuzele de rigoare ca m-am bagat peste tine, Colica, dar nu m-am putut abtine. Mi-a placut nespus ca se vorbeste despre iubire!
Va-mbratisez cu drag! :hug:
Dacă este important pentru tine, vei găsi o cale. Dacă nu e, vei găsi o scuză.
Avatar utilizator
Orpheus
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 26 Apr 2014, 10:23
Zile de abstinență: 04,01,2014
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Orpheus »

Din nou despre iubire ...
Thomas Merton scria: „Inceputul iubirii inseamna sa ii lasam pe cei pe care ii iubim sa fie ei insisi, si sa nu incercam sa-i controlam pentru a se potrivi imaginii noastre. In caz contrar, ne iubim doar reflectia noastra personala pe care o descoperim in ei”. Pe masura ce invat sa-mi inlocuiesc dependenta auto-distructiva cu o dependenta sanatoasa fata de Program si cei 12 Pasi, descopar ca bariera tacerii si urei se topesc instantaneu. Acceptandu-ne unii pe ceilalti asa cum suntem, am invatat din nou sa iubim. Imi pasa mie suficient de mult de ceilalti din Program pentru a continua sa lucrez cu ei atat cat e necesar?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa dovedesc suficient sacrificiu de sine pentru a-i iubi pe ceilalti asa cum sunt, si nu asa cum mi-as dori eu ca ei sa fie, pentru ca imi oglindesc imaginea sau imi hranesc ego-ul. Fie ca eu, totusi, sa o iau mai moale in nerabdarea mea de a iubi – acum ca sunt capabil sa simt iubire din nou – si sa ma intreb pe mine insumi daca iubesc cu adevarat pe cineva, sau doar imi iubesc reflectia imaginii mele in acea persoana. Fie ca eu sa-mi indepartez „sinele” din calea iubirii mele.

Ce sa-mi amintesc azi
Iubirea este neconditionata.


:cuminte:
Dacă este important pentru tine, vei găsi o cale. Dacă nu e, vei găsi o scuză.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

6 iunie:
Unul dintre cele mai importante lucruri pe care le caut si le gasesc in Program este sa ma adaptez la lucruri asa cum sunt ele si sa fiu capabil sa iubesc fara sa incerc sa intervin sau sa controlez pe altcineva, oricat mi-ar fi de apropiat. Invatarea acestora este uneori dureroasa, dar recompensa este viata insasi – deplina si senina. Ma ajuta pe mine programul sa revin la gandirea senina si rationala, astfel incat sa-mi pot aborda relatiile cu iubire si intelegere?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa-i respect suficient pe aceia pe care ii iubesc pentru a-i lasa liberi – sa incetez sa-i controlez, manipulez, aranjez si sa-i scap de incurcaturi. Fie ca eu sa-i iubesc suficient de mult pentru a-i lasa sa-si faca propriile lor greseli si sa-si asume responsabilitatile pentru ele. Fie ca eu sa invat sa ma detasez.



Ce sa-mi amintesc azi

Iubirea inseamna sa le lasi in libertate.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de freedom »

Multumesc Colea. Dupa intalnirea pe care am avut-o ieri cu tatal meu, meditatia asta ma ajuta mult sa-mi definesc atitudinea, asa incat sa fim amandoi impacati.
:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Freedom :hug: ,
Si pe mine m-a impresionat si ma regasesc mai mult in relatiile cu cei de langa mine (baiat , mama , fosta )
Si mediatatia ce urmeaza imi place tare mult si mi se potriveste .
O seara frumoasa draga Free !
Un prieten din Program m-a invatat sa privesc intr-un nou mod vinovatia excesiva, sugerandu-mi ca vinovatia nu este altceva decat reversul mandriei. Un regret sincer pentru ceea ce s-a intamplat este normal, spunea acesta. Dar vinovatia nu este normala. Am invatat ca a ne condamna pentru greselile pe care le-am facut este la fel de rau ca a-i condamna pe ceilalti pentru ale lor. Nu suntem cu adevarat pregatiti sa facem judecati de valoare, nici macar fata de noi insine. Mi se mai intampla uneori, „sa ma biciuiesc pana la sange” atunci cand mi se pare ca esuez?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa fiu vigilent fata de mentinerea vinovatiei mult timp dupa ce ar fi trebuit sa o las deoparte. Fie ca eu sa stiu diferenta dintre regret si vinovatie. Fie ca eu sa recunosc faptul ca vinovatia pe termen lung poate sa interfereze cu o impresie exagerata a importantei propriei persoane, dar si cu ideea ca am dreptate. Fie ca Dumnezeu sa-mi fie singurul judecator.



Ce sa-mi amintesc azi

Vinovatia poate fi, de fapt, reversul mandriei.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns