021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

....pt ca vad ca nu ai ascultat-o anterior.
Salut fratello ! Nu știu unde vezi tu că nu am ascultat-o anterior 😅, ori ai inceput sa mă cunoști 😬
Eu cu limbile străine am fost cam pe lângă tot timpul ,prima corigența am avut-o la franceză.
Tot la franceza prin clasa a 11 i-am bătut covoarele din cancelarie ca să mă treacă și la alta corigență tot la ea m-a servit cu un dulce , am refuzat-o din timiditatea mea și dumneaiei plăcut surprinsă :
" - Ții post ?! Bravo ! 👏"
Iar eu pe vremea aia un rocker înrăit 🤘😅

Am ascultat-o Vizitator123$5 , mulțumesc !🙏
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna ziua prieteni ,
Am intrat sa va spun ca am cateva zile de cand ma simt atat de bine , am lucrat toata saptamana cu o echipa de oameni cu bun simt , carora le place sa mai si glumeasca , unul italian si celalalt din Maroc .
Cealalta saptamana care a trecut in schimb am lucrat la cineva care am simtit ca vrea sa profite , manipulator , care platea putin si voia mult si am inceput sa ma simt frustrat . Inainte fugeam de aceste sentimente , beam ca sa uit , ca sa nu mai simt , dar ele sunt primele care imi vor binele , care imi spun ca ceva nu este in regula si am invatat ca trebuie sa le ascult daca vreau sa stau bine cu mine insumi .
Mi-u si furat portofelul tot cealalta saptamana , ca si bani nu erau multi , putin peste 100 de euro , dar acum trebuie sa imi refac buletinul si permisul de conducere , dar oricum nu este o tragedie .
Am trecut sa va salut , sa va spun ca iubesc abstinenta pentru ca iubesc viata .
O zi frumoasa va doresc ,
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Ma numesc colea

Mesaj de And_y »

Buna seara Colea,
Multumim pentru ca ai impartasit cu noi!
Nimic nu e intamplator.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Mulțumesc mult Cătălin , o săptămână bună îți doresc !
Mulțumesc și eu Andy pentru vizită și cuvintele tale .
O zi bună la toți prietenii !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bună Vizitator123$5 și bine ai venit pe la mine ! Îmi cer scuze dacă nu ți-am răspuns când mi-ai scris , cred că mi-a scăpat, o zi frumoasa îți doresc și eu ! 😘
Astăzi se împlinesc 8 ani de cand am intrat disperat a doua oară pe acest forum , pentru că prima oara am stat trei zile abstinent și mi-am zis : "- Vezi ce ușor este ,te lași când vrei !" ....și-am mai băut vre-un an și am căzut și mai jos.
Mulțumesc Admin , multumesc veteranilor Tudorelu' și Asido , apoi absolut tuturor prietenilor noi și vechi , celor care au scris și mai presus celor care încă scriu aici , pe acest forum .
Vă îmbrățișez și va mulțumesc pentru abstinența mea !
Colea , alcoolic , astăzi abstinent .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Andreea S »

Felicitari si zile senine pe mai departe!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de tudor »

WOOOOWWWW!!! 😲
8 ANI DE PRIETENIE!
PRIETENIE IN RECUPERARE !!!
Parca ieri ne vedeam la Cluj pentru prima data dupa ani de mesaje. Cat efort din partea ta sa vi de la cu putin de peste 1000 de km sa ne vedem la o mare intalnire a multora de pe acest forum dar si din AA.👏👏👏
Multumesc pentru abstinenta ta Colea si sunt recunoscator pentru abstinenta mea!
Asa cum stim multi recuperarea nu se face la freceventa si cei care te cunoastem bine stim cat de implicat esti ,acolo unde te afli peste hotare, in a ii ajuta pe altii si te admir pentru asta !
Te iubesc draga Prietene si te imbratisez virtual



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de styx »

Cale senină în continuare,bro!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna seara prieteni ,
va multumesc inca o data pentru cuvintele voastre Andreea, Vizitator123$5, Catalinul , Tudorelul , Styxulet si Speranta !
Speranta iti raspund la mine :
Sa ne mai si destindem putin:). Mie mi s-a parut cel putin amuzant printre altele, dar nu e gluma:). https://fasingur.me/ghidul-unei-sotii-b ... sotul-sau/
Si daca are dureri de cap , degeaba.....😊😁

Acum si serios , la noi la grupul AA nu am mai fost din primavara , de prin februarie , martie , mai sedinte online , apoi am gasit sa ne intrunim intr-o cladire care ne-a primit provizoriu , facand un tip de contract de la luna la luna .
Apoi am primit vestea ca ne reprimesc in sediul nostru , eram bucurosi , s-a decis sa facem curatenie sa stergem praful , spalat pe jos , dar cei mai cu experienta , ,, batranii " grupului au spus ca ar trebui sa facem si curat afara , acolo fiind un coridor de cam 50 de metri si este destul de munca , cam jumatate de zi in 2 oameni , pentru ca daca ar veni un nou membru , un nou venit s-ar speria daca nu ar fi curat si asa este intr-un demisol cam intunecat. Ne-am impartit pe tabere , interior sambata ,exterior duminca , dar am luat initiativa si cu un alt tanar din grup ne-am dus si am facut deja de vineri curatenie afara ca sa-i mai protejam pe cei mai in varsta , sa le facem o surpriza , ei avand deja peste 70 de ani( Unul dintre ei cu peste 30 de ani de abstinenta) .Dar si aici a ajuns din nou lockdown-ul , asa ca nu mai putem sa ne bucuram de sala noastra , dar ca sa ramanem optimisti , bine ca exista ceste soltii moderne .
Va imbratisez si va doresc abstinenta senina , pentru ca ,in alcoolism abstinenta este solutia .
Imagine

Imagine
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Speranta , o zi fumoasa iti doresc si eu si multumesc ca mi-ai scris !
Cautand tabelul pentru Andreea , am mai gasit materiale care m-au pus pe ganduri , V-ul persoanei dependente ....Si da, eu am ajuns la ,, fundul sacului " , cu fuga geografica si chiar sa incep sa vreau sa beau de dimineata ceea ce m-a si speriat , pentru ca aveam de condus dar nu mai puteam lupta cu dorinta si gandurile obsesive de a bea.
Bune 24 de ore va doresc ,
Colea , alcoolic .
Imagine
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns