021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

70 75% din oameni sunt bolnavi de ficat gras. Nu doar alcoolici sau cei care consuma droguri pot fi.
Dacă nu consumi mese regulat,și halești in viteza cand prinzi ocazia, sau nu bei apa în interval de 1max2h , și bei o sticla odată, nu faci sport, poți fi,i bolnav de ficat gras , am pe cineva apropiat care de curând a fost diagnosticat, nu fumează, nu bea, nu consuma droguri...muncește foarte mult , mănâncă haotic cand apuca, in viteza, și bea apa când apuca .Nu este gras...
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu

Mesaj de Vbc »

Toate la un loc ,provoacă panica maxima ficatului, +stres, oboseala...somn foarte putin
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Eu

Mesaj de joystick »

De mancat mănânc oarecum regulat. Cu apa e complicat. Nu beau mai deloc la munca. Imi e destul de greu sa ma organizez cu băutul apei. Cred ca mi-ar trebui o sticla smart care sa îmi aducă aminte mereu. Sa îmi trimita un mesaj pe telefon sau ceva de genul. Stiu ca sunt aplicații care o o pot face dar...
In fine... Astia sunt demonii mei la ora asta. Acum fac ce făceam uneori: nu am chef sa dorm deși sunt obosit. Soția a adormit, eu am luat o sticla de bere și.... Ascult muzica. Aparent îmi satisface nevoile aceasta bere. Ca bonus, neavând alcool, nu ma va împinge sa beau 4-5. Am baut una mai devreme iar asta îmi va fi suficient. Cred ca îmi va face plinul de lichid. Oricum, citind multe articole, se pare ca nu e chiar toxica. Mai buna decât sucul dar mmai puțin adecvata decât apa.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Buna dimi:)!

Joystick, cred ca la tine problema este incapatanarea. Poate ma insel, dar citindu-te acum, am impresia ca te incapatanezi sa nu crezi in Dumnezeu sau in ceva, la fel cum se intampla si in cazul pasilor, la fel cum se intampla si cu berea fara alcool...Cateodata, am impresia ca parca vrei sa ne arati ca toti ne-am inselat si tu ai avut dreptate:).
Ai avut partea si de o incapatanare buna, asta cu lasatul un an, dar nu uita c-a intervenit si frica cu ficatul. Ai mai fost la control? Ce mai face "micutul":)?
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Eu

Mesaj de joystick »

da, sunt incapatanat. Asa cum ziceam, vreau sa imi demonstrez mie ca gresesc si ca nu pot controla.
Pana nu o fac, sunt doar vorbe in vant.
Am fost la control acum vreo 5-6 luni. Medicul a zis ca se vede o imbunatatire substantiala si ca mai e putin marit, gras...
Mi-a mai gasit si stomacul in grosat dara zis ca nu are legatura. Deci din punctul asta de vedere sunt safe.
Poate ca ti se pare ca ma incapatanez cu berea fara alcool dar nu uita ca m-am lasat de alcool cu ajutorul ei...nu e ceva de genul ca nu am baut 6 leuni, apoi m-am apucat de bere fara ca apoi sa o dau in bere cu...
Cred ca din acest punct ed vedere sunt safe pentru ca sunt constant. Ca stiu ca daca ma apuc sa beau cand ies in oras sunt sanse foarte mari sa revin la vechile obiceiuri...e o treaba. Totusi...stiu sigur ca nu o sa mai beau seara iar apoi sa conduc. Asa cum m-am speriat de ficat...m-am speriat si de un accident pe care era sa il fac (cred ca am povestit), total nevinovat, acum cateva luni. Daca beam seara si il loveam pe idiot....poate il si omoram, viata mea era terminata (nu ca nu ar fi fost oricum daca as fi lovit un om dpdv moral).
Ficat => rarit bautura, asta e un fapt. Iubesc viata chiar daca sunt anxios, depresiv. Este o certitudine.
Frica de consecinte legale: e un fapt. Credca nu m-am gandit ca pot sa intru in rahat dinc auza altora. Aveam incredere in mine....

Mai e ceva ce am invatat de pe aici...eu ziceam ca daca nu imi e rau (sa vomit) de la alcool inseamna ca totusi nu beau suficient. Fals...ma obisnuisem. Inca ceva in plus.

Acum, pur statistic vorbind...sunt sanse chiar si infime ca un alcoolic sa se autoeduce si sa cenzureze consumul toata viata. Eu asa cred. Aaaa...ca nu sunt eu asa deosebit...asta e alta poveste:-p
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Si eu sunt, asa ca o miros unde e prezenta:). Am doua defecte mari si late: vanitatea si incapatanarea. Oricum merg mana-n mana.
In rest, revin mai tarziu cu recenzii:), ca inca sunt la birou. Am o durere de cap groaznica si ma ustura ochii de la atata calculator, dar muncesc cu drag si spor...:))
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Eu

Mesaj de joystick »

La ora asta la birou? Nu e bine.
Bine, asta dacă nu începi la 10 :).
Vezi sa nu te vadă colegii pe ce forum intrii ca... Nu e bine.
Eu când i-am zis unuia ca am baut cam mult o perioada... A zis: tu bei? :(.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Eu

Mesaj de joystick »

Cartea alcolicii anonimi:
https://filetransfer.io/data-package/BU8KveXP#link
Am gasit-o si eu...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Eu

Mesaj de Aliata »

Nu incep de la 10, Joystick. Asa e in perioada asta, la orice firma/institutie. Tu nu simti efectul asta?
Nu vede nimeni ce scriu, ca nu intru de pe calculatorul de la munca.
Chiar as vrea sa le transmit celor care lucreaza de la birou si intra pe wifi-un firmei/institutiei, ca se vede orice scrieti sau oriunde intrati.
Oricum, multumesc pentru grija, si, oricum, ca am ajuns nervoasa rau acasa, mai da-i .... pe colegi si pe oamenii care te judeca. E cineva acolo langa tine sa te sprijine sau sa te ajute in vreun fel cand esti la pamant? Nu, nu e nimeni, in afara de familie si rareori, vreun prieten.
Si-am sa mai spun ceva.
Duminica trecuta, dupa ce am fost la pamant in weekend, am sunat la AA, pe numarul oficial, sa caut un grup de femei. Coincidenta sau nu, voia Domnului, a lui Alah:) etc, am dat de Tudor, care, mi-a oferit tot sprijinul dupa a 1000 oara dupa ce l-am "certat". Asta mi-a dat mult de gandit, si-i multumesc mult pe calea asta.
Am simtit sa spun asta, daca se intreba cineva de unde schimbarea asta a mea brusca de a dialoga.

Tudor, sper ca nu te-ai suparat ca am dat din casa:), oricum esti asumat pe orice plan.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Eu

Mesaj de joystick »

Din câte vad și din câte povestiți... E un om minunat. De ce naiba nu sunt și eu asa?

Și nu, nu mai stau la munca peste program. Nu mai vreau. Nu sunt plătit din comisioane. Am salariu fix asa ca... Am bătut palma pe 8 ore... Asa sa fie.
Încuiat