021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Ella si am probleme cu alcoolul

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Buna ! Sunt Ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de ellavisin »

pare ceva de neconceput nu?
o femeie alcoolica!Ei bine da.Sunt aproape alcoolica.Spun aproape pt ca am luat masuri pt ca sa nu devin alcoolica in adevaratul sens al cuvantului.
Am avut si noroc.Norocul meu a fost sotul meu care ma iubeste mult(nu stiu cati barbati ar face ce a facut el pt mine)si familia.Tot ce pot sa va spun celor care vor sa auda(pt ca trebuie sa vrei)este ca daca vrei poti...dar trebuie sa ceri ajutor.fara ajutor este foarte greu.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: buna.sunt ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Ella !
Ma bucur ca ai gasit acest site "Alcohelp" pentru ca suntem foarte multi (foarte putini fata de numarul celor care avem de fapt probleme cu alcoolul) pe care ne tine in viata , pentru ca foarte multi suntem, cum am auzit chiar la grupul unui prieten spus ,"cei care nu trebuia sa mai fim"
Aceasta boala chiar este fatala, am vazut asta la tatal meu care a fost si el prins in capcana nimita alcool , apoi la un prieten de-al meu si nu mai era mult si "vedeam " si la mine :(
Pe mine ma ajuta sa raman in abstinenta inafara de forum ,Tudor pe care sper sa-l cunosti si tu , materialele specifice si nu in ultimul rand Dumnezeu :)
Si nu este ceva neconceput ca esti femeie cu probleme de acest gen .
Pe forum avem fetele noastre pe care eu le indragesc foarte , foate mult .Cu ocazia asta le-am facut si o declaratie . :)
Te salut Ella si sper sa vorbim cat mai des .
Colea,alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: buna.sunt ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de dani »

Buna Ella
Sunt Dani si sunt alcoolic abstinent de aproape 6 luni.Bine ai venit in randurile noastre.Povesteste-ne cate ceva despre tine si problema ta,pentru ca daca esti aici e clar ca ai una.In cazul meu nu-mi dau seama cand m-am imbolnavit nici macar la o toleranta de cativa ani.Nu-mi dau seama cand am sarit parleazu.In domeniul asta in general culorile sunt clare, ori e alba ori e neagra,esti fata mare sau nu,esti sau nu esti alcoolica.Pe prima pagina vei gasi niste teste ,completeaza-le si vei gasi raspunsul.Daca nu ,povesteste-ne de consumul tau ca avem un nas si-un radar de ne recunoastem unii pe altii foarte usor.Citeste din topicurile anterioare,invata din greselile noastre ca sa nu fi nevoita sa inveti din ale tale.Si foarte important nu fi o cometa ,tine aproape de noi.

O duminica frumoasa
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: buna.sunt ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de Relus »

Alcoolismul este o boala, nu un viciu. Este o boala progresiva, fizica, mentala si spirituala, incurabila, marcata de obsesia de a bea, in ciuda raului fizic produs de consumul de alcool. Este o boala a negarii. ( "Eu nu sunt alcoolic!"-in ciuda tuturor evidentelor ) Alcoolismul ca orice boala nu face discriminari, nu tine cont de varsta, sex, cultura, educatie religioasa, provenienta sociala sau mediu de viata.
DA draga mea si femeile pot fi alcoolice,important este ca ai realizat ca ai o problema.Eu am doi ani de abstinenta,acest forum,grupul AA (din cand in cand) prietenul nostru Tudor( care sigur nu te va lasa) m-au ajutat,tine aproape de noi,citeste-ne,scrie-ne si totul este posibil.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: buna.sunt ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de Gladiator73 »

Buna Ella!Esti norocoasa ca ai un sot suportiv si o familie care te intelege si te sprijina.Deja ai doua ancore,ramane sa mai adaugi cateva,importante .Forumul cu siguranta te va ajuta,daca ai rabdarea sa citesti din urma,de asemenea prietenii pe care ti i-ai putea face aici,in special doamnele noastre frumoase,inteligente si minunate.Ideal ar fi,ca toate astea,sa le desavarsesti si cu un grup AA,daca ai asa ceva la tine in oras,sau macar in apropiere.Si citeste mult din cartile noastre.Daca nu le ai ia legatura cu Tudor si-ti va trimite cateva din cele esentiale.Te imbratisez si te felicit ca ne-ai scris!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: buna.sunt ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de Relus »

poti scrie mesaje in privat oricui,poate dintre noi toti cineva iti va fi pe plac si iti va fi aproape daca iti doresti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: buna.sunt ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de Relus »

curaj draga mea,multi ne am irosit tineretea,ne am "mutilat" sufleteste copii,avem remuscari dar,acum avem rezultate si suntem fericiti cu noua viata.
curaj ella,tine aproape de noi.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: buna.sunt ella si am probleme cu alcoolul

Mesaj de tudor »

Buna seara ELLA !

Bine ai venit alaturi de noi pe forum .Faptul ca ai constientizat ca ai o problema este un pas mare iar de acum incolo conteaza foarte mult ce faci cu informatiile pe care sper ca le-ai obtinut citind din poatarile noastre .
Asa cum au scris si prietenii mei mai devreme la tine aici pe topic alcolismul este o boala iar abstinenta este pastila minune pentru boala.
Alcolismul nu alege .Boala numita alcoolism atinge si barbatul si femeia ,tanar sau batran ,doctor ori necalificat .
CEL care se recunoste ca ete slab in fata alcoolului si intra in abstinenta este cel puternic iar cel care-si neaga boala merge spre pierderea sanatatii sau mai rau.

Alcoolismul nu se trateaza la fara frecventa .Fara un grup de suport mentinerea unei abstinente continue este foarte greadar nu imposibila insa din cate stiu eu cei care sint abstinenti continuu sint cei care au un grup de sprijin .AA ori online ca aici ,Nu sintem grup AA dar impreuna ne ajutam pentru mentinerea abstinentei !
Nu este greu dar nici usor .
Intrebare pentru tine :
Daca sotul tau te va supara cum crezi ca vei reactiona ?
Daca esti abstinenta fi pentru tine si apoi ceilalti se vor bucura de faptul ca tu esti ok dar cel mai mult tu vei fi cea mai castigata .
Tine aproape de noi si vei avea la noi sprijinul necesar .
Cu respect ,
Tudor
Femeia din oglindă

Când obţii ceea ce vrei în lupta pentru tine însuţi; Şi te simţi regină pentru o zi; Mergi la oglindă şi uită-te le imaginea ta. Şi vei vede ceea ce are să-ţi spună.
Şi pentru că nu soţul, familia sau prietenii Sunt cei care sunt judecătorii modului prin care tu treci prin viaţă; Persoana care te priveşte din oglindă este accea a cărei judecată şi verdict contează în viaţa ta.
S-ar putea ca unii să te considere directă; Şi să te considere o persoană potrivită la locul potrivit; Dar imaginea din oglindă te va numi o persoană de nimic dacă nu poţi să o priveşti direct în faţă.
Trebuie să mulţumeşti femeia care te priveşte din oglindă, nu contează restul; Pentru că ea este cea care va fi cu tine până la sfârşit, orice s-ar întâmpla; Iar tu ai trecut peste cel mai dificil test dacă femeia care te priveşte din oglindă este prietena ta.
Poţi să păcăleşti oamenii de-a lungul vieţii tale; Să primeşti bătăi pe umăr în semn de prietenie; Dar recompensele finale vor fi lacrimi şi dureri în suflet dacă ai înşelat femeia din oglindă
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de ellavisin »

Am promis ca va voi spune cate ceva despre mine.
Ei bine sunt o femeie de 33 ani,maritata,fara copii(poate asta e mai bine)care are un mic magazin si care are reale probleme cu bautura.
Nu am avut drame in copilarie sau in adolescenta care sa ma faca sa devin alcoolica.Am fost chiar mai retrasa.Totul a luat-o razna cand aveam 22 de ani.Am inceput sa ies in ”lume”cu cel mai bun prieten care imi e si var..asa a inceput....Beam ca sa par de gasca dar si ca sa imi fac curaj..(cea mai mare prostie)
Timpul a trecut.De baut nu beam decat o data la cateva luni(de obicei in perioadele in care aveam probleme).
M-am speriat cand perioadele de abstinenta au devenit mult mai mici si bautura imi devenise necesara chiar si atunci cand nu aveam probleme nici in viata sentimentala (am un sot extraordinar)si nici pe plan financiar.
Asa am ajuns la concluzia ca numai cu un ajutor specializat pot scapa.Sotul mi-a fost alaturi si in cabinetul psihiatrului.Singura am cerut tratament.
Am 3 sapt decand nu mai vad dublu si gandasc limpede.E greu,mai ales atunci cand iti revin amintirile.Sentimentul de vina e uneori coplesitor.
Spuneti-mi si mie cum dintr-o fata care avea toate sansele sa devina o femeie de succes si respectabila am ajuns sa fac numai prostii si sa ranesc toti oamenii care ma iubesc?
:oops:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: buna.sunt ella si sunt alcoolica(abstinenta de 3 sapt)

Mesaj de Relus »

Parca e mult mai bine acum.trist dar adevarat,nu?nu dispera nu esti singura,Dumnezeu ti a ascultat ruga si daca vei dori te poti ajuta asa cum ne ajutam si noi unii pe altii.
"Doamne, Salvează-ne……”

Dumnezeu este infinit de înţelept: El ştie ce este mai bine pentru tine. El ne iubeşte cu o dragoste nemărginită; El ştie ce e mai bine pentru noi. El este infinit de puternic; El poate să îndeplinească pentru noi. Noi, pe de alta parte, suntem ignoranţi, slabi şi neascultători. Cu toate acestea în slăbiciune stă puterea noastră. Suntem noi învinşi, bătuţi, lipsiţi de speranţă? Bine! Asta doar atunci când ne admitem totala neputinţa şi putem fi siguri de ajutorul lui Dumnezeu.
Scrie răspuns