021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

M-am gandit sa fac un topic pentru aceste meditatii, ale celor de la Sf. Dimitrie ca sa fie adunate la un loc , sa nu se piarda intre paginile forumului si sunt un bun reper pentru abstinenta .
De obicei le posta prietena Relus , sper ca nu se va supara pentru ideea aceasta .
Multumesc foarte mult celor care scriu aceste meditatii , pentru profunzimea si echilibrul lor .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

”Ce-ar fi daca …”. Cat de des auzim aceste cuvinte de la nou venitii in Program. Cat de des suntem tentati noi insine, sa ni le spunem. „Ce-ar fi daca mi-as pierde locul de munca”, „Ce s-ar intampla daca mi s-ar strica masina,”, „Ce s-ar intampla daca m-as imbolnavi si nu as mai putea lucra”, „Ce s-ar intampla daca copilul meu s-ar apuca sa ia droguri”. Ce-ar fi daca – urmand orice mintea noastra disperata si-ar putea proiecta. Doar cateva cuvinte scurte, dar cat de impovarate de frica si neliniste. Raspunsul la „Ce-ar fi daca …” este pur si simplu „Nu proiecta”. Putem trai cu problemele noastre pe masura ce ele apar, traim doar fiecare zi la timpul ei. Imi mentin eu gandirea mea pozitiva?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa cresc din punct de vedere spiritual, fara a fi tras inapoi de fricile mele. Fie ca temerile mele proiectate sa nu-mi ingreuneze cautarile mele si sa ma opreasca din a face ceea ce e mai bun astazi. Fie ca prin credinta sa-mi indepartez frica. Doar daca i-as face loc lui Dumnezeu in inima mea, El imi va indeparta temerile.



Ce sa-mi amintesc azi

Pot sa imprumut problemele, doar cu dobanda foarte mare.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

Colea, multumim ca veti impartasi cu noi aceste minunate meditatii! Seara frumoasa! :ingeras:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de CRISS99 »

Minunta idee... :ingeras:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de freedom »

Toate lucrurile sunt posibile până când sunt demonstrate ca imposibile – și chiar și imposibilul poate fi doar pentru moment. – Pearl S. Buck

Dacă o să mă rezum la a crede că a nu bea, a nu juca,a slăbi etc este suficient, s-ar putea să nu trăiesc niciodată viața pe deplin, să mă bucur de plăcerile și darurile ei. Nu am fost menit să trăiesc în sărăcie spirituală. Darurile lui Dumnezeu sunt acolo să mă bucur de ele și pot să fie păstrate doar când sunt împărtășite cu alții.

Dacă ziua de azi pare imposibil de eliberat de cele mai adânc înrădăcinate defectele ale mele, accept această realitate, doar pentru azi. Ziua de mâine are ea singură grijă de ea și avem toate motivele să credem că orice este posibil. Oare nu am primit în dar lucruri pe care le credeam, odată, imposibile?

Pentru Astăzi: Dacă abstinența cu liniștea sufletească și bunăstarea fizică sunt posibile atunci este oare ceva vreodată imposibil?

:hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

Multumesc, free! :hug:
Fa Rai din ce ai!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Foarte faina meditatia Free .Multumesc si eu :ingeras:

Acum, ca m-am eliberat si sunt liber de dependenta chimica, avem un control mult mai mare asupra mintii noastre. Mai mult decat atat, suntem capabili sa ne distorsionam atitudinile. Unii membrii ai Alcoolicilor Anonimi, aleg sa considere literele AA ca pe o prescurtare de la „Atitudini Alterate”. Pe vremuri, raspundeam la orice remarca optimista sau pozitiva cu „Bine, dar ….”. Astazi, spre deosebire, incerc sa elimin aceste fraze negative din vocabularul meu. Incerc eu sa-mi schimb atitudinile? Sunt eu hotarat sa accentuez lucrurile pozitive…?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa gasesc acea vindecare si putere, date de Dumnezeu celor care stau alaturi de El. Fie ca eu sa ma mentin in limitele spirituale ale Programului, luand in considerare Pasii, lucrand Pasii – unul cate unul – apoi practicandu-i din nou si din nou. In aceasta consta salvarea mea.



Ce sa-mi amintesc azi

Sa practic cel putin un Pas.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Ce-ar fi sa-mi petrec parte din ziua mea gandindu-ma la calitatile mele, mai mult decat la slabiciunile mele? De ce sa nu ma gandesc la victorii, in loc la esecuri – la felul in care sunt bland si binevoitor? A fost dintotdeauna tendinta mea sa cad intr-o auto-hipnoza cinica, atribuind etichete denigrante practic la orice am facut, spus sau simtit. Doar pentru azi, voi petrece o jumatate de ora in liniste, incercand sa-mi formez o perspectiva cat mai pozitiva asupra vietii mele. Am eu curajul sa schimb ceea ce pot?



Rugaciunea de azi

Prin liniste si reevaluare proprie, fie ca eu sa am o atitudine mult mai pozitiva. Daca sunt copilul lui Dumnezeu, creat in imaginea sa, trebuie sa fie ceva bunatate in mine. Ma voi gandi la aceasta bunatate, si felul in care se manifesta. Voi inceta sa ma denigrez, chiar si in cele mai ascunse ganduri ale mele. Voi respecta ceea ce apartine lui Dumnezeu. Ma voi respecta pe mine insumi.



Ce sa-mi amintesc azi

Respectul de sine este respect fata de Dumnezeu.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de freedom »

2 martie

Cel mai bine se roagă cel ce iubește cel mai mult
Toate lucrurile atât mari cât și mici
Deoarece dragul Dumnezeu care ne iubește
Le-a făcut și le iubește pe toate. – Samuel Taylor Coleridge

Rugăciunea este limbajul iubirii. Deși s-ar putea să fiu frustrat sau furios, întind mâna spre el în încercarea de a renunța la voința mea în favoarea voinței Lui, la mândria mea în favoare umilinței. Rugăciunea recunoaște atât atuuri sănătoase cât și defecte. Rugăciunea îmi îndreaptă gândurile înspre mine, în loc de a le îndrepta împotriva mea, arătându-mi că vreau să mă schimb.

Mă rog să pot să văd acele defecte și amăgiri de sine care mă împiedică să fiu întreg din punct de vedere spiritual. Mă rog pentru claritatea de a vedea cinstit, de a fi eliberat de iluzii.

Pentru Astăzi: O inimă iubitoare își face propria rugăciune; și rugăciunea face loc unei inimi iubitoare.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

3 Martie

De cand am venit in Program am inceput sa ma inteleg mai bine. Unul dintre cele mai importante lucruri pe care le-am invatat a fost ca parerile nu sunt fapte. Doar pentru ca eu cred ca un lucru este asa nu inseamna ca el chiar este. Filosoful grec Epictetus scria, „Oamenii nu se ingrijoreaza in legatura cu lucrurile, ci la ideile care le au despre acele lucruri. Cand avem dificultati, devenim tematori si tulburati, sa avem grija sa nu-i invinovatim pe ceilalti, ci sa ne analizam pe noi insine”. Cred eu oare, ca nu voi pierde niciodata ceea ce am castigat pe parcursul recuperarii?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa invat sa sortez realitatile de ideile mele despre aceste realitati. Fie ca eu sa inteleg situatiile, lucrurile - chiar si oamenii – si sa dau jos culorile si dimensiunile atitudinilor mele despre ei.





Ce sa-mi amintesc azi

Sa sortez realul de ireal.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns