021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Ella si am probleme cu alcoolul

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de Relus »

Claritatea e extrem de importantă. Să ştii exact ce vrei. Cel mai probabil ştiai asta. Eu una am auzit-o de nenumărate ori. Ce nu am realizat până acum este cum se ajunge la această claritate şi care e acel ceva special care îi dă atâta putere.

Claritatea nu vine peste noapte şi nici nu vine la cei care stau cu mâinile în sân şi aşteaptă ca din senin un înger să le şoptească asta e calea voastră.

Ea se construieşte în timp (fie că vorbim aici de zile, luni, ani, decenii) şi e o urmare a multor experimentări, a multor încercări, a curajului de a-ţi asculta ghidarea emoţiilor, a timpului petrecut în a conştientiza ce ai experimentat şi ce a însemnat pentru tine.

Iar când ajungi să înţelegi în profunzime de ce îţi doreşti ceva, când poţi să anticipezi ce ai simţi atunci când visul ţi se va împlini, când poţi să te bucuri în avans de omul care vei deveni şi poţi să acţionezi cu încredere în direcţia dorită, fie ce o fi… poţi spune că ai căpătat multă claritate şi ai multe, foarte multe şanse de a te bucura de rezultate.

Cât despre acel secret care dă putere clarităţii… nu, nu este faptul că datorită ei obţii exact ceea ce vrei, după părerea mea, ci este relaţia pe care o ai cu tine în urma acestui proces de clarificare, te cunoşti, te înţelegi mai bine, ai mai multă forţă în acţiunile pe care le întreprinzi şi o mult mai mare deschidere şi flexibilitate… şi mai multe şanse de a te bucura în călătoria ta de a-ţi atinge ţelurile.
Marcelino42
Boboc
Boboc
Mesaje: 90
Membru din: 06 Mai 2010, 13:16

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de Marcelino42 »

Felicitari Ella, si eu cam de 3 saptamani sunt (din nou) abstinent. Ma bucur ca sunteti aici, nu ma simt singur, si sper in ziua de azi si de maine. Cu drag Marcelino
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de ellavisin »

Buna dimineta.
Astazi e Duminica.Zii sfinta pentru toti crestinii. Deasemenea este Pastele catolicilor.Asa ca urez Cristos a Inviat tuturor celor de acest rit.
Astazi pentru mine e o zi de meditatie.As vrea sa ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca atunci cand mi-a fost mai greu m-a ajutat.Nu m-a abandonat.Si am zis ca mai trebuie sa si multumesc nu numai sa cer.
Va doresc o zi frumoasa si senina.
Ella
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de ellavisin »

Buna dimineta prieteni.
Nu am mai reusit sa intru pe forum pina acum.Programul a fost incarcat pentru mine in aceste 2 zile.
Aseara am fost la ”intilnire”.A fost destul de bine.Am reusit sa si vorbesc .Pentru mine a fost un pas mare oricum.
Am intilnit si un prieten bun acolo.Pe d-l Lazarescu.Mi-a parut foarte bine.
As fi vrut sa vin si eu sambata sa va cunosc pe toti.Nu stiu daca am sa reusesc.Oricum pot sa va spun ca sunt norocoasa cu priteni ca voi.
Ella
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de Relus »

Intr-adevar ai facut un pas urias,odata recunoscuta boala,iti va fi mult mai usor sa incepi sa te iubesti,sa ti doresti o viata frumoasa, fara remuscari si reprosuri.
Am citit la postarea lui Nicu ,ca aveti si psiholog la grup,este nemaipomenit,sedintele de terapie(dupa evaluare) te vor ajuta sa scoti din sertarase(ale sufletului) multe trairi pitite,mult "moloz".asta te va usura extraordinar de mult.
Citeste pasii transformarii,alcolicii anonimii,citeste cat poti de mult din literatura (AA),mergi la sedinte ,si viata va capata alt sens.
Ma bucur mult ca ai reusit si sa vorbesti(stiam ca esti timida si cred ca ti a fost greu)nu i asa ca acum esti mult ma linistita?
Mi ar face multa placere sa te cunosc si personal,fa totusi un efort si vino.
Cu mult drag.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de ellavisin »

Neata.Se mai incheie o saptamina.
Duminica inplinesc si eu o luna.. :oops:
Pina acum nu prea am tinut socotela la zilele de abstinenta.Acum fiecare zi trecuta fara alcool e insemnata acolo in constiinta si in suflet .
Incet,incet vita mea reintra pe un fagas normal(daca ma pot exprima asa).
Probleme vor fi mereu dar vreau sa invat sa le gestionez altfel,nu sa recurg la bautura.Asa cum am mai zis..”vreau sa traiesc”.
Va sarut cu drag,Ella.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de colica zis alcoolica »

Foarte bine Ella ca implinesti o luna dupa parerea mea.
Sunt foarte multe persoane , de-ai nostri care nu pot sta o zi fara alcool .
Eu cred ca trebuie sa vad partea buna, ca azi nu am baut . :)
Ella , o intrebare .Pot sa fac rost de numarul tau si doi daca iti mai scriu pe e-mail sunt probleme ?
O zi buna Ella !
Te imbratiseaza Colea , alcoolic :)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de georgeta »

Buna draga Ella, ai scris ca duminica, adica ieri, ai facut o luna de cand ai baut ultima data.Felicitari si la mai muuuulteeeee!Pentru noi toti fiecare zi fara alcool conteaza.
Cu mare drag !
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de ellavisin »

buna dimineata.
aseara am ajuns acasa destul de tarziu si oarecum obosita.Dar o oboseala placuta.Am fost la intilnirea saptaminala si mi-a facut bine,chiar foarte bine.
Ascultand alti oameni (cu aceleasi probleme),vorbind tu insuti ajuta mult in recuperare.
Am fost surprinsa ca unii simt rusine si le este greu sa spuna ”sunt alcoolic/a”.Si mie mi-a fost.Dar am trecut peste asta.
Acum incerc sa ma concentrez pe recuperare si mentinere...(doamne parca as vorbi de o masina).. :lol:
Oricum am ajuns sa pot spune ca sunt alcoolica si o sa fiu toata viata,dar cu ajutorul lui Dumnezeu ABSTINENTA.
Ella
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de HOPE »

Buna Ella!
Cred ca pana la urma sunt sentimente normale, nici mie nu mi-e usor sa recunosc, de fapt n-am facut-o decat aici fata de voi.
Numai bine!
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns