021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna seara draga forum, buna seara Speranta si joy ,va multumesc ca mi-ati scris !
Si la mine cred ca a fost fuga geografica , imaginandu-mi ba ca voi incepe o viata noua , iar alte ori cand vedeam ca nu resusesc sa ma las de bautura , ca voi trai la marginea societatii unde nimeni nu ma va cunoaste , pentru ca imi era foarte rusine de aceasta problema a mea 😢.
La mine in orasul meu din tara noastra nu am avut curajul sa merg sa particip la reuniuni AA , sa cer ajutor , iar in Italia am mers la grupul cel mai indepartat de casa , ca nu cumva sa ma recunoasca cineva . Acum abia astept sa ma intorc in orasul natal si sa salut prietenii din AA , mi-a disparut total aceasta problema .
Speranta , eu cred ca este normal sa fie un amalgam din ambele parti ale V-ului .
Vizitator123$5 , TVB , multa sanatate in continuare si ai dreptate in postarea de pe topicul tau , ca se strang niste prietenii foarte frumoase intre noi , chiar daca nu ne vedem cu anii , simtim ca ne vrem binele din toata inima unii altora , saluta-l si pe Dani din parte mea si asta este cu dedicatie pentru el :
" -De ce merg ardelenii atat de incet ?!
- Pentru ca asteapta si restul tarii !"😜
Va imbratisez pe toti !
Colea , alcoolic , astazi abstinent .🙏
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de tudor »

"intaresc ac idee pt ca daca cel care ma ajuta pe mine recade sau se inchide grup AA ca si acum sau cade reteua de electricitate si se inchide Forumul etc, ce fac eu recad?Nuuuuu!"
Draga Vizitator123$5 atunci de ce ai mai intrat pe acest forum daca esti asa de "tare" ?
M-ai facut sa zambesc !
Cateodata esti tare contradictorie in afirmatii.
"Ieri"spuneai ca fara mine si Forum nu ai fi reusit acum se intelege ca poti si singura . Intrebarea este :

Cat timp poti sta singura fara forum , cu un stres zilnic ,departe de Forum sau de cineva care impartaseste aceiasi dorinta de a sta departe de alocool ?
astept un raspuns pe care sa nu il dai in pripa . Reflecteaza intai .
Tot respectul pentru cei care au reusit singuri .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:Buna draga TUDOR, ceea ce am spus ieri, mentin si astazi si sub nici-o forma niciodata nu am sa zic altfel.
Nu m-ai inteles totusi si sa explicam aici ca sa inteleaga si oamenii:
Ideea mea necontradictorie era ca in situatie de criza ...
Ok, JOY !
In loc de raspuns.

Ceea ce postez este de actualitate.La nivel de Bucuresti sunt 5 grupuri oline .La nivel de tara sunt sedinte online pentru oras sau regiune .Fiecare membru daca participa sau nu este la altitudinea lui .
Te rog sa citesti cu rabdare .
Mai jos raspunsul AA mondial la
"CONECTAREA ÎNTR-O CRIZĂ"
DE: ABBY H. | DENVER, COLO.
Un manager al biroului central împărtășește o bucurie privind privirea legăturilor alcoolice în timpul pandemiei
Fiecare birou central pe care îl cunosc în acest an în timpul crizei COVID-19 s-a luptat pentru a menține actualizate informațiile despre întâlniri. La un moment dat, serverele erau pe punctul de a se prăbuși deoarece primeau 20.000 de accesări fără precedent pe zi. Voluntarii Biroului Central au primit atât de multe apeluri. Cu toții lucrăm foarte mult în zilele noastre.
Mă tot gândesc la partea din Cartea noastră Mare care spune: „Dacă suntem minuțioși în această fază a dezvoltării noastre ...” Deși astăzi, nu este atâta durere, cât este o bucurie și privilegiu să fii treaz la ceva atât de incredibil - și mă refer la unitatea AA, nu la pandemie.
În ultima săptămână, am participat la întâlniri virtuale în Brooklyn, Los Angeles și zona golfului San Francisco. Membrii se conectează practic în toată lumea acum! La o întâlnire la care am participat au fost peste 150 de participanți. La o altă întâlnire, au fost oameni care au participat cu o abstinență de la două săptămâni la 50 de ani. Și o persoană a fost la prima ei întâlnire! Am văzut membri care se alăturau din Italia, Berlin, Toronto, Upstate New York și California. Și sunt din Denver.
Nu este prima dată când AA se conectează fără a fi față în față. În anii 40, Grapevine a ajutat la conectarea alcoolicilor care serveau în forțele armate în timpul celui de-al doilea război mondial. Iar primele întâlniri online AA au avut loc la mijlocul anilor '80. Și de mulți ani, există un intergrup online de AA (http://www.aa-intergroup.org). Toți acești oameni au ajutat să deschidă drumul către ceea ce mulți dintre noi trăim astăzi.
Membrii din ultimele luni mi-au împărtășit numeroasele moduri în care stau conectați: mai multe apeluri către membrii grupului de acasă; chat video prin telefoane către noii veniți; sunând la biroul central pentru a vedea dacă au nevoie de ajutor; întâlnire în grupuri față în față mai mici, distanțate în siguranță; și mai multe e-mailuri și mesaje text. Avem cu adevărat o părtășie a spiritului care se transmite unul altuia, indiferent de mediul pe care îl folosim. Modem-to-modem sau față în față, noi AA vorbim aceeași limba, limbajul inimii.
Sursa: Grapevine
Online Intergroup of Alcoholics Anonymous | Building an AA fellowship anytime, from anywhere, for everyone
AA-INTERGROUP.ORG
Online Intergroup of Alcoholics Anonymous | Building an AA fellowship anytime, from anywhere, for everyone
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:Normal ca ai dreptate in toate TUDOR, tu fiind un titan reprezentativ al AA, eu o mica si neinsemnata abstinenta.
Ideea mea nu era pt a la contrazice ci cum sa gestioneze cineva abstinenta in cazuri de criza si cele enumerate de tine n-ar exista pt un timp, adica sa nu recada.
In fine, scuze pt ideile mele!
Vizitator123$5 ,"nu crede tot ce iti spune mintea ta" este din intelepciunea AA si eu cred mai mult in intelepciunea celor care au reusit . Mintea mea ma ducea la baut si cum ziceai si tu "Ia ma sa fac si eu ce au facut ei daca i-a ajutat !!!! "Nu o sa inventez eu apa calda .Am postat la topicul meu o "poveste de viata" scurta.
Multumesc de complimente dar nu era nevoie .Imi cunosc lungul nasului si stiu ca de primul pahar ma desparte (la fel ca si pe cel mai nou in abstinenta ) doar o lungime de brat . Nimeni nu este "titan " ori invatacel dar abstinenta fiecare si-o traieste cum simte .
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:Eiii nu esti, ba esti TUDOR,

