021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

20.decembrie.2014 :
Atunci cand ne straduim din plin pentru perfectiune, in mod inevitabil ne ranim pe noi insine. Pe de-o parte ajungem sa facem din tantar armasar. Pe de alta parte, devenim frustrati si plini de disperare atunci cand nu putem sa atingem scopurile imposibile pe care ni le-am stabilit. Intr-un final, ne scade capacitatea de a face fata vietii si realitatii asa cum este ea. Pot eu invata sa rezist putin, aici si acolo? Pot eu sa imi linistesc eu minte fata doar de ceea ce este posibil de realizat?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa vad ca a ma lupta sa realizez ceva imposibil, imi ofera defapt o scuza permanenta pentru faptul ca nu realizez acele lucruri. Este deasemenea un semn al faptului ca am pierdut contactul cu realitatea, care ar presupune sa stiu ce pot sa fac si apoi sa fac acel lucru. Cu ajutorul grupului si al Puterii mele Superioare, fie ca eu sa invat sa-mi stabilesc “scopuri rezonabile”. Pentru mine poate sa fie un lucru ridicol de marunt, dupa ce ani la rand am fost obisnuit cu “lucruri marete”. Dar, impartindu-mi proiectele in cateva mai mici, fie ca eu sa descopar ca defapt pot sa realizez scopuri mari.



Ce sa-mi amintesc azi

Imparteste scopurile mari intr-unele mai mici.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

29 decembrie :

Succesul Programului consta in rapiditatea si bunavointa membrilor sai de a face orice le sta in putinta in a-i ajuta pe altii distrusi de dependenta. Daca rapiditatea si bunavointa mea se racesc, atunci sunt in pericolul de a pierde tot ceea ce am castigat. Nu trebuie niciodata sa las sa imi pierd bunavointa de pierde ceea ce am castigat, pentru ca doar asa pot sa pastrez ceea ce am.



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa nu fiu niciodata prea ocupat sa raspund atunci cand un alcoolic imi cere ajutorul. Fie ca eu sa nu fiu atat de umbrit in cautarea mea incat sa uit ca recuperarea mea depinde de acest ajutor – o jumatate de ora la telefon, o intalnire personala, orice imi cere situatia. Fie ca eu sa imi cunosc prioritatile.



Ce sa-mi amintesc azi

Ajutând, ma ajut pe mine.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Un an nou bun le doresc si celor de la Sf. Dimitrie !
:bradut:

6 Ianuarie :
Cineva a spus ceva răutăcios despre mine. Îmi sunt sentimentele rănite? Da. Trebuie ele să fie aşa? Nu. Cum pot să trec peste durerea mea? Prin detaşare, prin îndepărtarea de situaţie, până când îmi dau seama de ce anume se ascunde în spatele acestui lucru. Dacă a fost o replică pentru o răutate din partea mea, trebuie să-mi corectez greşeala. Dacă nu, nu am nici o responsabilitate în respectiva situaţie. Ar trebui să o ignor sau să o provoc? Nu, voi renunţa; mai puţine lucruri spuse, mai rapidă îndreptarea. Nimic nu mă poate răni, decât dacă permit acest lucru. Atunci când sunt afectat de orice se întâmplă “în afara mea”, nu lucrul respectiv mă răneşte, ci modul în care gândesc şi simt faţă de el.

“Fie ca eu să nu preiau şi să sufăr din cauza acţiunilor şi reacţiilor altor oameni. Alte fiinţe umane adulte, nu sunt responsabilitatea mea, indiferent de cât de mult sunt vieţile lor conectate cu a mea. Nu îmi voi permite mie să fiu necăjit de nimeni altcineva; singura mea problemă este de a îmbunătăţi propriul meu mod de a trăi şi de a privi viaţa”.

“Doamne, învaţă-mă să-mi detaşez gândurile de ce spun sau fac alţii, cu excepţia preluării unor lecţii folositoare şi a îndrumării date de acestea.”
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

! martie , o priamavara frumosa va doresc !

Doar pentru azi, nu imi va fi frica de nimic. Daca mintea mea este incetosata de nenumarate frici, le voi recunoaste si le voi demasca irealismul. Imi voi reaminti ca Dumnezeu este la carma mea si a vietii mele, si ca tot ceea ce trebuie sa fac eu este sa-i accept protectia si ghidarea. Ceea ce s-a intamplat ieri nu trebuie sa-mi dea de furca astazi. Accept eu faptul ca este in puterea mea sa fac din ziua de astazi una buna doar prin felul in care ma gandesc la aceasta zi si prin ceea ce fac?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa am astazi o zi buna. Fie ca eu sa stiu ca depinde de mine daca vreau sa-mi pun in evidenta calitatile, printr-o atitudine pozitiva spre ceea ce imi rezerva prezentul. Fie ca eu sa nu fiu tulburat de vestigiile trecutului. Doamne, te rog stai aproape de mine pe tot parcursul zilei de astazi.


Ce sa-mi amintesc azi

Sa am o zi buna.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

2 Martie :


Ce-ar fi sa-mi petrec parte din ziua mea gandindu-ma la calitatile mele, mai mult decat la slabiciunile mele? De ce sa nu ma gandesc la victorii, in loc la esecuri – la felul in care sunt bland si binevoitor? A fost dintotdeauna tendinta mea sa cad intr-o auto-hipnoza cinica, atribuind etichete denigrante practic la orice am facut, spus sau simtit. Doar pentru azi, voi petrece o jumatate de ora in liniste, incercand sa-mi formez o perspectiva cat mai pozitiva asupra vietii mele. Am eu curajul sa schimb ceea ce pot?



Rugaciunea de azi

Prin liniste si reevaluare proprie, fie ca eu sa am o atitudine mult mai pozitiva. Daca sunt copilul lui Dumnezeu, creat in imaginea sa, trebuie sa fie ceva bunatate in mine. Ma voi gandi la aceasta bunatate, si felul in care se manifesta. Voi inceta sa ma denigrez, chiar si in cele mai ascunse ganduri ale mele. Voi respecta ceea ce apartine lui Dumnezeu. Ma voi respecta pe mine insumi.



Ce sa-mi amintesc azi

Respectul de sine este respect fata de Dumnezeu.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns