021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut NICOLAE !
IATA LA CE DUCE MINTEA LIMPADE SI COMPORTAMENTUL UNUI OM LUCID.
Imi place schimbarea de atitudine de la :
de lazarescu nicolae » Joi Apr 12, 2012 5:48 pm

Aseara ma-m certat groaznic cu familia mea,ia-m dezamagit total,acum in prag de sfintele Paste,astazi,am avut ginduri de suicid,ma simt deznadajduit total.Ma intorc la voi dragi prieteni si va cer din nou ajutorul.Am speranta ca pot sa devin abstinent ptr totdeauna,simt ca ma-m apropiat de fundul sacului,simt ca nu mai pot.Trebuie sa aleg calea cea buna,trebuie sa reusesc sa nu mai beau, ptr ca altfel nu am sa o mai duc mult.Va multumesc anticipat dragi prieteni.

La
Mar Iul 10, 2012 8:52 pm

Buna seara tuturor!
Mi-am adus aminte de o vorba cum ca virgula curatenia din casa nu se face o data la cateva zile ci ea se intretine in fiecare zi.
Tot asa ma gindesc la dragostea fata de sotia si copii mei, nu poti sa iti manifesti dragostea fata de ei o data la cateva zile sau chiar mai rar ci din contra e bine sa am un comportament fata de ei asa cum nimeni altul ar putea sa aiba.
Dragostea fata de familia mea ramane principalul motiv al abstinentei mele.
O seara buna va doresc dragelor si dragilor!

TINE PE DIRECTIA INAINTE ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

VARUL MEU.
Nu l-am mai vazut de la Craciun pe varul meu,are in jur de 50 de ani ca varsta,cosea iarba pe marginea drumului cand l-am gasit ieri seara pe marginea ulitei satului meu.Avea camasa descheiata,pantalonii stateau agatati neglijent in vreo trei gaici de cureaua veche de piele,ne-am strans mana bucurosi,mi-a spus bine ai venit acasa si da-mi si mie 5 lei.Am ezitat sa-i dau,nu stiam ptr ce ii vrea ptr tigari sau ptr bautura.Acum trei ani a fost grav bolnav cu plamanii,a stat internat vreo trei luni la spital si isi reveni-se extraordinar,era puternic si avea mana sigura, il cauta lumea sa ii dea de munca dar incet a reluat fumatul,incet a inceput sa bea asa cum a baut de o viata si s-a intors singur la o viata plina de chin.Oare cum de nu a realizat ca i-a facut bine perioada de spitalizare,oare cum de nu a realizat ca abstinenta la alcool i-a readus sanatatea, i-a readus puterea de care avea atata nevoie ca sa munceasca pentru a-si asigura un trai normal si linistit,oare de ce a inceput sa se lupte din nou cu alcoolul?Acestea sunt intrebari la care nu pot sa raspund niciodata si cred ca varul meu si 10 vieti de ar avea pe toate le-ar trai in acelasi chin si in aceeasi mizerie.Cand eram mic ma ajuta sa imi fac lectiile la mate,m-a invatat sa cosesc iarba,m-a invatat multe lucruri si de aceea o sa-mi pregatesc niste bani sa-i dau atunci cand o sa-l intalnesc ,indiferent in ce fel ii va cheltui.
Sunt Nicu si sunt alcoolic!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Neculae.
Eu cred ca realizam ca alcoolul ne face rau dar chiar nu putem sa ne descotorosim de el.Este pur si simplu mai puternic decat vointa noastra si avem nevoie de ajutor din -afara.Eu am incercat de multe ori sa renunt de unul singur si dura cateva zile si ma gaseam iar beat.Doar vointa in cele mai multe cazuri nu ajunge (la mine cel putin cu siguranta).
Te salut Nicolae si iti doresc abstinenta senina !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Buna Colea!Buna seara tuturor!
Aseara priveam o emisiune pe Trinitas si a fost o intrebare:
-Putem sa i-l ignoram pe Dumnezeu fara sa ne dam seama?
A raspuns la intrebare staretul manastirii cozia care a spus ca nu poti sa il ignori pe Dumnezeu fara sa iti dai seama ci faci acest lucru voit.
Atunci m-am dus cu mintea la problema mea,a faptului ca sunt alcoolic,nu pot spune ca daca in viitor as bea alcool,stii,a fost o intamplare,eu nu as fi vrut sa beau dar am avut niste probleme si mi-am luat cateva lazi de bere ca sa i-mi rezolv problemele.Eu stiu ca sunt alcoolic si ca bauturile alcoolice de orice fel i-mi cauzeaza foarte mult rau,ma poate duce prematur la moarte chiar.Mai stiu ca daca as bea in viitor as face acest lucru voit dar eu acum,pe o scara de la unu la 100,cam 60,,,70 la suta nu i-mi doresc sa beau dar simt un gol mare in mintea si in sufletul meu si de aceea am sa merg la Bucuresti la prima mea intalnire AA unde sunt sigur ca o sa intalnesc multi oameni minunati care i-mi vor binele.
De asemenea i-mi doresc mult sa cunosc minunatii prieteni de pe forum,deja i-mi vine sa rad cand ma gandesc la glumele lui Proco si la povestile lui Iliuta.
Nu stiu cum va fi la intalnire dar stiu ca trebuie sa merg acolo fara indoiala.
Va doresc o seara buna minunati prieteni!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut draga Nicolae !
...nu i-mi doresc sa beau dar simt un gol mare in mintea si in sufletul meu si de aceea am sa merg la Bucuresti la prima mea intalnire AA unde sunt sigur ca o sa intalnesc multi oameni minunati care i-mi vor binele.
De asemenea i-mi doresc mult sa cunosc minunatii prieteni de pe forum,deja i-mi vine sa rad cand ma gandesc la glumele lui Proco si la povestile lui Iliuta.



Draga NICOLAE te invit sa te intalnesti la mine acasa cu prietenii de pe forum(o parte) care vor veni la Bucuresti .Apoi vom merge la prima sedinta de AA a ta .a lui ILIE dar si a Georgetei.

Suna-ma de indata ce ai timp ,ca sa putem stabili cum vei ajunge la mine .
Cu drag ,
TudorImagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de proco »

Salut Europeanule! Vino si tu cu tirul in parcarea blocului. Langa tine il parcheaza si Mihaita, cel putin sa ne dea si la PRO TV. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sa fi iubit! PROCO
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut Procolino!
Maine este ziua in care,
Am sa ma duc la Bucale,
Nu am prea multe idei,
Dar o sa ma dau cu sprey,
O sa-mi pun un lant de aur!
O sa-mi iau pantofi de lac,
Ca sa nu imi vina trac.
Sunt Nicu si sunt alcoolic!
Abia astept sa ne cunoastem maine,Doamne ajuta!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut draga Nicolae.
M/am trezit cu gandul sa iti scriu ,sa iti spun ca/ti tin pumnii la prima intalnire a ta AA si sa iti urez si eu sa nu ai frica Nicolae !
Saluta te rog si din partea mea pe toti prietenii de pe forum care o sa vina la Bucuresti.O sa fiu azi cu gandul la voi.
cu mare drag,Colea.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc Colea!
Am sa ma gandesc si eu la tine si o sa iti povestesc cum a fost.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Intalnirea sufletelor.
Am iesit din Bucuresti catre Pitesti pe inserat,soarele era la asfintit,era un asfintit minunat cum nu mai vazusem de mult timp.
Eram numai un zambet,sufletul meu radia de bucurie,am reusit sa ajung acolo unde trebuia sa ajung de mult timp.Totul a fost minunat si s-a petrecut foarte repede,si daca stateam toata noaptea de vorba nu ne-ar fi fost de ajuns,exista un perfect canal de comunicare intre noi,toti discutam pe aceeasi tema,consumul abuziv de alcool.Ma credeam stapan pe mine dar cand unul dintre noi a incercat cu lacrimi in ochi sa isi rosteasca numele am simtit ca o sa izbugnesc si eu in plans dar pana la fine a fost totul ok,eram pe maini bune,eram intre ai nostrii,eram ca o familie din care doar eu am intarziat sa vin,in fine m-am intors printre ai mei.Cristi,Moira,Getuta,Iliuta,Mihai,Proco,toti sunt oameni minunati,nu este nici unul mai presus ori mai prejos decat celalalt,le multumesc ptr faptul ca m-au primit calduros intre ei.
Multumesc nu in ultimul rand doamnei Lili care s-a ostenit pentru noi,multumesc in mod deosebit lui Tudor pentru organizarea perfecta si pentru faptul ca mi-a acordat oportunitatea de a participa la o minunata intalnire de grup.
Va multumesc tuturor de pe forum ptr abstinenta mea!
(Te salut Colea si sa stii ca ne-am gandit la tine)
Sunt Nicu si zambind va scriu ca sunt alcoolic!
Scrie răspuns