021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

Multumesc Colea si Auras! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de freedom »

27 martie

Simțim și cântărim imediat cât suferim din pricina celorlalți; dar nu băgăm în seamă cât de mult suferă alții din pricina noastră. – Thomas à Kempis

Oare am două seturi de reguli, unul pentru mine și altul pentru tine? Un standard dublu îmi permite să raționalizez și să-mi scuz comportamentul. În ceea ce privește regulile pentru ceilalți – ar trebui să știe mai bine. Oamenii știu cât de sensibil sunt, cât voi fi de rănit.

Când mă folosesc de alții pentru a mă descărca de nefericirea mea, mă comport în același mod în care mă comportam când încă eram dependent activ. Cei care mă iubesc necondiționat mă vor ierta, dar nu îmi fac nicio favoare dacă ignor situația și las nerezolvată adevărata problemă. Speranța recuperării începe să strălucească în momentul în care îmi pot spune: „Dacă voi fi îngăduitor cu mine, voi fi îngăduitor și cu ceilalți.“ Progresând spre sănătate mintală și echilibru, fiecare din noi poate să-i trateze pe ceilalți așa cum ar vrea să fie tratați și ei.

Pentru Astăzi: Când încep să-mi raționalizez vreun comportament îndoielnic, mă întreb: „Dacă cineva ar face asta, aș încerca să-l scuz în același mod?“
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

Pot veni cu un 27 bis?NU CRED CA NE VA FACE RAU :spun-ceva:
Auzim deseori în program că durerea este punctul de cotitură în creşterea spirituală. Ajungem în final la concluzia că aşa cum durerea alcoolismului a fost înainte de abstinenţă, tulburarea emoţională vine înainte de seninătate. Nu mai compătimim pe toţi cei care suferă, doar cu cei care suferă în ignoranţă – aceia care nu înţeleg scopul şi utilitatea suferinţei. Proust spunea “Bunătăţii şi înţelepciunii facem numai promisiuni; durerii ne supunem”. Cred eu oare că durerea este cale prin care Dumnezeu încearcă să îmi spună ceva?

Rugăciunea de azi
Încerc să înţeleg sensul durerii în viaţa mea, în special dacă îmi rup gâtul la vale, înspre autodistrugere. Ştiu că durerea este modul prin care Dumnezeu trage semnalul de alarmă înainte ca trenul în care călătoresc să se prăbuşească în prăpastie. Pot să fiu recunoscător că durerea este cea care m-a făcut să ajung la punctul de răscruce în viaţa mea.

Ce să-mi amintesc azi
Durerea salvează vieţile.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Depozitand supararile nu este doar o pierdere de timp, dar si o irosire a vietii care ar putea fi traita cu mare satisfactie. Daca duc cu mine un geamantan de „suparari si marsavii” doar le voi readuce la realitate.

“Teroarea acelui moment”, spunea Regele, “N-o voi uita niciodata”.

Am eu nu depozit secret pentru depozitarea epavelor din trecut?



Rugaciunea de azi

Fie ca Dumnezeu sa ma ajute sa nu mai cultiv noroiul din trecut – dureri, suparari, greseli, nedreptati, asupriri, rani, neglijari. Ele ma vor cicali si imi vor consuma timpul, practicand ceea ce “As fi spus” sau facut, pana cand dadeam fata cu acea persoana, pana cand recunosteam sentimentul care mi l-a produs, sa-l asez pe cat de bine pot si sa uit de el. Fie ca eu sa-mi golesc depozitul de vechile dureri.



Ce sa-mi amintesc azi

Nu scutura prea tare oasele vechi.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

29 Martie :
Care este definitia umilintei? Co-fondatorul AA, Bill W. spunea “Umilinta absoluta este o stare de libertate completa de mine insumi, liber de toate pretentiile pe care defectele de caracter mi le scoate le iveala. Umilinta perfecta este o bunavointa completa, in toate locurile si timpurile, de a face voia lui Dumnezeu”. Incerc eu sa fiu umil?



Rugaciunea de azi

Fie ca Dumnezeu sa-mi imbunatateasca intelegerea mea fata de umilinta, fara a fii calcat in picioare si fara a-mi fii frica de maretia altora. Fie ca umilinta sa insemne si libertatea fata de mine insumi, o libertate care poate fii obtinuta doar lasandu-mi intreaga fiinta in Voia lui Dumnezeu. Fie ca eu sa simt omnipotenta lui Dumnezeu, care este atat umilinta dar si insufletitoare. Fie ca eu sa pot indeplini voia Lui.



Ce sa-mi amintesc azi

Umilinta inseamna libertate.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de freedom »

Mesajul acesta l-am primit azi si mi se potriveste ca manusa. Ma gandesc cu jind ca ND Walsh
conferentiaza curand la Bucuresti...

Mesajul este:
Dragă .........,
în această zi din viața ta, cred că Dumnezeu vrea ca tu să știi ...
...că uneori curajul înseamnă să faci lucruri care te-ar putea răni. Înseamnă alegerea binelui suprem.

Și nu te amăgi. Tu știi întotdeauna care este binele suprem. Nu există niciodată nici o îndoială despre asta în inima ta. Așa că azi, privește lucrurile prin inimă, nu prin minte (care vrea mereu să te protejeze).

Care este binele suprem chiar acum?
Tu știi deja răspunsul. Doar urmează-l.

Cu dragoste, prietenul tău,
Neale Donald Walsch
nealesignature
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Iluta frate mai mare , chiar nu ai pentru ce sa-mi multumesti . O zi cat mai frumosa iti doresc si sa fii fericit !
:hug:

30.martie :
Bill W. spunea “Atunci cand meditez asupra unei astfel de viziuni, nu trebuie sa ma descurajez la gandul ca nu voi ajunge nicaieri acolo, dar nici sa ma umflu de prezumtia ca intr-una din acele zile toate acele virtuti vor fi ale mele. Trebuie doar sa ma concentrez asupra viziunii in sine, lasand-o sa creasca si chiar mai mult sa-mi umple inima … Abia atunci imi voi da seama clar si sanatos cam pe unde ma aflu pe autostrada umilintei. Vad ca eu deabia am inceput calatoria mea catre Dumnezeu. Pe masura ce imi revin la masura reala, grija si importanta fata de sine devin de-a dreptul amuzante”. Ma iau eu prea in serios?



Rugaciunea de azi

Fie ca grandiozitatea, care este un simptom al dependentei sa fie adusa in masura prin simpla comparatie a neputintei mele fata de puterea lui Dumnezeu. Fie ca eu sa ma gandesc la semnificatia Puterii Superioare in relatie cu slabiciunea mea umana. Fie ca ego-ul meu sa fie readus la adevarata masura si sa-mi indepartez defensele, izbucnirile si ideile secrete de importanta de sine.



Ce sa-mi amintesc azi

El este mare. Eu sunt mic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

2 aprilie
Mulţi dintre noi suferă din disperare. Deşi nu ne dăm seama că disperarea înseamnă absenţa totală a credinţei. Atâta timp cât suntem dispuşi să apelăm la Dumnezeu atunci când avem probleme, nu avem de ce dispera. Când suntem neliniştiţi şi nu vedem nici o cale de ieşire, asta se întâmplă pentru că avem impresia că toată soluţia depinde de noi. Programul ne învaţă să lăsăm problemele copleşitoare şi să-l lăsăm pe Dumnezeu să aibă grijă de ele. Atunci când predau în mod conştient voinţa mea în faţa Voinţei lui Dumnezeu, voi vedea credinţa lucrând în viaţa mea?

Rugăciunea de azi
Fie ca eu să nu mai fiu Disperat şi Deprimat, cele două D-uri mari care sunt rezultatul neajutorării. Fie ca eu să ştiu că nu sunt niciodată fără ajutorul lui Dumnezeu, că niciodată nu sunt neajutorat când El este cu mine. Dacă am credinţă, nu trebuie să fiu niciodată „neajutorat şi lipsit de speranţă”.

Ce să-mi amintesc azi
Disperarea este absenţa credinţei.
larisssa
Veteran
Veteran
Mesaje: 250
Membru din: 14 Mar 2014, 03:51

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de larisssa »

DISPERAREA ESTE ABSENTA CREDINTEI......! O buna lectie pt astazi. Doamne ajuta!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

3 Aprilie :
Aproape intotdeauna, cel care a recazut spune, „Am incetat sa mai merg la intalniri”, sau „M-am saturat de aceleasi vechi povesti si de aceleasi fete”, sau „Problemele mele din afara erau in asa fel incat a trebuit sa incetez sa merg la intalniri”, sau „Mi s-a parut ca beneficiasem de toate beneficiile intalnirilor, astfel incat am decis sa caut ajutor in alte activitati semnificative”. Pe scurt, pur si simplu au incetat sa mai mearga la intalniri. Exista o vorba buna in acest sens, care pune punctul pe i: „Aceia care nu mai participa la intalniri nu mai sunt acolo sa auda ce li se intampla celor care nu mai participa la intalniri”. Particip la suficiente intalniri pentru mine?



Rugaciunea de azi

Fie ca Dumnezeu sa ma mentina pe cale cea buna a Programului. Fie ca eu niciodata sa nu fiu prea obosit, prea aglomerat, prea satul, prea plictisit sa merg la intalniri. Aproape toate aceste probleme sunt discutate la intalniri daca imi rezerv timp sa merg acolo. Lipsa mea de vigoare se disipeaza in seninatate. Aglomeratia mi se reduce la adevaratele proportii. Si cum as putea sa ma plictisesc intr-un loc in care este atata prietenie si bucurie?



Ce sa-mi amintesc azi

Sa particip la intalniri.
Cred ca se potriveste si pentru intalnirile online :luminita:
Bune 24 de ore va doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns