021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Aici puteti propune teme de discutii.
aru2018
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 17 Oct 2017, 22:17

SFATURI PENTRU IUBITA DE ALCOOLIC NONVIOLENT

Mesaj de aru2018 »

Buna tuturor care doresc sa impartaseasca o farima din experienta lor. Am 30 de ani, sunt iubita unui alcoolic pasnic, ne cunoastem de doi ani si avem un copil mic impreuna. Am discutat cu el, despre cum poate evolua consumul lui( seara, zilnic, câteva pahare bune de tărie si câteva beri, acasa) in timp, ca ma afectează, ca n am siguranta când il las cu copilul, etc. Mi a spus sa nu mi fac griji pt asta ca nu am de ce, încearcă sa minimalizeze, spune ca dependentii sunt cei ce se trezesc de dimineata si beau. In rest e exemplar, familist, ajuta, se ocupa de casa si copil, cu toate astea umbra nesigurantei când e ametit ma urmareste. Nu suntem casatoriti. As dori păreri si sfaturi ale persoanelor care au avut experiente similare, cum e mai bine sa fac pentru mine si copil, ce sa aleg acum când nu sunt situatii grave. Am fost la AA, m am interesat despre subiect, dar ce tine de mine am facut. Multumesc tuturor
Scrie răspuns