Ps De baut nu putem bea dar pipa pacii o putem fuma, nu?🙋😂😂😂🤗
La o prima citire in partea de sus m-am întrebat și eu râzând de m-au auzit vecinii:
Sunt sau nu sunt, Tudor ? 😁😁
Pipa păcii este ce mai de preț și face și bine sufletului.👃
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Vbc »

Buna seara
"Regula nr 62 - nu te lua prea al naibii de in serios " 👍🏻 asta chiar trebuie respectata :)
Seara senina si linistita va doresc!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna dimineata prieteni , mutumesc Tudor , Vizitator123$5 , VBC pentru raspunsurile voastre !
Eu am inteles ca trebuie sa fiu foarte onest cu colegii de drum , de abstinenta, pentru ca , cum spunea pe undeva parca speranta , gandurie preced actiunea , iar daca invat sa impartasesc si gandurile mele , atunci ceilalti prieteni reusesc sa vada daca cumva am vreo tendinta gresita , sau imi spun din experienta lor iar abstinenta cred , dupa cum spune in literatura AA-ului , o gratiere zilnica si nimeni nu este cu adevarat in siguranta in fata acestei boli , am vazut mai multe persoane recazand dupa zeci de ani de abstinenta .
Bune 24 de ore va doresc !
Colea , sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna dimineata preteni ,
Rescriu mesajul pentru ca s-a pierdut .
Astăzi ar fi trebuit sa plec din nou la mare , in delegație cu munca , dar s-a schimbat planul in ultimul moment si ii multumesc celui de sus pentru cine crede , intamplarii pentru cine nu crede.
Din 2 persoane care beau , devenisera 3 iar eu eram singurul care nu atingeam alcoolul si cred ca nici ei nu se simeau prea confortabil cu mine printre ei ...
Am inceput sa beau pentru timiditatea mea, dar cred ca este de preferat in locul curajului fara bun simt dat de alcool ,cand a doua zi as fi intrat de multe ori in pamant de rusine pentru ceea ce spuneam sau comportamentul meu .
O saptamana buna va doresc !
Colea , alcoolic , astazi abstinent 😀🙏👋
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de tudor »

colica zis alcoolica scrie:Buna dimineata preteni ,
Rescriu mesajul pentru ca s-a pierdut .
Astăzi ar fi trebuit sa plec din nou la mare , in delegație cu munca , dar s-a schimbat planul in ultimul moment si ii multumesc celui de sus pentru cine crede , intamplarii pentru cine nu crede.
Din 2 persoane care beau , devenisera 3 iar eu eram singurul care nu atingeam alcoolul si cred ca nici ei nu se simeau prea confortabil cu mine printre ei ...
Am inceput sa beau pentru timiditatea mea, dar cred ca este de preferat in locul curajului fara bun simt dat de alcool ,cand a doua zi as fi intrat de multe ori in pamant de rusine pentru ceea ce spuneam sau comportamentul meu .
O saptamana buna va doresc !
Colea , alcoolic , astazi abstinent 😀🙏👋
Dragă Colea,
Îți mulțumesc pentru abstinența ta și sunt recunoscător pentru abstinența mea.
Nimic nu este întâmplător în ziua de astăzi.
Maica Tereza a zis că oamenii care apar în viața noastră pot fi lecție sau binefacere!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Vbc »

O saptamana senina ,tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns