021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

1 iunie

O ALTĂ PERSPECTIVĂ ASUPRA VIEŢII

Atitudinea faţă de viaţă şi unghiul din care o privim se vor schimba radical.
ALCOOLICII ANONIMI

Pe vremea când beam, aveam un comporta­ment total egoist şi axat pe propria mea bunăstare; plăcerea şi confortul personal erau pe primul loc. Acum că nu mai beau, egoismul a început să dispară. Întreaga mea atitudine vizavi de viaţă şi de semeni este în schimbare. În ce mă priveşte, primul „A” din denumirea asociaţiei noastre vine de la atitudine. Atitudinea mea este schimbată de către cel de-al doilea „A” din denumire, care vine de la activitate. Parcurgând Paşii, asistând la întruniri şi transmiţând mesajul mai departe, pot să-mi recapăt echilibrul mental. Activitatea este cuvântul magic! Înarmat cu o atitudine pozitivă şi serviabilă, şi cu ajutorul activităţii regulate din AA, pot să fiu abstinent şi să-i ajut pe alţii să fie abstinenţi. Atitudinea mea de acum înseamnă că sunt dispus să merg până în pânzele albe ca să-mi păstrez starea de abstinenţă!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

2 iunie

CALEA PROGRESULUI

Iată paşii pe care i-am făcut...
ALCOOLICII ANONIMI

Acestea sunt cuvintele care ne prezintă cei Doisprezece Paşi. În simplitatea lor neîndoielnică, se face abstracţie de orice consideraţie psihologică sau filozofică cu privire la justeţea Paşilor. Ei descriu ceea ce am făcut: m-am apucat să lucrez asupra lor şi ca rezultat am ajuns să trăiesc abstinent. Aceste cuvinte nu presupun că ar trebui să merg pe calea bătătorită de cei care au parcurs-o înainte, ci mai degrabă faptul că există o cale prin care aş putea să mă las de băut şi că ar trebui să caut această cale anume. Este o cale nouă, una care duce către lumina infinită din vârful muntelui. Paşii mă îndrumă în ceea ce priveşte atât locurile sigure, cât şi primejdiile acestui traseu. Îmi asigură uneltele necesare în timpul numeroaselor etape ale acestui drum solitar al sufletului meu. Când vorbesc despre acest drum, îmi împărtăşesc experienţa, puterea şi speranţa cu ceilalţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

3 iunie

PE ARIPILE RUGĂCIUNII

... apoi am aruncat o privire înspre Pasul Şase. Am atras atenţia asupra faptului că bună­voinţa este indispensabilă.
ALCOOLICII ANONIMI

Paşii Patru şi Cinci au fost dificili, dar au meritat. Acum m-am împotmolit la Pasul Şase şi, în disperare, am luat Cartea cea Mare şi am citit acest pasaj. Eram afară şi mă rugam pentru bunăvoinţă în momentul în care mi-am ridicat privirea şi am văzut o pasăre imensă care se înălţa spre cer. Deodată, am văzut cum s-a lăsat în voia curenţilor de aer puter­nici din vârful muntelui. Planând cu repeziciune, apoi năpustindu-se în jos, după care iar se avânta în sus, pasărea făcea lucruri ce păreau imposibile pentru o pasăre de rând. A fost un exemplu edificator de creatură care se lasă “în voia” unei forţe superioare ei. Mi-am dat seama că dacă pasărea „şi-ar fi retras voinţa” şi ar fi încercat să zboare cu mai puţină încredere, bazându-se doar pe propriile forţe, n-ar mai fi zburat atât de liber. Această analiză mi-a dat bunăvoinţa de a rosti rugăciunea de la Pasul Şapte. Nu este uşor să cunoşti voia lui Dumnezeu în orice împrejurare. Trebuie să cercetez şi să fiu pregătit pentru curenţi, iar pentru asta ajută rugăciunea şi meditaţia! Deoarece sunt o fiinţă slabă, mă rog lui Dumnezeu să-mi permită să-I cunosc voia, dar şi să-mi dea puterea şi curajul de a o îndeplini – astăzi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

4 iunie

SCĂPĂM DE SECHELELE TRECUTULUI

După o lectură atentă a primelor cinci sugestii, ne punem întrebarea dacă nu cumva am omis ceva, căci construim un arc de triumf prin care vom trece, în sfârşit, în calitate de oameni liberi... Suntem gata să-I permitem acum lui Dumnezeu să ne scape de lucrurile care am recunoscut că sunt inacceptabile?
ALCOOLICII ANONIMI

Pasul Şase este ultimul pas „de pregătire”. Deşi m-am folosit deja destul de mult de rugăciune, formal nu i-am cerut nimic Puterii superioare pe parcursul celor Şase Paşi. Mi-am identificat problema, am ajuns să cred că există o soluţie, am hotărât să caut această soluţie şi mi-am făcut „curăţenia generală”. Acum mă întreb: „Sunt dispus să trăiesc în abstinenţă, să mă schimb şi să renunţ la vechile obiceiuri?” Trebuie să determin dacă într-adevăr sunt pregătit pentru schimbare. Revizuiesc ceea ce am făcut şi sunt dispus ca Dumnezeu să mă scape de toate defectele mele de caracter; căci în Pasul următor, Îi voi spune Creatorului că sunt dispus şi Îi voi cere ajutorul. Dacă mi-am pregătit cu minuţiozitate fundaţia şi simt că sunt dispus să mă schimb, voi fi apoi gata să mă apuc de urmă­torul Pas. „Dacă mai suntem tributari unor obişnuin­ţe de care nu ne putem debarasa, trebuie să-I cerem ajutorul lui Dumnezeu”. (ALCOOLICII ANONIMI)
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Buna ziua Lupica , eu sunt unul care va citeste de mult timp si ma uit ca fara "tabara refugiatilor" nu prea mai este activitate pe acest Forum, ce pacat!Este plictisiotor fara ei care erau grozavi cu sufletul, ajutorul dat si nu in ultimul rand umorul inteligent si de buna calitate...ah si cu muzica!🤔 Daa, stiu ca si daca esti om rau nu conteaza pt ca toti aveti dreptul la abstinenta...
Asadar pt ca numai tu mai postezi am sa incerc eu sa ajut asa cum pot pt cei care citesc de dupa perdea si sunt sigur ca sunt f multi.
Si ca primul ajutor pe care il voi da prin postarile mele este o concluzie pt toti cei noi veniti sa nu mai faca greselile "refugiatilor" .
Deci:
-Pastrati-va anonimitatea indiferent cat de prieteni deveniti intre voi si evitati sa va expuneti cu lux de amanunte viata personala si a familiei.
Cu putina imaginatie se popate rezolva f usor acesta problema.

-Indiferent de cat de prieteni sunteti, evitati sa va trimiteti poze ca sa aratati cat de grozavi sunteti sau ati ajuns.Nu faceti asta cu medicul psihoterapeut, nu?😂

- Fiti cat mai discreti cu viata voastra personala si axati-va pe problema grava pe care o aveti pt ca mai devreme sau mai tirziu alcoolul distruge fara a alege cine sunteti sau ce aveti!

No, cu acestea spuse, imi urez mie bine am venit, pt ca tu Lupica am vazut ca nu prea comunici cu nimeni!
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Am uitat sa ma prezint!Nu neaparat ca as avea o problema cu alcoolul dar imi place sa ajut oameni plus ca as vrea sa am o cariera in acest domeniu si acest Forum m-a ajutat in specializarea mea.Asa am ajuns sa va citesc si sa vorbesc personal cu unul dintre cei plecati de aici si i-am ascultat punctul de vedere pe care l-am transmis aici.
Abstinenta senina si de calitate tuturor!
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata !
Lupica tu esti unul care ajuti in felul tau oamenii si sunt sigur ca nu te va deranja ca scriu la tine!
Multumesc pt intelegere!

Am vizionat ieri la tv.in tara in care traiesc eu, extrem de tulburatoare.Era vorba despre tineri care erau "bolnavi" de adictii, tineri resemnati parca cu viata lor distrusa...Un tablou infiorator de trist si dramatic a unor suflete tinere infrante de imprejurari care din pacate pt ei pt unii insemna sfarsitul...
Este foarte trist sa sa privesti asemenea scene care din pacate sunt prea dese si prea multe in zilele de astazi.
Dar cum imi viata se inapla si minuni sper din suflet ca cineva la nivel inalt sa-i fi vazut si sa faca ceva pt tanara generatie care se simte pierduta in spatiu pt ca adictia a devenit un flagel peste tot!Orice om are fricile,grijile , regretele lui iar drogurile si alcoolul nu sunt raspunsul pt ca vei dobandi cea mai grava problema cu care te vei confrunta si anume inceputul sfarsitului tau.
Drogurile si alcoolul distrug mental si fizic pe oricine netinand seama de nimeni si de nimic, din pacate!
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

"o emisiune extrem de tulburatoare"
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ambasador »

Ganditorule, ai uitat sa te prezinti..!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 mai

TRECUTUL A LUAT SFÂRŞIT

Experienţa dobândită în AA ne-a învăţat că nu putem trăi singuri cu problemele noastre apăsătoare şi cu defectele de caracter ce le provoacă sau le agravează. Dacă... Pasul Patru... a scos cu uşurinţă la iveală experienţele acelea pe care am fi preferat să nu ni le amintim... apoi nevoia de a nu mai trăi în singurătate, bântuiţi de stafiile acelea chinuitoare ale trecutului, devine mai urgentă ca niciodată. Trebuie să găsim pe cineva cu care să vorbim despre ele.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Tot ce a fost făcut a luat sfârşit. Nu mai poate fi schimbat. Dar se poate schimba atitudinea mea vizavi de aceasta, cu ajutorul discuţiilor cu cei care au mai trecut prin aşa ceva şi a naşilor. Pot să-mi doresc ca trecutul să nu se fi întâmplat niciodată, dar dacă voi reacţiona altfel faţă de ceea ce am făcut, atitudinea mea se va schimba. Nu va trebui să-mi doresc să scap de sechelele trecutului. Pot să-mi schimb sentimentele şi atitudinile, dar asta numai prin faptele mele, şi cu ajutorul confraţilor mei alcoolici.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns