021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc si eu mult Nicolae de raspuns.
Te felicit pentru armonia din familie.Eu le-am pierdut ca m-am trezit cam tarziu, dar sunt aprope de ei si in special de baiatul meu si m-as dori sa nu-i fie rusine cu tat*su*.
Apropo de alcool , azi iar mi s-a facut pofta din senin ,fara nici o legatura cu nimic,.Pur si simplu mi-a trecut un gand si apoi nu-mi mai dadea pace.Creierul asta e mai egoist decat am crezut vreodata.Sunt sigur ca stie cat de rau imi face si totusi ii trec idei.Dar a trecut.
Noapte buna tuturora va urez si, pe maine.
colea, alcoolic abstinent.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Salut COLEA !

Daca esti abstinent si ni iti mai pastrezi din vechile obiceiuri relatiile cu familia se vor restabili ,greu dar sigur ,Lasa goimsul si indreaptati atentia catre cei ce au nevoie de tine fara a-i sufoca.
Fratele meu mi-a spus intr-o zi din perioada cind inca beam si ma plangeam ca nu mai inteleg cu baietii mei si nu imi sint apropiati ,deci mi-a spus sa le devin si prieten nu numai Tata sa le vorbesc ca un prieten mai maresi sa nu mai am pretentii nerealiste de la ei.
Draga Colea ,cind am inceput sa fac asta relatiile mele cu ei s-au schimbat radical.
Iti urez sa ai o zi grozav de buna iat abstinenta sa iti fie senina.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Tudor.
Ieri am tras cartile de la tine la xerox ca imi este mai usor sa citesc de pe foi decat de pe monitor si am fost intrebat ce citesc.In prima faza am ezitat dar apoi am spus ca ,,despre alcool,, si am fost felicitat de catre fosta sotie cu un ,,sunt mandra de tine,,.Eu incerc totusi sa-mi creez abstinenta nu pentru ea ci pentru mine in primul rand sa nu raman vreodata fara baza,adica daca din diferite motive nu ar mai fi in preajma mea sa nu ma trezesc in aer, desi familia (din ce a mai ramas din ea) ocupa un loc foarte important pentru mine.
Mi-a placut foarte mult povestea spusa de tine cu profesorul de filosofie si cu mingile de tenis si cestile de cafea :http://www.alcohelp.ro/forum/viewtopic.php?f=15&t=1098&p=4476&hilit=mingi+de+tenis#p4476
Asa va doresc si eu voua ,sa aveti parte de o cafea buna si o zi pe masura.
colea,alcoolic abstinent
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: ma numesc colea

Mesaj de dani »

Buna Colea
Stiu ca asta e perioada cea mai grea in lupta ta impotriva alcoolului si deoarece suportul ,logistica veteranilor nu iti lipsesc,sper sa te ajute faptul ca este alaturi de tine si un incepator.
Cu respect Dani!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
cristi47
Veteran
Veteran
Mesaje: 259
Membru din: 20 Mar 2012, 07:27

Re: ma numesc colea

Mesaj de cristi47 »

Salut COLEA !

Sa nu te superi ca-ti raspund atat de tarziu,am vrut sa-ti scriu imediat dar am fost ocupat si am vrut sa-ti scriu mai pe indelete.In primul rand iti multumesc si tie pentru felicitari si-ti doresc deasemenea o abstinenta plina de pace fara framantari si griji tie si tuturor care si-o doresc .Am citit tot ce ai scris si m-am regasit si eu in cateva chestiuni scrise de tine si am apreciat modestia si sinceritatea in cele scrise.Mi-a placut cum ai scris la final la mine "Colea alcoolic fara dar si poate",este un pas important sa admiti cu toata fiinta faptul ca esti alcoolic si sa nu suferi din pricina acestei acceptari,scriu asta fiindca cunosc cativa alcoolici care cred ca afirma ca sunt alcoolici doar de fatada deoarece ii vad si simt ca inca isi mai pun intrebari in acest sens si in alta ordine de idei m-am aflat si eu in aceasta situatie de negare in adancul meu crezand ca poate sunt un bautor mai lacom si bineinteles ca mi-am demonstrat contrariul si am realizat ca alcoolul era pentru mine o necesitate de a-mi anihila anumite stari ,defecte si multe alte trairi sufletesti si ganduri care de fapt mi le creeam singur si eram sclavul lor si al alcoolului.La momentul actual adica azi sunt abstinent ,ma simt bine ca sunt asa si-i multumesc bunului Dumnezeu si tuturor cu care socializez in acest sens.Imi pare rau ca sunt cam puturos si scriu cam rar dar timpul meu liber si asa putin a inceput sa capete pentru mine o alta valoare si dimensiune.Adica aproape toata ziua muncesc pentru altii iar cand ajung acasa muncesc la slefuirea mea ca om.Cam atat despre mine deocamndata.

Iti doreste tot binele din lume si seninatate pe toate planurile ,Cristi, alcoolic abstinent.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Dani , salut Cristi !
Multumesc mult pentru raspuns.Si eu mai am multe de schimbat la mine,sa accept realitatea caci eu am trait destul de mult in imaginar.
Am ajuns sa realizez ca sunt alcoolic dupa promisiunile pe care le-am facut atat mie cat si familiei dar nu treceau decat cateva zile si iar ma gaseam beat crita.Si imi dadeam seama ca promisiunile erau cat se poate de sincere si vream asta dar de fapt nu puteam.Acum ma simt bine dar sunt constient ca mai am multe de facut in a-mi schimba atitudinea .
Noapte buna va urez tutor prietenilor si va multumesc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut .
Acum un an si ceva in urma imi aduc aminte ca aveam treaba ,aveam de condus si eu aram cu un amic in gradina la sora lui band bere deja clocotita de atata caldura si ajutandu/l la carat niste caramizi.Nici o legatura cu ceea ce aveam de fapt de facut.Amicului i s/a facut rau si a inceput sa vomite.Si eu am inceput sa/mi pun intrebari ca ce/i cu mine, ce pot sa fac sa schimb situatia .Asa ca in ziua respectiva am dat un search pe google cu si asa am inceput sa citesc despre cei ca mine si cum stau abstinenti .Dupa cateva zile mi/am facut cont pe Alcohelp.Ca si gluma , sper sa nu fie cu ghinion acest 13.Multumesc ca existati si doar asa mai am o speranta sa raman abstinent.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna seara tuturora.
Nicolae ,am citit ca o sa mergi la intalnirea prietenilor de pe forum si ma bucur mult pentru tine.Inteleg ce spui cu proportiile ,de golul dat de lipsa alcoolului , dar cred ca trebuie sa mai avem rabdare ca sa se umple cu alte lucruri frumoase acel gol.Avem totusi ani de ,,sportivi,, de performanta in spate si doar cateva saptamani (in cazul meu )de abstinenta.
Pe mine m-a apucat o durere mare de spate si-mi amorteste si putin piciorul drept.Cu ceva ani in urma am carat o placa de balcon din piatra in doi oameni si am simtit de atunci ceva...Si acum iar au inceput acele ganduri de ziua de maine ,poimane .Asa am recazut ultima data.
Trebuie sa gasesc un mod de a rupe aceste ganduri mai cenusii care tot apar .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Imagine
Draga Colea ,pe mine aceasta carte ce ti-o prezint m-a ajutat enorm inca de la inceputul abstinentei mele si cred ca te poate ajuta si pe tine !
Citeste ,te rog si pune in aplicare citeva din sugestiile luate din carte,
Cand destinul iti da o lamaie, tu incearca sa faci din ea limonada” -ne spune Dale Carnegie, adica cand intampinam o situatie grea, trebuie sa profitam de ea la maximum. Viata si cariera lui Dale este un exemplu de urmat, iar conceptia lui de viata este ca tot ce ni se intampla tine doar de alegerile pe care le luam zilnic. Daca invatam sa ne controlam grijile, sa eficientizam munca si timpul liber, atunci schimbari benefice pot aparea in viata noastra. Munca fara stres? E posibil, daca urmam principiile prezentate in “Lasa grijile, incepe sa traiesti” -una din cele mai bune carti de autoeducare a timpurilor. Iata cateva dintre principiile lui Dale Carnegie pentru o viata fara griji:

Cum sa invingi grija:
Ia fiecare moment pe rand.
Intreaba-te: “Care este cel mai rau lucru care se poate intampla?”
Pregateste-te sa accepti ce e mai rau.
Incearca sa imbunatatesti raul.
Aminteste-ti pretul exorbitant pe care-l are de platit sanatatea ta atunci cand te ingrijorezi.
Fa o pauza din obiceiul de a-ti face griji si intreaba-te:
Care este problema?
Care sunt cauzele?
Care sunt posibilele solutii?
Care e cea mai buna solutie?
Rupe obiceiul grijilor:

Mentine-te ocupat;
Nu te plange de nimicuri;
Foloseste legea posibilitatilor pentru a-ti invinge grijile;
Cooperaza cu inevitabilul;
Realizeaza cat de mult merita un lucru sa fii atat de anxios si refuza sa te mai inrijorezi;
Lasa in urma trecutul;
Cultiveaza atitudinea care sa-ti aduca pace;
Umple-ti mintea cu ganduri de pace, curaj, sanatate si speranta;
Nu incerca sa te razbuni pe dusmani;
Asteapta-te la posibilitatea ca lumea sa fie nerecunoscatoare;
Fii recunoscator, fa o lista cu lucrurile bune, nu cele rele;
Nu-i imita pe ceilalti;
Incearca sa profiti din pierderi;
Fa-i pe ceilalti fericiti;
Cateva cai de a scapa de oboseala:

Odihneste-te inainte sa obosesti;
Invata sa te relaxezi la birou;
Invata cum sa te relaxezi acasa;
Elibereaza-ti biroul de hartiile nedorite, pastreaza doar actele si hartiile absolut necesare sarcinilor curente;
Ocupa-te de lucruri in ordinea prioritatii;
Atunci cand ai o problema, ocupa-te de ea atunci si acolo, in caz ca ai toate datele necesare rezolvarii ei;
Invata sa organizezi si sa supervizezi;
Munceste cu entuziasm, pentru a evita grijile si oboseala;
Aminteste-ti ca nimeni nu a murit din lipsa de somn, ci de grija provocata de insomnie-grija este cea mai malefica;

Te imbratisez cu drag,
TudorImagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc mult Tudor !
Mai am cateva pagini si termin carticica cu ,,Viata fara bautura,, si apoi trec la ,,Lasa grijile,incepe sa traiesti,,.Mai am multe de slefuit la mine.
Te imbratisez si eu cu mult ,mult drag !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns