021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Simptomele recăderii

Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Simptomele recăderii

Mesaj de tudor »

1. Am început să mă îndoiesc de capacitatea mea de a rămâne abstinent.
2. Îmi neg temerile.
3. În mod repetat încerc să mă conving că “nu voi mai bea niciodată”.
4. Îmi dau seama că a fi abstinent este tot ceea ce am nevoie.
5. Încerc să-i forţez pe alţii să rămână abstinenţi.
6. Am început să am prea mare încredere în recuperarea mea.
7. Încerc să evit să vorbesc cu alţii despre problemele mele şi despre recuperarea mea.
8. Comportamentul meu este excesiv (muncesc prea mult sau prea puţin, vorbesc prea mult sau prea puţin)
9. Reacţionez exagerat în situaţii de stres.
10. Încep să mă izolez de ceilalţi.
11. Mă interesează doar un aspect al vieţii mele.
12. Încep să am depresii minore de scurtă durată.
13. Îmi fac planuri nerealiste şi fanteziste.
14. Trăiesc în “atunci şi acolo”
15. Îmi dau seama că planurile mele de viaţă au început să eşueze.
16. Am început să visez cu ochii deschişi tot mai mult şi să-mi fac planuri imaginare.
17. Problemele mele mi se par imposibil de4 rezolvat.
18. Tânjesc după fericire, dar nu ştiu ce înseamnă ea cu adevărat.
19. Evit să mă distrez.
20. Mă analizez prea mult.
21. Devin iritat în prezenţa prietenilor şi a familiei.
22. Trec prin perioade în care sunt foarte confuz.
23. Mă enervez foarte uşor.
24. Încep să-i învinovăţesc pe ceilalţi (oamenii, locuri, lucruri şi împrejurări) pentru problemele mele.
25. Mă îndoiesc de faptul că sunt alcoolic.
26. Mănânc neregulat (fie prea mult, fie prea puţin)
27. Am program neregulat.
28. Dorm fie prea mult fie prea puţin.
29. Pe zi ce trece îmi pierd rutina zilnică.
30. Am perioade de depresie profundă.
31. Merg foarte rar la întâlnirile AA.
32. Adopt tot mai mult atitudinea “Nu-mi pasă”.
33. Mă comport exagerat în legătură cu alte lucruri: bani, sex, relaţii, jocuri de noroc.
34. Refuz orice ajutor.
35. Susţin tot mai mult că am dureri.
36. Mă gândesc că dacă beau nu-mi pot face situaţia mai rea decât este deja.
37. Mă simt fără putere şi fără ajutor.
38. Îmi plâng de milă.
39. Mă gândesc la consumul social.
40. Încep să mint conştient.
41. Folosesc tot mai mult aspirină sau alte medicamente fără prescripţie medicală.
42. Îmi pierd total încrederea în mine.
43. Îmi dezvolt resentimente nerezonabile.
44. Nu mai merg la întâlnirile AA.
45. Sunt copleşit de singurătate, frustrare, furie şi tensiune.
46. Încep să mă folosesc de prieteni şi situaţii.
47. Mă conving că sunt vindecat.
48. Îmi creez sau experimentez o majoră schimbare în viaţă
49. Încep să înlocuiesc alcoolul cu alt drog.
50. Îmi controlez consumul.
51. Pierd controlul.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Bogdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 25 Noi 2012, 13:47

Re: Simptomele recăderii

Mesaj de Bogdan »

Salut. Sunt Bogdan si sunt Alcoolic. Abstinent de noua ani.
În primii trei ani de abstinenta, am frecventat aproape zilnic cate o ședința AA (uneori și doua pe zi). Apoi, treptat am rărit participarea mea la grupurile AA. O vreme mergea lunar la grupul de limbă engleza, dar, in ultimii cinci ani, nu am mai pronunțat cuvintele magice care deschid orice ședința.
Vreau sa adaug faptul că încă din prima zi am fost fericit sa constat ca am avut o abstinența senină, fără remușcări, resentimente, pofte, etc, etc.
Abstinenţa devenise un reflex, mai mult sau mau puțin condiționat. Am participat în acești nouă ani la extraordinar de multe petreceri, băute, chefuri. Prietenii m-au luat așa cu eram, adesea făcând provizii serioase de apa tonica pentru mine.

Între timp, mi-am întemeiat o familie minunată, am evoluat în carieră şi ma bucur de o sănătate, fizică şi morală de indvidiat (practic şi un sport foarte greu).

Toate bune și frumoase, până acum trei luni, când, o idee bizară m-a făcut să beau o doză promoționala de CIUC RADLER. A fost începutul. Au urmat doua doze, apoi, patru, apoi Heineken, vin și, evident, whisky. Nu m-am îmbătat niciodată în acest răstimp, însă, simţeam prin toți porii și prin toți neuronii ca ceva nu era în regulă.

În atare situație, am reluat participarea la grupul nr. 1 AA și am ajuns la următoarele concluzii, pe care îndrăznesc să le împărtășesc aici, pentru eventualele cazuri similare:
-un alcoolic nu se vindecă NICIODATĂ;
-se poate avea o cădere și după câteva zile, și după câteva luni, și după mulți ani. Garda trebuie să rămână mereu sus.
-Pasul 1 este extraordinar de important. Cred faptul că, dacă înțelegeam acum noua ani pasul 1 în întregimea înțelepciunii lui, reușeam să trec peste curiozitatea de a bea o doză de Radler.
-este esențiala participarea, măcar săptămânală la o ședința AA;
-"Dacă ești într-o groapă, oprește-te din săpat". Pare ilară această cugetare a celebrului Murphy, dar, mi-au explicat domnii de la grup că o cădere nu e sfârșitul lumii, ci, mai degrabă, contează cei nouă ani de sobrietate de care m-am bucurat.

Deocamdată atât, fiindcă se face timpul să plec către Pavilionul XVII (cunoscătorii știu de ce).
O să-mi permit ca în zilele viitoare să revin cu textul pe care l-am conceput acum noua ani privitor la Pasul 1.

"Doamne, da-mi seninătatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba;
curaj sa schimb lucrurile pe care pot; și ințelepciunea sa le deosebesc."

Bogdan
Scrie răspuns