021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Buna Ambasador!
Eu sunt unul care va citeste si vreau sa va felicit pe toti care scrieti aici inca odata pt ca sunteti o comunitate unita, cu oameni buni , aveti compasiune si respect intre voi,sunteti sinceri plini de calitati morale nobile, aveti simtaminte umane adevarate etc Mai rar asa oameni cu asemenea calitati pt ca in zile noastre multi oameni parca sunt modificati genetic:sunt rai,se judeca si isi se pun etichete intre ei fara ca macar sa se cunoasca personal, se considera altfel sau superiori, vor cu orice chip sa raneasca, jignesc fara justa cauza , sunt lipsiti se sensibilitate si altruism etc
Inca odata felicitari tuturor si va doresc abstinenta senina si sanatoasa!

Nu vreau sa scriu mai mult despre prietenii mei pe care ii vad ca se distrug prin alcool pt ca nu este locul meu, eu le-am povestit despre voi si poate vor scrie ei...sau nu...!

Personal imi vad in continuare de cariera mea care este legata de acesta cumplita boala si Forumul vostru m-a ajutat f mult.
Multumesc!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 mai

CALEA MAI UŞOARĂ ŞI MAI PLĂCUTĂ

Dacă sărim peste etapa aceasta de impor­tanţă vitală, s-ar putea să nu ne mai recuperăm din alcoolism.
ALCOOLICII ANONIMI

Bineînţeles că nu am fost prea încântat sa mă confrunt cu persoana care eram eu înainte, mai ales când suferinţele perioadei alcoolismului mă bân­tuiau precum un nor negru. Dar în scurt timp am auzit la întruniri despre colegul care pur şi simplu nu vroia să parcurgă Pasul Cinci, dar continua să vină la întruniri, tremurând de oroarea de a-şi retrăi trecutul. Calea cea mai uşoară şi mai plăcută este să parcurgem aceşti Paşi către eliberarea din ghea­rele bolii fatale şi să avem încredere în comunitate şi în Puterea noastră Superioară.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ambasador »

Ginditorul scrie:Nu neaparat ca as avea o problema cu alcoolul...
Cum vine asta mai exact, Gânditorule?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Vine Ambasador ca desi eu nu sunt alcoolic, va inteleg si va apreciez, oameni frumsi sufleteste ce sunteti!Chiar am apreciat ca rezonati intre voi f frumos si sunteti uniti .

Ca am prieteni alcoolici care nu recunosc ca au o problema cu alcoolul asta este alta poveste.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 iunie

CÂND DRUMUL DEVINE ACCIDENTAT

Viaţa este proiectată să strabată drumuri accidentate.
ALCOOLICII ANONIMI
Când am intrat în AA, mi-am dat seama că AA-ul mă ajuta foarte mult să rămân abstinent. Dar ar putea oare să mă ajute la fel de bine şi în ceea ce priveşte problemele existenţiale, nelegate de băutură? Aveam dubii. După o perioadă de absti­nenţă de mai bine de doi ani, am primit răspuns. Mi-am pierdut serviciul, am început să am probleme de sănătate, tatăl meu diabetic şi-a pierdut un picior, iar femeia pe care o iubeam m-a părăsit pentru altul – şi toate astea s-au întâmplat pe parcursul unei perioade de două săptămâni. M-am confruntat cu o realitate crudă, dar cu toate acestea AA-ul mi-a fost aproape şi m-a susţinut, m-a consolat şi mi-a dat putere. Principiile pe care le-am însuşit la începutul abstinenţei mele au devenit o constantă a vieţii mele, nu numai datorită faptului că am scăpat cu bine, dar şi pentru că nu am încetat niciodată să fiu dornic să-i ajut pe noii-veniţi. AA-ul m-a învăţat să nu mă las copleşit de viaţă, ci mai degrabă s-o accept şi s-o înţeleg mai mult pe zi ce trece.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 iunie

SĂ FACI DIN AA PUTEREA TA SUPERIOARĂ

„... Poţi... să faci până şi din AA Puterea ta Superioară. Aici sunt o mulţime de oameni care şi-au rezolvat problema cu alcoolul... mulţi membri... au trecut pragul exact în starea aceasta... credinţa le-a devenit mai profundă şi mai cuprinzătoare... odată schimbaţi, ei au ajuns să creadă într-o Putere Superioară...”
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII
Pe vremea când beam, nimeni nu era mai presus de mine, cel puţin din punctul meu de vedere. Cu toate acestea, nu puteam să radiez de bucurie atunci când mă priveam în oglindă, aşa că am venit la AA unde alături de ceilalţi, am auzit vorbindu-se despre o Putere Superioară. Nu puteam să accept ideea unei Puteri Superioare, deoarece credeam că Dumnezeu e crud şi neiubitor. În disperare de cauză, am considerat, la început, Puterea Superioară ca fiind o masă, apoi un copac, apoi grupul meu AA. Au trecut anii, viaţa mi s-a ameliorat, iar eu am început să-mi pun întrebări în legătură cu această Putere Superioară. Treptat, cu răbdare, atitudine smerită şi multe întrebări, am ajuns să cred în Dumnezeu. Relaţia mea de acum cu Puterea Superioară îmi dă tăria să duc o viaţă fericită şi abstinentă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

16 iunie

RECEPTIVITATEA

Am descoperit că Dumnezeu se arată celor care Îl caută. Pentru noi, tărâmul spiritului este unul vast, spaţios, atotcuprinzător, niciodată exclusivist sau interzis celor care caută cu toată seriozitatea. Credem că este deschis tuturor.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Receptivitatea faţă de noţiunea unei Puteri Superioare ar putea deschide porţile spiritului. Deseori găsesc spiritul uman încorsetat în diferite dogme şi credinţe. Pot să fiu spiritual în propria împărtăşire. Împărtăşirea personală mă alătură rasei umane şi mă apropie de Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 iunie

„ÎN ADÂNCUL SUFLETULUI NOSTRU”

Am descoperit Marele Adevăr în adâncul sufletului nostru. În urma unei ultime analize, doar acolo poate fi El găsit.... căutaţi bine în adâncul sufletelor voastre... Cu astfel de atitudine nu puteţi da greş. Conştientizarea credinţei voastre vă va apărea cu siguranţă.
ALCOOLICII ANONIMI

Am căutat ajutorul AA-ului când eram exact la fundul abisului singurătăţii, depresiei şi disperării. Pe măsură ce mă recuperam şi am început să confrunt cu deşertăciunea şi ruinele vieţii mele, am început să mă deschid către posibilitatea de vinde­care pe care mi-o oferă recuperarea prin programul AA. Asistând la întruniri, rămânând abstinent şi lucrând asupra Paşilor, am devenit din ce în ce mai atent la vocea mea interioară. Aşteptam în fiecare zi, mânat de speranţă şi recunoştinţă, să capăt credinţa aceea neclintită şi iubirea durabilă, care mi-au lipsit o viaţă întreagă. În decursul acestui proces, L-am întâlnit pe Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

18 iunie

FRĂŢIA LIBERTĂŢII

... de li s-ar oferi oamenilor libertate absolută şi de-ar fi obligaţi să nu se supună nimănui, atunci ei s-ar uni de bunăvoie, interesul comun.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Când nu mai trăiesc sub dictatura altei persoane sau a alcoolului, trăiesc într-o nouă libertate. Când mă despart de trecut şi de povara în exces pe care am purtat-o atât timp, ajung să cunosc libertatea. Am pătruns într-o viaţă şi într-o comu­nitate a libertăţii. Paşii reprezintă calea „recoman­dată” pentru găsirea unei noi vieţi, în AA nu există porunci sau ordine. Sunt liber să fiu de folos din propria dorinţă, nu ca urmare a unui decret. Acolo ajung să înţeleg că voi beneficia de pe urma evoluţiei altor membri, aşa că absorb ceea ce învăţ şi retransmit grupului. „Bunăstarea comună” îşi găseşte loc pentru dezvoltare în societatea libertăţii individuale.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 iunie

ASTĂZI SUNT LIBER

Aceasta m-a făcut să-mi dau seama că mai erau multe situaţii asupra cărora nu aveam nicio putere personală – că dacă am fost atât de pregătit să recunosc că a fost vorba de alcool, înseamnă că trebuie să fac aceleaşi mărturisiri şi în multe alte privinţe. Va trebui să stau calm şi să ştiu că El este Dumnezeu, nu eu.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Ca să mă pot bucura de pacea sufletească, învăţ să dau dovadă de acceptare în toate circumstanţele vieţii. La un moment dat, viaţa a fost o bătălie constantă, deoarece simţeam că trebuia să trec prin fiecare zi luptându-mă cu mine însumi şi cu toţi ceilalţi. În cele din urmă, aceasta s-a dovedit a fi o bătălie sortită eşecului. Am sfârşit prin a mă îmbăta şi a-mi plânge de milă din cauza nefericirii mele. Când am început să-mi las viaţa în grija lui Dumnezeu, am început să am parte de pace sufletească. Astăzi sunt liber. Nu mai trebuie să lupt cu nimeni şi cu nimic.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns