021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

APPA - Asociatia Persoanelor cu Probleme legate de consumul de Alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Fratzi
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2010, 10:09
Localitate: Cluj
Contact:

APPA - Asociatia Persoanelor cu Probleme legate de consumul de Alcool

Mesaj de Fratzi »

A fost o propunere buna la Bran sa infiintam o asociatie... Eu sunt unul care vreau sa ma inscriu. Mai doreste cineva de aici? Intrebam si la grupurile AA si poate incet, incet strangem randurile sa se auda si vocea noastra...

Mesaj completat de admin:
In cadrul intalnirii forumului AlcoHelp de la Bran am discutat despre posibilitatea infiintarii unei asociatii a persoanelor cu probleme legate de consumul de alcool si familiilor acestora. Este printre singurele domenii in care nu exista o Asociatie de pacienti care sa reprezinte si sa apere drepturile celor care sufera de pe urma consecintelor consumului abuziv de alcool, in fata institutiilor statului, a presei si a opiniei publice.
Pass It ON!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de admin »

Ma bucur ca salutati ideea. Deja avem asa: Ovidiu, asido, iordachemihai si o codependenta din centrul ALIAT. Sunt convins ca e doar inceputul. O sa folosim acest topic pentru discutii. Primul lucru de stabilit Scopul si Obiectivele.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de admin »

Revin cu discutia noastra, ca incet incet poate reusim sa transformam in realitate aceasta VOCE cum spunea Fratzi.

Ce presupune o Asociatie
- un numar de minim 3 membrii fondatori. Ulterior se pot adauga cu sutele si discutam la Bran de posibilitatea ca acesti membri sa poata fi inregistrati pe baza de cod pentru aceia care nu doresc o implicare activa ci doar de sustinere.
- detalii administrative, sediu, disponibilitate denumire, proceduri, taxe samd sunt lucruri pe care ALIAT este dispusa sa le sustina
- un act de constituire si un statut

Practic prin STATUT se stabileste scopul, obiectivele si functionarea Asociatiei si asupra acestui lucru este bine sa discutam. Eu am dat o "raita" prin statutele Asociatiilor de Pacienti, si am gasit asociatii de pacienti in toate domeniile atinse de activitatea medicala mai putin cea care ne priveste.

In marea majoritate Asociatiile de pacienti au ca si scop: apararea si promovarea drepturilor, reprezentarea drepturilor, promovarea accesului la asistenta medicala, lupta impotriva discriminarii, promovarea şi susţinerea unor iniţiative privind îmbunătăţirea cadrului legislativ din domeniul medical, sesizarea instituţiilor sau a autorităţilor competente pentru încălcari ale drepturilor pacienţilor în general, informarea opiniei publice, acţiuni privind formarea unei atitudini corecte a furnizorilor de servicii medicale faţă de respectarea drepturilor pacienţilor.

Cam asta este ce am gasit si daca mai aveti sugestii putem continua lista astfel incat sa incep sa formulez scopul si obiectivele si apoi sa circul statutul.

Asadar incepem procesul de constituire al Asociatiei si cine doreste sa participe la constituire este bine venit.

Ma opresc aici acum ca sa nu fie un post prea lung si astept parerile voastre si sugestii.

Cu respect
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Admin,

Eu doresc sa particip la procesul de constituire al Asociatiei. Ma gandesc in seara asta si maine vin cu propuneri concrete despre activitatea Asociatiei, ca sa le putem dezbate.
O seara faina!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de asido1973 »

Buna dimineata admnin! Parerea mea o stii, sunt oricand la dispozitia "APA", in masura in care este nevoie de mine.
Ca si scop principal al APA , ar trebui sa fie acela, ca autoritatile sa inteleaga ca existam, ca este o boala care in termenii lor se vindeca si ca un alcoolic poate fi redat societatii.
Nu pot uita de acea intalnire cu blogerii in care aproape ca nimeni nu stia nimic.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de admin »

Multumesc Ovidiu, Multumesc Asido !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata. Cateva ganduri despre viitoarea asociatie APA.

O initiativa de suflet pentru oamenii cazuti in alcoolism.
Actiuni publice , la vedere, de constientizare a faptului ca alcoolismul este o boala si ca se poate trata ca orice alta boala. Perceptia despre alcoolic este ca, e un om slab, plin de vicii, un subprodus al unei societati care nu mai are timp sa se opreasca si sa intinda mana celui aflat in dificultate. “Si-a facut-o cu mana lui” “ Nu i-a turnat nimeni cu forta pe gat” “ un nenorocit care si-a distrus familia “ etc. In fapt, e mai simplu sa pui o astfel de eticheta unui om, decat sa il ajuti.Mai ieftin. Mai rapid.
E necesar sa prezentam punctul nostru de vedere factorilor de decizie de la nivel central si local, institutiilor care au tangenta cu boala asta, cred ca e vorba despre a trezi interesul, de a crea o stare.
Cu greu gasesti pe cineva care sa nu aiba in familie cel putin o persoana cu problema asta, sau un prieten, pe cineva apropiat. Imi pasa despre celalalt, de el si de cei dragi lui. Suferinta este in alcoolic si in familia lui.
Eu unul sunt dispus sa merg prin tara la diverse actiuni,sa intru in audiente la diferite institutii, sa fiu acceptat, sa fiu respins, cunosc boala asta, stiu cum se iese din ea, pot vorbi oricui ( alcoolic sau nu) despre alcoolism. Vreau sa ajut si pot sa ajut.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de ghita1999 »

Buna!
Imi ofer si eu serviciile.Daca vb de a discuta cu persoane din institutii,biserici chiar si invatamant..
Imi vine in gand ceea ce a facut AA in Polonia..
De la alcoolic la institutie nu ai sanse sa fi ascultat,poate ca de la institutie la institutie avem sanse..
Pe cand o ciorna cu statutul??
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de admin »

Bine ai venit Ghita in grupul de lucru :D . Ai foarte mare dreptate ca de la institutie la institutie este un alt dialog. Am enumerat mai sus care ar putea fi obiectivele Asociatiei. Daca sunteti de acord cu ele eu le pot transforma in activitati.
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Despre asociatia APA

Mesaj de ghita1999 »

Eu zic ca nu mai e timp de pierdut Ia uite ultimele stiri:18.07.2013
Ciuhodaru: Persoanele care ajung la urgenţă intoxicate cu alcool vor plati spitalizarea

Comisia pentru sănătate a Camerei Deputaţilor a aprobat, miercuri, în unanimitate, iniţiativa legislativă potrivit căreia pacienţii care ajung la unitatile de primiri urgente în urma intoxicaţiei etilice vor plati spitalizarea, a anunţat deputatul independent Tudor Ciuhodaru.

"Ponderea pacienţilor care ajung în serviciile de urgenţă în urma excesului etanolic este din ce în ce mai mare. Doar în Spitalul din Iaşi, într-un an, se tratează o mie de pacienţi la primire urgenţe, iar dacă înmulţim cu cele 50 de unităţi de primire urgenţe de la nivel naţional, o să vedem care este ponderea acestor pacienţi. Din păcate, în vremuri de criză, lucrurile nu stau roz în sănătate, iar resursele limitate pe care le avem şi vorbesc atât de cele materiale, cât şi de cele de personal, ar putea fi folosite uneori mai cu folos atunci când vorbim de proteza unui bătrân sau proteza valvulară a unui copil", a declarat Ciuhodaru, citat de Mediafax.

Printr-o asemenea lege s-ar economisi o sumă mare, ţinând cont că pentru fiecare zi de internare se decontează cam 570 de lei, iar pentru un pacient internat în regim de internare continuă - 1.500 lei, a mai informat Ciuhodaru.

Proiectul prevede si posibilitatea ca persoanele care nu au posibilitati financiare sa presteze muncă în folosul comunităţii, fiind consideraţi neasiguraţi.

Proiectul va fi supus desbaterii plenului Camerei Deputaţilor, el fiind adoptat, anterior, de Senat."

Daca AA a pastrat tacerea la ineptiile acestui tembel cu diploma,cred ca APA odata constituita va trebui sa reactioneze imediat!!Domnu' doctor nu cred ca stie ca la alcool exista accize,in fond consumatorul de alcool fiind unul din cei mai buni platitori de taxe din Romania!!
Scrie răspuns