021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cine sunt!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de lupica »

multumim pentru postarile pe acest forum,care ne ajuta sa ramanem abstinenti.
:salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Cine sunt!

Mesaj de Alex-codep »

freedom scrie:Multumesc dragilor, dar nu sunt eu cea despre care ati scris atat de frumos.
Eu sunt cum sunt, cu bucurii si usturimi, cu zile in toate culorile, cu daruri si lectii, iar pelerinajul spre inima mea mi-e cale si nu destinatie, asa ca mai am mult pana acolo, insa ma bucur de o buna indrumare si asta imi da speranta si incredere pentru fiecare zi.
Marturisesc ca trec si eu printr-o stare destul de confuza, cu valuri de iubire si compasiune, dar si cu vampirizari spectaculoase, iar cei 12 pasi parca s-au redus la acel : "Doamne si Stapanul vietii mele", cum frumos spune Sf. Efrem Sirul, iar in urmatoarele saptamani asta as dori sa-mi fie tema principala de meditatie.
Cu drag,
Free.

Buna, Free!As vrea sa te intreb ...cum e cu vampirizarea asta?Imi poti da niste exemple concrete de cum ii putem vampiriza pe ceilalti?Am nevoie pentru a-mi clarifica niste lucruri(in legatura cu mine), ca sa imi dau valurie dupa ochi, ca aici e o zona unde simt ca bajbai in intuneric...Te pup si o zi cu liniste, tuturor!

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de freedom »

Iti spun despre vampirii energetici, draga Alex, dar am nevoie sa ma documentez acasa, sa-ti pun niste link-uri cu explicatii stiintifice, ca sa nu ceterez din burta mea cea hiperbolizatoare :rolleyes: .
Pana atunci, daca vrei urgent sa vezi un profil de vampiras, citeste postarile mele de prin 2012-2013. Exact, ai citit bine, ale mele inseamna ceea ce poarta marca Freedom la autor, fiindca in materie de dependenta de suferinta si de papici energetice cacarisite, vampirul si autovampirul cel dintai,mai mult sau mai putin constient, sunt chiar eu si nu zic asta precum cate-un preot care se declara pacatos din varful buzelor, ci o spun din inima si cu recunostinta pentru faptul ca am fost scoasa din acel tipar si chiar daca unoeri ma mai absoarbe, cel putin nu mai reprezinta pentru mine un "acasa" de genul "pute, pute, da-i caldut" :zambet: . Asadar, ma refer concret la postarile in care tineam mortis sa mi se recunoasca adevarurile absolute, cele in care mai mult impungeam decat impingeam lumea sa faca x sau y chestie ca sa atinga nush ce fericiri, cele in care eram solidar-iubitoare, dar de fapt aveam eu o acerba nevoie de suferinta prin compasiune fiindca inca nu stiam ce-i detasarea cu iubire. No cam asta ar fi grosul postarilor mele, ca-n rest a fost alergare romantica, cu damigeana dupa fluturi :zambetoi:
:hug: Free

PS Folosesc acest prilej pentru a-i ruga sa ma ierte pe cei care
au suportat durerile mele in primele etape de vindecare. Multumesc. :jos-palaria:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Cine sunt!

Mesaj de Alex-codep »

O sa caut. neaparat.Am o idee!Acuma, tu hotarasti daca e aplicabila sau nu.Daca tot vrei sa cauti mai multe despre vampirizare, ca sa dezvolti subiectul, poate ar fi mai util celor noi, care nu urmaresc neaparat discutiile de la "Prezentati-va!", daca l-ai face la "Teme de discutii".Si pentru toata lumea , de fapt, e mai usor sa gasesti subiectul acolo, decat sa il cautam prin discutii mai vechi.E doar parerea mea, cum crezi..Si multumesc :mult pentru insufletirea si dedicatia cu care ne daruiesti tuturor ceea ce stii!. :lumanari:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de lupica »

...nu intrati in polemici si discutii contradictorii.Acest forum nu functioneaza pentru ca sa-si etalaleze unul sau altul,inteligenta si desteptaciunea.
Acest forum are cu totul alta menire.Fiecare dintre noi frecventam acest forum pentru a gasi sprijinul grupului in vederea abstinentei si recuperarii din alcoolism.Fiecare dintre noi intra pe acest forum cu speranta ca va regasi linistea sufleteasca de care are nevoie pentru a scapa de ghearele alcoolului.
Nu raspundeti la provocarile venite din partea oricarui forumist care nu a inteles scopul si locul acestui forum alcohelp.
Iar cei care au chef de polemici si certuri sa mearga pe site-uri de socializare sau pe facebook.
Acest forum merita cu totul alta atentie decat certuri,contre si vorbe postate aiurea .'
Acest forum a salvat vietile multor persoane si merita respect.
:salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Cine sunt!

Mesaj de Alex-codep »

Buna seara!Lupica, nu te referi la noi, nu? :rolleyes:

Gladi, multumim pentru gazduire si scuze ca ti-am invadat topicul. :jos-palaria:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de lupica »

:pupici: :pupici: :pupici: :pupici: :pupici: :pupici: :pupici: :pupici: :pupici:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Cine sunt!

Mesaj de Alex-codep »

Lupica, sper ca esti bine.Am devenit un pic sensibila in ultimul timp.Sufar si eu de sindromul persecutiei, interpretez orice cuvant ... :ranjet: Daca vreodata am parut cumva ca fac pe desteapta(daca despre mine era vorba), Doamne fereste!E destula informatie pe net si cu un simplu click se poate copia imediat.Nu am pretentia ca stiu mai mult decat altii, din contra.Iar despre discutii contradictorii, nici atat.Mi-am exprimat doar parerea personala.Daca postez prea mult, vrute si nevrute, nu-i problema, nu o sa o mai fac.Nu vreau sa stric zenul nimanui, as fi lipsita de recunostinta.O sa ma limitez strict la codependenta mea.O seara buna si chiar imi pare rau pentru neintelegeri. :hug:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de lupica »

ramai cu noi,fii mai activa...posteaza orice chiar si bancuri.Eu le citesc cu mare drag
o seara linistita iti doresc. :pupici:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Cine sunt!

Mesaj de Alex-codep »

lupica scrie:ramai cu noi,fii mai activa...posteaza orice chiar si bancuri.Eu le citesc cu mare drag
o seara linistita iti doresc. :pupici:
Da, dar nu am inteles.Cand ai vorbit de polemici, te refereai la mine si la Free?Adica, din punctul meu de vedere nu era nimic in contradictoriu, de asta nu inteleg.Raman pe forum, ca imi face bine, ca e un forum frumos...dar nu vreau sa tulbur linistea nimanui cu ceea ce scriu...Nu stiu, poate cea care a inteles gresit sunt eu, in fine.Nu vreau sa fac rau asta e clar.Si nici discutii in contradictoriu nu vreau, nu se merita.E viata asta destul de grea.Noapte buna, tuturor! :wink:

P.S. Ce bine ar fi daca am avea mai multe emoticoane din astea...Fetisoara aia mica si stramba ma cam enerveaza, dar nu am ce sa pun in loc de zambet(asta asa ca sa se supere si domnul tehnician pe mine, macar sa inchei seara glorios). :rolleyes:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Scrie răspuns