021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Aici puteti propune teme de discutii.

Doresc ca citirea forumului să poată fi făcută doar de către utilizatorii înregistrați

Da!
10
37%
Nu!
17
63%
 
Voturi totale: 27
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Reni »

Initial, pentru ca nu sunt nici persoana dependenta de alcool, nici codependenta, am spus ca nu am voie sa ma bag. Apoi, m-am pus in pielea celor care cer cu disperare ceva si am realizat ca da, au dreptate. Au dreptul la demnitate (lezat de unele mesaje pe care le-au scris in consum), au dreptul la intimitate, au dreptul la siguranta personala. Exista useri care, sub impulsul emotiilor de moment, al rezultatelor consumului de alcool (vinovatie, frica, singuratate, disperare, durere sufleteasca de nedescris), au postat mesaje in care au dat amanunte nu numai despre ei, ci inclusiv despre sotii lor, profesia, problemele de sanatate ale copiilor lor etc., pe care nu le-au mai putut sterge ulterior. Exista useri care au evoluat in viata si pentru care amanuntele pe care le-au lasat pe acest forum le-ar dauna personal, chiar si profesional.

Sunt firme care angajeaza doar in urma consultarii profilului de fb sau a parerilor expuse de candidat pe diverse platforme si iau aceasta decizie influentati chiar si 100% de ceea ce au postat oamenii pe net (lucru total incorect).

Sunt situatii ale vietii care, dupa ce userii au trecut pe aici si si-au lasat multe urme, necesita o resetare. Chiar si infractorii isi pot albi cazierul, de ce nu ar putea o persoana dependenta de alcool, onesta, care nu a furat, nu a omorat, nu a distrus viata nimanui, sa aiba acelasi drept?

Nu trebuie sa aiba legatura intrebarea "vreti sa acceseze oricine acest forum sau doar membrii?" cu dreptul fundamental al unui om de a-si proteja intimitatea, viata personala, gandurile, durerile, slabiciunile etc... Sunt doua lucruri total diferite si nu ar trebui amestecate pentru a lua o decizie care trebuie, TREBUIE sa protejeze userii!

Am citit ca s-au dezvaluit identitati pe aici, lucru extrem de grav, ca unii au avut mari probleme cu persoane cu grave tulburari psihice, lucru la fel de grav, cum credeti ca vor mai avea incredere viitorii useri sa mai scrie aici atata vreme cat cea mai importanta conditie in starea lor, cea a confidentialitatii si a dreptului la siguranta personala, dispare?

Consider ca, si daca nu ar exista legislatie care sa protejeze dreptul la viata privata, moral, etic, OMENESTE este ca un forum de acest fel sa aiba grija maxima de sufletul si-asa distrus de traume ale unei persoane dependente de alcool, pentru ca altfel nu-i mai vad utilitatea si sensul declarat exclusiv in slujba dependentilor. Ar fi doar un biznis pentru unii sau un loc de prozelitism pentru altii, situatie in care userii ar deveni doar un fel de marfa de vandut la piata sau niste clienti ai cuiva.

Acest loc trebuie sa existe in continuare si sa-si pastreze rolul de pansament sufletesc al celor care au viata distrusa si nu mai au nici un fel de speranta, in consecinta, trebuie sa functioneze nu dupa regulile oricarui forum, ci dupa reguli care sa creeze sentimentul de siguranta si protectie. Daca unei persoane afectate de alcoolism, care nu primeste iubire in viata sa, intelegere, empatie, sprijin emotional, si care oricum are o viata mizerabila, nesigura, dureroasa, ii luati si farama asta de ajutor si-l tratati dupa "reguli", atunci toate declaratiile pompoase de aici, din presa, de oriunde cu privire la "ajutorul" esential primit de aceasta pe astfel de forumuri devine o ipocrizie si intareste ideea de biznis.

Daca nici aici nu se primeste sprijin si intelegere, sa nu ne mai miram de dramele nesfarsite din societate generate de consumul de alcool care, iata, nu pot fi rezolvate pentru ca acestor oameni afectati si nenorociti de abuzuri de cand s-au nascut, li se cere sa traiasca in "regulamente" si "reguli", in loc sa li se ofere prima conditie necesara a vindecarii ca sa-si deschida sufletul: protectie si intelegere.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de tudor »

Vizitator12#45 scrie:Mai Tudore tare complexat mai esti, nu ai facut tu scoala "dar le arat eu lor"
Daca tot vrei sa contribui util la subiect, de ce nu te referi la interzicerea AA de a se face public ce se discuta in sedintele lor?
Am obosit sa discut cu cei cu logica de sectanti
Stai calm , te rog!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Reni »

Nu ai pentru ce, Vizitator1@345. E dreptul tau, al oricaruia dintre voi, cei care ati venit aici sa primiti sprijin si nu sa plecati terorizati ca raman date si informatii despre voi care, in situatii pe care le-am descris mai sus sau de catre oameni malefici si fara nici un dumnezeu, ar putea fi folosite candva impotriva voastra. Oricand in viata asta.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de styx »

Salutare tuturor!
Admin-ule am avut un site abstinenta.com, facut si administrat demine, desi nu sunt as in IT am atasat un buton pentru stergerea contului pentru cei care doresc, sunt convins ca nu e mare filosofie sa atasezi unul la fiecare topic personal, desi fiecare scrie aici sub pseudonim si nu cred ca vine cineva sa caute un anume alcoolic aici, asa cum fiecare si-a deschis contul propriu tot asa au dreptul legal si moral sa si-l stearga. Stiu ca de fiecare data cand e “scandal” pe forum sunt accesari multe dar ar fi bine daca s-ar termina cuasta...
Cale senina tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Reni »

Te salut si te imbratisez, Catalin.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Reni »

Pentru putin, Vizitator123$5. E dreptul vostru la siguranta si demnitate.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de HOPE »

Vizitator1@345, abuzuri comit si userii (unul din motivele pentru care multi a mai posta) si poate de aceea nu este luata in serios cererea ta. Nu vreau sa scuz adminul, insa a mai trecut de atatea ori prin asta, stie ca in spatele id-ului se afla niste oameni bolnavi, mai mult sau mai putin. Este dreptul tau, ai motivele tale, stii parerea mea insa cred ca problema trebuie analizata serios.
E-adevarat, putea si admin-ul sa zica o vorba macar, dupa atatea zile.😬 Toate bune si sincer imi pare rau ca vrei sa renunti definitiv.🤗
Fa Rai din ce ai!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Vbc »

Buna ziua
Vizitator1@345 cum vom fi identificati pe rețelele de socializare , dacă nu utilizam numele întreg? Si Nu avem adresa de mail inregistrata
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de Vbc »

A apărut și botul la masina ....
Am inteles ,ok !
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Citirea forumului doar de către utilizatorii înregistrați?

Mesaj de admin »

Buna Vizitator1@345, Catalin,
Imi cer scuze ca a durat mai mult deliberarea. Feedbackul expertilor juristi cu care am discutat este diferit. Dar, pentru a raspunde nevoii voastre si pentru a va respecta dorinta vom da curs solicitarii si vom sterge userul precum si toate mesajele publice scrise pe forum. Va multumim pentru participarea pe forum si va dorim mult succes.
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Încuiat