021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 noiembrie

DOAR DOUĂ PĂCATE

... nu sunt decât două păcate; primul este să te amesteci în evoluţia unei persoane, iar al doilea este să te amesteci în propria ta evoluţie.
ALCOOLICII ANONIMI

Fericirea este o stare foarte iluzorie. De câte ori „rugăciunile” mele pentru ceilalţi conţineau rugăciuni „ascunse” pentru propria bunăstare? Cât de des constituie căutarea fericirii un obstacol în calea evoluţiei altei persoane, sau chiar a celei proprii? Căutarea evoluţiei prin smerenie şi acceptare aduce cu sine lucruri care par oricum, numai bune nu, desăvârşite sau vitale. Cu toate acestea, privind în urmă, pot să observ că suferinţa, chinurile şi eşecurile au contribuit în cele din urmă la liniştea sufletească prin intermediul evoluţiei din cadrul programului.
Mă rog Puterii mele Superioare să mă ajute să nu împiedic astăzi evoluţia nimănui, nici a mea.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 noiembrie

„ŢINE-ŢI CHIPUL SPRE LUMINĂ”

Crede mai profund. Ţine-ţi chipul spre lumină, deşi momentan nu poţi să vezi.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Într-o duminică de octombrie, în timpul meditaţiei mele de dimineaţă, am aruncat o privire la frasinul din grădina din faţa casei. Deodată, m-a surprins culoarea sa aurie, nemaipomenită! În timp ce mă uitam uluit la opera de artă a lui Dumnezeu, frunzele au început să cadă şi, în câteva minute, crengile au rămas goale. M-am întristat când m-am gândit la lunile de iarnă ce urmau să vină, dar chiar în clipa când mă gândeam la procesul anual al toamnei, am primit un mesaj de la Dumnezeu. Ca şi copacii care rămân toamna fără frunze, iar primăvara înfloresc din nou, la fel şi Dumnezeu m-a scăpat pe mine de manierele egoiste şi constrângătoare, pentru ca să pot să renasc din nou, în calitate de membru fericit şi abstinent al AA-ului. Mulţumesc, Doamne, că schimbi anotimpurile şi că mă ajuţi să-mi schimb mereu viaţa!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

24 noiembrie

O CĂUTARE UNIVERSALĂ

Grăbeşte-te să vezi unde au dreptate oamenii religioşi. Foloseşte-te de ceea ce oferă.

ALCOOLICII ANONIMI

Nu pretind că aş avea toate răspunsurile la problemele spirituale şi nici nu pretind că aş avea toate soluţiile împotriva alcoolismului. Mai sunt şi alţii care sunt, de asemenea, implicaţi în căutări spirituale. Dacă voi fi receptiv la ceea ce au alţii de spus, am multe de câştigat. Abstinenţa mea se desăvârşeşte, iar exersarea Pasului Unsprezece devine mai rodnică atunci când apelez atât la literatura şi la practicile tradiţiei mele iudeo-creştine, precum şi la resursele altor religii. Aşadar, sunt susţinut din multe părţi ca să nu recurg la alcool.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata!
Sa fii receptiv la ceea ce spun altii si sa inveti din exprienta celor care au reusit, la randul tau vei reusi si tu!


O azi frumoasa si senina in suflet sa avem toti!
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Sa fii receptiv la ceea ce spun altii si sa inveti din exprienta celor care au reusit inseamna ca la randul tau vei reusi si tu sa devii abstinent!


O zi frumoasa si senina in suflet sa avem toti!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

2 decembrie

LINIŞTEA SUFLETEASCĂ

După ce am trăit o trezire spirituală ca rezultat al acestor paşi ...
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În timp ce continuam să merg la întruniri şi să lucrez Paşii, ceva a început să mi se întâmple. Eram confuz, căci nu ştiam ce anume simţeam, dar mai târziu mi-am dat seama că era vorba de linişte sufletească. Era o senzaţie plăcută, dar oare de unde venea? Pe urmă mi-am dat seama „… ca rezultat al acestor paşi”. Programul nu este întotdeauna uşor de parcurs, dar trebuie să recunosc că am avut parte de linişte sufletească după ce am lucrat Paşii. Exersând Paşii în tot ceea ce fac, aplicând aceste principii în toate domeniile vieţii mele, descopăr acum că sunt conştient de existenţa lui Dumnezeu, a celor din jur şi a mea însăşi. Trezirea spirituală de care m-am bucurat în urma parcurgerii Paşilor este conştientizarea faptului că nu mai sunt singur.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata!
Cred eu ca toti cei care au parcurs acesti pasi cu siguranta ca au dobandit acesta liniste despre care vorbesti, acesta abstinenta senina.

Multumesc si eu pt postari!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

3 decembrie

ÎN TOT CEEA CE FACEM

... am încercat să transmitem acest mesaj altor alcoolici şi să aplicăm aceste principii în toate domeniile vieţii noastre.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Descopăr că transmiterea mesajului de recuperare şi altor alcoolici se realizează uşor deoarece mă ajută să rămân abstinent şi îmi oferă o senzaţie de mulţumire în legătură cu recuperarea mea. Partea mai grea este aplicarea acestor principii în toate domeniile vieţii. Contează să împărtăşesc cu alţii beneficiile pe care le primesc din partea AA-ului, mai ales acasă. Nu cumva şi familia mea merită aceeaşi răbdare, toleranţă şi înţelegere pe care cu atâta dragă inimă le ofer alcoolicilor? Când îmi trec în revistă ziua care tocmai s-a scurs, încerc să mă întreb: „Am ratat oare şansa de a fi prietenos?”, „Am ratat oare şansa de a depăşi o situaţie neplăcută?”, „Am avut oare şansa de a-mi cere scuze, dar am refuzat?”
La fel cum Îl rog în fiecare zi pe Dumnezeu să mă ajute în problema alcoolismului, la fel cer ajutorul de a-mi creşte recuperarea pentru a putea include toate situaţiile şi toţi oamenii!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

10 decembrie

TRANSMITEREA MESAJULUI

Ei bine, cum rămâne cu restul Pasului Doisprezece? Energia minunată pe care o degajă şi acţiunea prin care acesta transmite mesajul la alt alcoolic suferind şi care în cele din urmă transpune în practică Pasul Doisprezece în toate domeniile vieţii noastre este răsplata, realitatea nemaipo­me­nită a Alcoolicilor Anonimi.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Să renunţ la lumea alcoolică nu înseamnă s-o abandonez, ci să acţionez conform principiilor pe care am ajuns să le iubesc şi să le venerez, şi să-i ajut pe cei aflaţi încă în suferinţă să-şi recapete liniştea sufletească pe care am ajuns să o cunosc. Când sunt total dedicat acestui scop, nu prea contează ce haine port sau cum îmi câştig existenţa. Sarcina mea este să transmit mesajul şi să mă conduc după exemplu, nu după aparenţele exte­rioare.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 decembrie

„SMERENIA ADEVĂRATĂ”

... ne-am adunat de fapt să practicăm sme­renia adevărată. Aceasta ne ajută pentru ca norocul imens de care avem parte să nu ne transforme în nişte răsfăţaţi; şi, de asemenea, să trăim întot­dea­una cu recunoştinţă faţă de Dumnezeu, care ve­ghea­ză asupra noastră, a tuturor.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Experienţa m-a învăţat că personalitatea mea de alcoolic tinde să fie pretenţioasă. Având intenţii bune în aparenţă, pot să mă abat de la urmărirea „cauzelor” mele. Orgoliul preia conducerea şi îmi pierd din vedere scopul meu principal. Pot chiar să mă îndoiesc de influenţa lui Dumnezeu în viaţa mea. O senzaţie atât de exagerată a propriei mele importanţe îmi pune în pericol abstinenţa şi ar putea aduce mari prejudicii AA-ului în general.
Măsura mea de precauţie, Tradiţia Doispre­zece, mă ajută să fiu smerit. Atât în calitate de individ, cât şi în cea de membru al comunităţii, îmi dau seama că nu pot să mă laud cu realizările mele şi că „Dumnezeu face pentru noi ceea ce nu am putut face noi înşine”.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns