021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cei 12 Pasi ai Alcoolicilor Anonimi

Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cei 12 Pasi ai Alcoolicilor Anonimi

Mesaj de tudor »

Despre cei 12 Pasi ai Alcoolicilor Anonimi


Cei 12 Pasi AA sunt o suma de principii, de natura spirituala, care, daca sunt practicati ca mod de viata, pot elimina obsesia de a bea si ii confera suferindului capacitatea de a-si reface personalitatea, de a fi fericit si util. Desi cei 12 Pasi au fost destinati in speta membrilor AA, multi prieteni ai AA-ului considera ca ele ar putea interesa si si-ar gasi aplicare si in afara Comunitatii AA. Multi oameni ne alcoolici, declara ca, urmare a practicarii celor 12 Pasi AA, au fost in stare sa infrunte alte dificultati ale vietii. Ei considera ca cei 12 Pasi pot insemna mai mult decat numai abstinenta implinita pentru bautorii problema. Ei vad in acesti Pasi o cale catre traiul fericit si eficace pentru multi, alcoolici sau nu.

Cei 12 Pasi ai Alcoolicilor Anonimi

1. Am admis ca eram neputinciosi in fata alcoolului, ca nu mai eram stapani pe viata noastra.
2. Am ajuns la credinta ca o Putere Superioara noua insine ne-ar putea reda sanatatea mintala.
3. Am hotarat sa ne lasam vointa si viata in grija unui Dumnezeu asa cum si-L inchipuia fiecare dintre noi.
4. Am facut fara teama un inventar moral amanuntit al propriei persoane.
5. Am marturisit lui Dumnezeu, noua insine si altei fiinte umane natura exacta a greselilor noastre.
6. Am consimtit fara rezerve ca Dumnezeu sa ne scape de toate aceste defecte de caracter.
7. Cu umilinta, I-am cerut sa ne indeparteze defectele.
8. Am intocmit o lista cu toate persoanele carora le-am facut necazuri si am consimtit sa reparam aceste rele.
9. Ne-am reparat greselile direct fata de acele persoane, acolo unde a fost cu putinta, dar nu si atunci cand le-am fi putut face vreun rau lor sau altora.
10. Ne-am continuat inventarul personal si ne-am recunoscut greselile, de indata ce ne-am dat seama de ele.
11. Am cautat, prin rugaciune si meditatie, sa ne intarim contactul constient cu Dumnezeu asa cum si-L inchipuia fiecare dintre noi, cerandu-i doar sa ne arate voia Lui in ce ne priveste si sa ne dea puterea s-o implinim.
12. Dupa ce am trait o trezire spirituala ca rezultat al acestor pasi, am incercat sa transmitem acest mesaj altor alcoolici si sa punem in aplicare aceste principii in toate domeniile vietii noastre.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns