021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Ella si am probleme cu alcoolul

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ! Sunt Ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de Relus »

Rareori am văzut să dea greş cineva, dacă a urmat temeinic acest drum împreună cu noi

Cei care nu se fac bine sunt oameni care nu pot sau nu vor să se adapteze total acestui program simplu. Ei sunt de obicei bărbaţi şi femei incapabili, prin natura lor, să fie oneşti cu ei înşişi.
Există asemenea nefericiţi. Nu este vina lor, se pare că s-au născut aşa. Firea lor nu le permite să înţeleagă şi să pună în aplicare un mod de viaţă care să nu se abată de la onestitate.

Şansele lor de reuşită sunt reduse la jumătate sau mai puţin. Mai există şi aceia care suferă de grave tulburări emoţionale sau mintale, dar mulţi dintre ei se fac bine dacă au capacitatea de a fi oneşti.
Povestea fiecăruia dintre noi dezvăluie – într-un mod general – cum am fost, ce ni s-a întâmplat şi cum suntem acum.
Dacă v-aţi hotărât că vreţi ceea ce avem noi şi dacă vreţi să faceţi tot ceea ce este nevoie ca să obţineţi acel ceva, atunci înseamnă că sunteţi pregătiţi să parcurgeţi anumite etape.
În faţa unora dintre acestea noi am ezitat, am crezut că vom putea găsi o metodă mai uşoară, mai blândă. Dar nu am găsit.
Vă rugăm din tot sufletul să nu vă temeţi şi să fiţi dispus pentru ceva profund de la bun început. Unii dintre noi am încercat să ne agăţăm de vechile noastre idei dar rezultatul a fost nul până nu ne-am abandonat fără rezerve.
Nu uitaţi că avem de-a face cu alcoolul care este puternic, derutant, viclean.
Fără ajutor este prea mult pentru noi.
Dar există Cineva care are toată puterea şi acel Cineva este Dumnezeu.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ! Sunt Ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Ella ,
Sa stii ca eu si cred ca nu sunt singurul , cand ajung sa cunosc un prieten si sa vorbim eu nu prea mai pot sa-l uit .
Si asa se face ca ma gandeam la tine si am trecut sa iti spun asta .
Oricand poti sa reincepi sa scrii si bine si de castigat vom fi cu totii :)
O meditatie de o mare intelepciune pe care am recitit-o de trei ori si care este foarte bine de pus in practica :
Relus te pup si te salut de aici de la Ella pana iti redeschizi pagina ta .
Invatam de la ceilalti din program ca cel mai bun mod de a face fata situatiilor dureroase este de a le confrunta direct, si sa le abordez cu onestitate si realism, sa incerc sa invat din ele si sa le folosesc ca trepte pentru progres. Prin Program si prin contactul nostru constient cu Puterea Superioara putem gasi curajul de a folosi durerea pentru o crestere triumfala. Cred eu ca indiferent de situatia dureroasa pe care o traiesc, aceasta este un pret mult mai mic pe care sa-l platesc pentru a deveni persoana care mi-am dorit intotdeauna?

Rugaciunea de azi
Fie ca Puterea Superioara sa-mi dea curajul de a nu mai fugi de situatii dureroase. Alcoolul a fost calul meu de scapare, usa pe care ma bazam atunci cand viata devenea prea monstruoasa sau rea pentru a fi indurata. Acum ca am incuiat acea usa, fie ca eu sa pot face fata durerii si sa invat din ea.

Ce sa-mi amintesc azi
Usa de scapare – este capcana mea.
O seara frumoasa tuturora !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Buna ! Sunt Ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de Ambasador »

😁
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ! Sunt Ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de colica zis alcoolica »

😂
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns