021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

20 septembrie

PUTEREA SUPERIOARĂ CA ŞI CĂLĂUZĂ

Ai grijă ca relaţia ta cu El să fie una corectă, iar tu şi semenii tăi veţi avea parte de nenumărate lucruri măreţe. Acesta este pentru noi Marele Adevăr.
ALCOOLICII ANONIMI

Mi se părea o sarcină imposibilă să ai o relaţie corectă cu Dumnezeu. Trecutul meu haotic m-a lăsat copleşit de sentimente de vinovăţie şi remuşcări, şi mă întrebam cum ar putea avea efect „chestiunea asta cu Dumnezeu”. Membrii AA mi-au spus că trebuie să-mi las voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu. Neavând încotro s-o apuc, am căzut în genunchi şi am strigat: „Doamne, nu pot face asta. Te rog, ajută-mă!”. Doar atunci când mi-am recunoscut slăbiciunea, o rază de lumină a început să-mi mângâie sufletul, după care mi-a apărut şi voinţa de a-L lăsa pe Dumnezeu să-mi controleze viaţa. Avându-L pe El ca şi călăuză, au început să mi se întâmple lucruri măreţe, iar eu am descoperit începutul abstinenţei.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

21 septembrie

ULTIMA PROMISIUNE

Brusc, ne vom da seama că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putut face pentru sine.
ALCOOLICII ANONIMI

Prima Promisiune din Cartea cea Mare mi s-a îndeplinit chiar în prima mea zi de abstinenţă. În acea zi Dumnezeu m-a ţinut abstinent, iar eu i-am dat Lui voie să acţioneze în viaţa mea în fiecare zi care a urmat după aceea. El îmi dă tăria, curajul şi îndrumarea de a face faţă responsabilităţilor vieţii, astfel încât să pot fi în stare să întind o mână de ajutor celor care vor să înceteze băutul şi să evolueze. El se manifestă înăuntrul meu, făcându-mă un canal de transmitere a cuvântului, gândului şi acţiunilor Sale. El lucrează cu forul meu interior, în timp ce eu acţionez în exterior, căci El nu va face ceea ce pot să fac eu însumi. Trebuie să fiu dispus să-L ajut pe Dumnezeu, astfel încât El să poată acţiona cu succes prin intermediul meu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 septembrie

UN FILON NESECAT

Întocmai ca un căutător de aur sfrijit, cu merindele pe terminate, târnăcoapele noastre au dat de aur. Bucuria eliberării de chinurile frustrărilor nu a cunoscut limite. Tatăl simte că a dat de ceva mai preţios decât aurul. Pentru o perioadă, ar putea încerca să păstreze comoara doar pentru sine. S-ar putea să nu observe dintr-o dată că n-a făcut decât să zgârie un filon infinit, care va da roade doar dacă va continua să-l exploreze până la sfârşitul vieţii şi va insista să dăruiască mai departe tot ce a dobândit.
ALCOOLICII ANONIMI

De fiecare dată când vorbesc cu un nou-venit în AA, trecutul mă priveşte drept în ochi. Observ durerea în ochii aceia plini de speranţă, îmi întind mâna, iar apoi se întâmplă minunea: eu mă vindec. Problemele mele dispar de fiecare dată când mă apropii de acest suflet îndurerat.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 septembrie

„EU AM FOST O EXCEPŢIE”

El (Bill W.) mi-a spus simplu şi cu blândeţe: „Crezi că eşti unul dintre noi?”
ALCOOLICII ANONIMI

Pe când beam, eram convins că sunt o excepţie. Credeam că eram deasupra necesităţilor neînsemnate şi că aveam dreptul să fiu scuzat. Nu mi-am dat niciodată seama că, în contrabalansarea tristă a atitudinii mele, era senzaţia constantă că nu mă aflam în locul potrivit. La început, în AA, mă identificam cu ceilalţi doar în calitate de alcoolic. Ce trezire minunată a fost pentru mine să-mi dau seama că, dacă oamenii îşi dădeau cât mai mult silinţa, la fel o făceam şi eu! Toate durerile, confuziile şi bucuriile pe care le simt aceştia nu constituie o excepţie, ci fac parte din viaţa mea, la fel de mult ca şi în cazul celorlalţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

24 septembrie

VIGILENŢĂ

Am înţeles adevărul care a fost demonstrat în repetate rânduri: „Dacă eşti alcoolic, rămâi aşa pentru tot restul vieţii”. Dacă începem să bem din nou după o perioadă de abstinenţă, în scurt timp vom ajunge într-o stare mai proastă ca niciodată. Dacă avem de gând să renunţăm la băutură, nu trebuie să avem nici un fel de reţinere şi nici un fel de iluzie cum că, într-o bună zi, vom deveni imuni la alcool.
ALCOOLICII ANONIMI

Astăzi sunt alcoolic. Mâine nu voi fi cu nimic mai diferit. Alcoolismul meu rămâne în mine, acum şi pentru tot restul vieţii. Nu trebuie să uit niciodată cine sunt. Dacă nu voi recunoaşte şi nu voi conştientiza în fiecare zi boala de care sufăr, alcoolul mă va ucide în cele din urmă. Nu particip la un joc în care o pierdere este un dezavantaj temporar. Mă lupt cu boala mea, pentru care nu există leac, ci doar acceptare şi vigilenţă zilnică.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

29 septembrie

ASEMĂNARE PERFECTĂ

Strălucirea vieţilor noastre constă în contactul frecvent cu noii-veniţi şi cu fiecare în parte.

ALCOOLICII ANONIMI

La o şedinţă, un bărbat a venit beat, i-a întrerupt pe cei care luau cuvântul, s-a ridicat în picioare şi şi-a scos cămaşa, a mers clătinându-se înainte şi înapoi ca să-şi ia cafea, a cerut să vorbească, iar în cele din urmă l-a numit cu un cuvânt obscen pe secretarul de grup şi a plecat. M-am bucurat că a fost acolo – am avut încă o dată ocazia să văd cum arătam eu. Dar, totodată, am văzut şi ceea ce încă mai sunt şi ceea ce aş putea deveni. Nu trebuie să fiu beat ca să vreau să fiu excepţia şi centrul atenţiei. Deseori mă simţeam abuzat şi răspundeam violent atunci când eram tratat pur şi simplu ca un specimen periferic. Cu cât mai mult încerca bărbatul să insiste că era diferit, cu atât mai bine îmi dădeam seama că eu şi cu el ne asemănăm la perfecţie.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Vbc »

lupica scrie:29 septembrie

ASEMĂNARE PERFECTĂ

Strălucirea vieţilor noastre constă în contactul frecvent cu noii-veniţi şi cu fiecare în parte.

ALCOOLICII ANONIMI

La o şedinţă, un bărbat a venit beat, i-a întrerupt pe cei care luau cuvântul, s-a ridicat în picioare şi şi-a scos cămaşa, a mers clătinându-se înainte şi înapoi ca să-şi ia cafea, a cerut să vorbească, iar în cele din urmă l-a numit cu un cuvânt obscen pe secretarul de grup şi a plecat. M-am bucurat că a fost acolo – am avut încă o dată ocazia să văd cum arătam eu. Dar, totodată, am văzut şi ceea ce încă mai sunt şi ceea ce aş putea deveni. Nu trebuie să fiu beat ca să vreau să fiu excepţia şi centrul atenţiei. Deseori mă simţeam abuzat şi răspundeam violent atunci când eram tratat pur şi simplu ca un specimen periferic. Cu cât mai mult încerca bărbatul să insiste că era diferit, cu atât mai bine îmi dădeam seama că eu şi cu el ne asemănăm la perfecţie.



👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

30 septembrie

CERCUL ŞI TRIUNGHIUL
Cercul reprezintă întregul univers al AA-ului, iar triunghiul reprezintă cele Trei Moşteniri AA: Vindecarea, Unitatea şi Sprijinul. În lumea noastră minunată, am descoperit eliberarea de obsesia noastră fatală.
AA AJUNGE LA MATURITATE
La începutul vieţii mele în AA, m-am implicat în năşit, şi am descoperit că explicaţia siglei socie­tăţii noastre este foarte nimerită. În primul rând, un cerc al iubirii şi al sprijinului cu un triunghi foarte bine echilibrat în interior, baza căruia reprezintă Recuperarea noastră prin intermediul celor Doispre­zece Paşi. Iar celelalte două laturi reprezintă respec­tiv Unitatea şi Sprijinul. Cele trei laturi ale triun­ghiului sunt egale. După ce am evoluat în AA, în scurt timp am început să mă identific cu acest simbol. Eu sunt cercul, iar cele trei laturi ale triunghiului reprezintă trei aspecte ale personalităţii mele: fizicul, echilibrul emoţional, spiritualitatea - cea din urmă constituind baza triunghiului. Luate ca un tot întreg, toate cele trei aspecte ale personalităţii mele se traduc printr-o viaţă abstinentă şi fericită.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de tudor »

Mulțumesc!
Abstinența senină îți doresc!
lupica scrie:30 septembrie

CERCUL ŞI TRIUNGHIUL
Cercul reprezintă întregul univers al AA-ului, iar triunghiul reprezintă cele Trei Moşteniri AA: Vindecarea, Unitatea şi Sprijinul. În lumea noastră minunată, am descoperit eliberarea de obsesia noastră fatală.
AA AJUNGE LA MATURITATE
La începutul vieţii mele în AA, m-am implicat în năşit, şi am descoperit că explicaţia siglei socie­tăţii noastre este foarte nimerită. În primul rând, un cerc al iubirii şi al sprijinului cu un triunghi foarte bine echilibrat în interior, baza căruia reprezintă Recuperarea noastră prin intermediul celor Doispre­zece Paşi. Iar celelalte două laturi reprezintă respec­tiv Unitatea şi Sprijinul. Cele trei laturi ale triun­ghiului sunt egale. După ce am evoluat în AA, în scurt timp am început să mă identific cu acest simbol. Eu sunt cercul, iar cele trei laturi ale triunghiului reprezintă trei aspecte ale personalităţii mele: fizicul, echilibrul emoţional, spiritualitatea - cea din urmă constituind baza triunghiului. Luate ca un tot întreg, toate cele trei aspecte ale personalităţii mele se traduc printr-o viaţă abstinentă şi fericită.
[
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de dani »

Buna Tudor!
Exact asa s-a intamplat si cu generatia de recuperati "pastoriti" de tine:am scapat de obsesia noastra fatala exact cum se descrie in AA si noi toti am avut norocul sa invatam din tainele celor care au reusit si sunt abstinenti de nadejde fara a mai orbecai cu fel de fel de teorii intotdeauna eusate pt ca alte metode nu sunt si nu exista decat cele din AA si adaptate fiecaruia in parte dar ideea de baza este aceiasi.Toti ne-am ajutat intre noi si i-am ajutat si pe altii.
Este f usor sa devii abstinent daca intelegi fenomenul si nu uiti niciodata de unde ai plecat!
Succes tuturor celor care se mai lupta cu demonul alcool!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns