021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Introspectii si concluzii proprii

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
almaM
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Introspectii si concluzii proprii

Răspunsul #361 scris

Mesajde almaM » 12 Apr 2014, 19:03

Mulțumesc Ilie, Getuța Reluș și Gladi, pentru ca ați postat la topicelul meu! Eu m-am ambiționat să fac curățenia de primăvară fără nici un ajutor. Acum sunt mulțumită de ce a ieșit, dar și foarte obosită.
Am fost un pic și la cimitir astăzi. Nu știu dacă peste tot este același obicei, însă în zona noastră se duc mlădițe de salcie la mormintele celor dragi. Am respectat tradiția, dar nu am putut să nu-mi amintesc că anul trecut, am respectat acest ritual împreună cu tata, care privea trist, mormintele bunicilor.
In rest ce să mai spun, viața mea și a celor din jur se derulează lin și tihnit. Primăvara ne induce acel impuls de revitalizare. Mă bucur de dealurile verzi care sunt aproape la mine in curte, pădurea care este la stadiul adolescentei si trilurile pasărilor, care surclasează cei mai renumiți interpreți umani.
Va pup și va îmbrațișez cu drag !
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

Gladiator73
Veteran
Veteran

Răspunsul #362 scris

Mesajde Gladiator73 » 14 Apr 2014, 14:21

Alma,se pare ca traiesti intr-un decor idilic,cu padurea care da navala in curtea casei tale.Frumos!Mai ales acum,cand copacii sunt plini de flori,iar frunzele fragede ne incanta cu verdele lor crud.
Spor la curatenie,daca mai ai inca de facut,insa cu moderatie,caci dupa cum bine stim,oboseala e un factor de risc.Eu stau bine la acest capitol,anul acesta am decis s-o las mai moale cu curatenia,asa ca,, mi-s hodinit de numa" :ranjet:
Te imbratisez!

ilyuta
Veteran
Veteran

Răspunsul #363 scris

Mesajde ilyuta » 14 Apr 2014, 14:39

Almisor draga mea, nu se poate sa ies fara sa-ti multumesc si tie :hug: si am primt toate cele de care aveam nevoie pe e-mail. :hug:
Te pup cu drag si-ti doresc o zi minunata ca de altfel tuturor.!
Te pup si ne auzim.
ilyuta :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta

almaM
Veteran
Veteran

Răspunsul #364 scris

Mesajde almaM » 14 Apr 2014, 20:29

Ilyuță, Gladi va mulțumesc pentru postări. Gladi am terminat curațenia încă de sâmbătă, dar dacă cumva ești ''preahodinit'' se mai găsește câte ceva de dress, pe ici pe colo :smecher:
Sunt un pic cam presată, cu problemele de serviciu deoarece vreauu sa termin și ce am de făcut, așa încăt să-mi iau liber toată săptamăna dupa Paște dar îmi doresc și să hoinăresc un pic prin magazine zilele astea înainte de sărbători. Mâine sper să îmi iese totul așa cum mi-am propus și la serviciu și cu shopping-ul. Am hotărât împreuna cu Nelida, să mergem intr-un alt oraș ceva mai mare decât al nostru. Dacă nu găsim nimic deosebit de cumpărat macar ne alegem, cu o ieșire din rutina zilnică, nu de alta dar eu cel puțin, chiar am nevoie de așa ceva.
Ilyuță îți doresc ca Y sa-ți poarte noroc!
Cu drag,
Alma
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

ilyuta
Veteran
Veteran

Răspunsul #365 scris

Mesajde ilyuta » 16 Apr 2014, 06:27

Almisor draga mea, :hug: buna dimineata si nu-i bai ca nu te-am gasit,deoarece am vorbit cu multa placere cu mama ta. :jos-palaria:
Este o noua zi si astazi si am rezolvat singur problema pe care o aveam si m-am chinuit doua ore sa ma loghez deoarece nu mai puteam intra pe forum si am o parol acum, de cineva daca ar fi baut, de buna seama ca nu ar putea-o scrie, asa de complicata este :ras: Cred ca d-nul Paulica se ocupa de asta. :jos-palaria: Plus ca mi-am mai facut vre-o citeva adrese de e-mail deoarece imi tot spunea ca "am depasit numarul de incercari" cu acea adresa si-mi faceam alta :ras: Nu, nu critic, Doamne fereste dar daca cineva este nou si vrea sa se inscrie si apare chestia asta, cu siguranta ca se poate enerva si ar putea bea. :ranjet:
In rest sunt ok si sper ca Ploicica mea :hug: este la Cuca Macaii , de nu mai scrie si cind se va intoarece va veni aici in bancuta ,linga noi. :cuminte:
Va imbratiseaza cu mult drag, si va pupa,prietenul familiei,
ilyuta :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,12,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Răspunsul #366 scris

Mesajde georgeta » 17 Apr 2014, 14:18

Buna, :jos-palaria: pentru ca esti prinsa in atatea proiecte si nu prea ai timp liber, m-am gandit sa-ti vopsesc eu ouale! :ras: :ras: ( noroc ca esti o doamna, ca daca erai un domn, suna naspa ) :ras:
Cu mare drag ! :hug:

almaM
Veteran
Veteran

Răspunsul #367 scris

Mesajde almaM » 17 Apr 2014, 20:02

Getuța, mulțumesc frumos pentru postare!
Foarte frumoase ouăle, dar mai ales expresive!
Abia acum am ajuns și eu acasă și mă bucur ca te-am avut musafir la mine in căsuță.
Ilyuță, te pup și te îmbrățișez și pe tine. Sunt fericită că ne-am auzit, am evadat nițel din stresul cotidian, acumulat în ultima vreme.
Vai ce simboluri frumoase ne-a dăruit d-nul Paul, căruia îi mulțumesc, aicea la mine. :ou15:
Sper ca mâine, după ce voi deretica și prin apartamentul din oraș, să mai pot intra să va spun cât de mult îmi doresc și va doresc să avem sărbători pascale însorite din toate punctele de vedere.
Vă pup și vă doresc zile si seri, trăite duhovnicesc, așa cum se cuvine in acest interval!
Cu drag,
Alma

staval
Veteran
Veteran

Răspunsul #368 scris

Mesajde staval » 17 Apr 2014, 20:50

Sarbatori linistite, draga mea! :ou1:

almaM
Veteran
Veteran

Răspunsul #369 scris

Mesajde almaM » 17 Apr 2014, 23:16

Staval îți mulțumesc că ai postat la mine! Eram tentată să mă refer in mod caustic, la postările care au survenit ulterior, sau pe parcurs, dar poate in lumina raționalismului și a lucidității, aș fi realizat, că iarăși am reacționat instinctiv, fără să schimb nimic.
Sărbători luminoase îți doresc și eu la rândul meu!
Cu drag și profundă apreciere, :ou14:
Alma

almaM
Veteran
Veteran

Răspunsul #370 scris

Mesajde almaM » 18 Apr 2014, 21:02

Astăzi, am ținut post, am respectat tradiția, am aprins lumânări celor dragi, care nu mai sunt printre noi. Ce am făcut rău a fost că am fumat, deșii mi-am propus sa nu fumez astăzi, măcar. Tot ceea ce am scris anterior, au fost gesturi pe care le-am facut pentru mine și suflețelul meu.
Dar totuși nu pot să nu mă laud, ca am vopsit cele mai frumoase ouă și musai trabă să le pun aici, ca să fie lauda deplină.
Va îmbrățișez cu drag!

Înapoi la “POVESTEA MEA”