021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

A fi sau a nu fi ...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Nu imi aduc exact aminte cand am inceput sa beau. Cert ca in clasa a 7a deja beam serios (3-6 beri sau 1-2 sticle de vin sau aproape o visinata ..etc). Iesirile noastre la baute erau in barurile care aparusera imediat dupa '89, in cluburile in care se putea intra chiar daca aveai 16 ani sau chiar in fata unui bloc din apropiere unde se aflau niste banci. Acum am 36 de ani si aproape 20 de ani de "experienta".

Problema mea este ca odata ce incep sa beau nu ma mai pot opri. Amestec bauturile destul de des. A doua zi sunt mahmur si trebuie sa o iau de la capat. Rareori fac o pauza de o zi dar nu imi este greu. Am avut niste atacuri de panica acum 2 ani si am inceput sa ma tem tot mai tare (frica de moarte, depresie, frica de faptul ca voi incepe sa beau tot mai mult). Poate asta m-a ajutat si am inceput sa fac anumite cautari pe google si sa descopar multe persoane cu probleme similare
PROFIL
Am inceput sa beau la 16 ani, acum am 36, barbat, casatorit cu copil, lucrez de acasa (programator)

1.Care este partea buna deocamdata?
- sunt intr-o stare fizica/psihica buna
- nu am certuri in familie
- beau dupa ora 15:00 de obicei
- pot sa stau 1-2 zile fara sa beau (dar nu ma hotarasc prea des)
- nu am sevraje

2. Partea proasta ?
- obisnuinta, beau 6 zile din 7
- nu ma opresc usor
- am condus ametit usor
- pe zi beau 3-7 beri sau 2-3 sticle vin sau coniac 500 sau mix intre bauturi (terminand cu bere de obicei)
- nervozitate crescuta
- cosmaruri la 1-2 saptamani
- obisnuiesc sa ma culc usor ametit
- tatal meu are probleme serioase cu alcolul dar este familist, nu creeaza probleme si are niste limite. Probleme a avut si sora mea (acum locuieste in alta tara)
- mie teama ca daca as bea mai mult nu as mai lucra si nu as mai putea sa imi intretin familia
- reusesc sa stau cateva zile fara sa beau dar pe urma ma apuc din nou
- nu sunt convins ca trebuie sa ma las, imi este extrem de greu sa renunt la partea de socializare, am multe amintiri placute (petreceri, iesiri, etc)
- ultima oara am baut ieri.

As vrea sa ajung sa beau normal, rar, 1-2 ori pe saptamana, 2-3 unitati alcool max.

Ce sfaturi aveti ? Sunt alcoolic ?!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de sorel »

:D Bine ai venit Rian alaturi de noi,ai nimerit unde trebuie!Veteranii in abstinenta iti vor da cele mai bune sfaturi.Eu unul cred ca te incadrezi in profilul alcoolicului.Important este sa-ti doresti din tot sufletul sa intri in abstinenta senina.Citeste pe forum,vei gasi multe carti si povesti de viata ale unora dintre noi,care te vor ajuta.Incepe cu,AZI NU BEAU! :D
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de nelida »

Bine ai venit printre noi!
Veteranii de pe forum or sa-ti de-a raspunsurile de care ai nevoie.
Eu am doar cateva luni de abstinenta dar,stiu ca alcool nu trebuie sa mai beau vreodata.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de asido1973 »

Ai inceput sa bei de la 16 acum ai 36. Vreo 20 de ani de baut.
Bei 6 din 7 si nu te opresti usor.
Pai ce sa-ti mai spun decat ca in mod sigur viata ta se indreapta spre o dependenta de alcool daca deja nu s-a imstalat.
Este un test simplu pe care daca il faci si esti sincer vei primi raspunsul imediat:

http://test-alcoolism-sunt-alcoolic.awardspace.info/

Si te asigur ca acest test e foarte bun important sa ai curajul sa accepti.
Tu esti cel care hoatarasti ce esti si cum esti iar in functie de asta noi putem sa te ajutam.
Iti doresc o zi buna!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de dani »

Buna Rian!
``A fi sau a nu fi...aceasta-i intrebarea.``Rian ESTI ALCOOLIC 100%!De fapt la un consum zilnic al unei sticle de coniac,sau a 2-3 butelii de vin intrebarea asta nici nu mai trebuia sa se puna.Poti face un calcul de exemplu anual dar numai te ingrozesti cand o sa vezi ce cifre iti iasa.Am avut acelasi consum ca si tine,poate pe o durata cu vreo zece ani mai mare si crede-ma nu mi-a trecut prin cap sa-mi fac testele care sunt si aici pe site sa vad daca sunt alcoolic.Stiam.

Una din caracteristicile unui alcoolic este ca nu se poate opri pana nu isi bea doza/portia,deci eu nici nu ma apucam daca nu era sticla plina.Aveam grija sa fie.Zici ca nu ai sevraje,dar tot tu scrii ca nu stai ma mult de o zi fara alcool.Sevraj nu inseamna totdeauna delirium tremens,sa temuri ca varga etc...sevraj poate insemna o stare de greata,rau,ameteala,iritare,nervozitate,insomnie,transpiratii,etc.In cazul tau pot sa apara unele din cele de mai sus dupa doua-trei zile de la ultimul pahar.

Alcoolismul este o boala,care la fel ca si diabetul o ai toata viata.Singurul tratament cunoscut este abstinenta.Abstinenta pe durata intregii vieti.Ca sa nu ni se para ceva imposibil de facut am impartit-o in abstinente de 24 de ore...ne referim doar la ziua prezenta...eu azi nu beau,nu imi bat capul daca voi bea maine,sau peste un an sau nu.Orice om poate sa nu bea o zi.

Spui ca:
As vrea sa ajung sa beau normal, rar, 1-2 ori pe saptamana, 2-3 unitati alcool max.

Imi pare rau sa te anunt ca asta nu se va intampla niciodata.Daca,continuii sa bei,nu o sa iti mai ajunga doar o sticla,organismul va cere o doza mai mare pentru a simti aceeasi relaxare/stare/betie de acum.Starea sanatatii se va inrautatii,vor aparea si problemele la serviciu,in familie,financiare etc.Pentru un alcoolic ce insista in consum sunt doar patru directii:spital,morga,puscarie sau boschetar.Sigur vei spune ca tu nu esti asa.Nu...nu inca.

Era un film al lui Spielberg,``Salvati soldatul Ryan``.Intrebarea de baza este:``Soldatul`` Rian vrea sa fie salvat? Vrei sa renunti la alcool? Putem noi sa facem sute de matanii si sa ne dam peste cap pe aici,scriind intregi Iliade si Odisei catre Rian,daca tu nu vrei nu te vei lasa.Cand vei vrea sa renunti la alcool povestim si te vom sfatui cum sa o faci,pana atunci...

Cred ca ajunge pentru inceput,poti citi Cartea Alcoolicilor Anonimi aici:
http://www.aatransilvania.eu/en/node/6
iar sus pe:`` Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare``adica aici:
viewtopic.php?f=5&t=1342
vei gasi o multime de carti si filme pe tema bolii numita alcolism.

Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
DALIA
Veteran
Veteran
Mesaje: 681
Membru din: 18 Aug 2013, 17:54
Zile de abstinență: 20,08,2013

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de DALIA »

bine ai venit, Rian!

nu stiu daca te impresioneaza, dar sunt femeie si am probleme cu alcoolul... :D daca-l beau! glumesc, am problema aceasta si acum, cand nu mai beau! ti-a raspuns Dani la intrebari, eu vreau sa adaug doar 2 cuvinte ( si nu vreau sa provoc dezastre) bei cu un motiv anume? (chiar si inchipuit?)
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de moira »

Buna Rian si bine ai venit ! Tot ceea ce prezinti la profilul tau ca „parte buna”, este asa cum spui si tu, „deocamdata”. Esti tanar, organismul tau rezista bine inca, dar lucrurile nu vor fi in continuare la fel daca continui consumul la modul in care povestesti.
Faptul ca poti sta 1-2 zile fara alcool se datoreaza unui autocontrol pe care cei de formatia ta il poseda, ma refer la o minte analitica si logica. Ai putea profita de acest „atribut” al tau, in sensul de a-ti intari in mod voit autocontrolul . Sa ajungi sa bei „normal”, de 1-2 ori pe saptamana, e foarte greu, dar nu chiar imposibil. Dar, va deveni imposibil in inca cativa ani. Va deveni un calvar, vei avea multe de pierdut. Demnitatea, in primul rand.
Cred ca primul lucru cu care trebuie sa incepi este acela de a fi convins ca nu e bine sa continui asa. Spui ca nu esti convins ca trebuie sa te lasi, nu-ti place cum suna ! La tine a actionat un sistem de alarma, iti pasa, stii, simti ca trebuie sa schimbi ceva, simti ca ceva nu e bine, simti ca dependenta se instaleaza, o simti tu singur atunci cand vezi ca nu te poti opri usor, cand amesteci bauturile, cand te doare capul a doua zi, etc. Stii ca ai probleme cu alcoolul, nu e nevoie sa ti-o mai spuna si altcineva.

Numai bine iti doresc si sper sa iei o hotarare inteleapta, care sa te salveze,
Moira
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Relus »

Foarte puţini dintre noi am fost dispuşi să admitem că eram cu adevărat alcoolici.
Nimănui nu-i face plăcere să se considere mintal şi fizic diferit de semenii săi.
Deci, nu este de mirare că viaţa noastră de băutori s-a caracterizat prin nenumărate încercări inutile de a demonstra că puteam bea şi noi ca ceilalţi oameni.
Marea obsesie a fiecărui băutor care bea anormal este aceea că, în vreun fel sau altul, într-o zi, va reuşi să bea rezonabil şi cu plăcere.
Este uimitor cât de intens persistă această iluzie. Mulţi o urmează până dincolo de porţile nebuniei sau ale morţii.
Am aflat că trebuia să recunoaştem pe deplin, în adâncul sufletului, că eram alcoolici.
Acesta este primul pas în refacerea sănătăţii. Amăgirea că suntem sau vom putea fi curând ca restul lumii trebuie spulberată.
Noi, alcoolicii, suntem bărbaţi şi femei care ne-am pierdut capacitatea de a ne controla consumul de alcool. Ştim că un alcoolic adevărat nu-şi va recâştiga niciodată puterea asupra alcoolului. Cu toţii am avut din când în când impresia că ne-am recâştigat-o, dar asemenea momente - de obicei scurte - erau urmate inevitabil de şi mai multă lipsă de control, ceea ce ne-a dus cu vremea la o demoralizare jalnică şi nemărginită.
Cu toţii suntem acum convinşi că alcoolicii de tipul nostru se luptă cu o boală care se agravează continuu. După o anumită perioadă, starea sănătăţii noastre se înrăutăţeşte constant, fără să se mai amelioreze vreodată.
Suntem precum infirmii care şi-au pierdut picioarele; ele nu le vor mai creşte la loc niciodată. Tot aşa, se pare că nu există nici un fel de tratament care să facă din alcoolici ca noi oameni obişnuiţi.
Noi am încercat toate remediile imaginabile. Uneori, avea loc o revenire de scurtă durată, după care urma întotdeauna o recădere şi mai gravă.
Medicii care cunosc boala alcoolismului sunt de acord cu părerea că alcoolicul nu poate fi transformat într-un băutor normal.
Poate că într-o zi ştiinţa va realiza acest lucru, dar încă n-a făcut-o.
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

ZIUA 2
Da! Acum sunt alcoolic!

Incep prin a va multumi pentru suportul pe care il oferiti. Sper sa pot ajuta si eu alte persoane la un moment dat la fel cum o faceti voi acum. O sa incep prin a va raspunde individual si pe masura ce trece timpul o sa va tin la curent cu ce am mai facut. Rand pe rand voi citi si din postarile voastre trecute pentru ca sunt convins ca voi avea de invatat din experientele celorlalti


Sorel
Azi nu beau!

Ilie
Cred ca cel mai bine este sa ma abtin. E un dreptul meu sa incerc. Daca nu voi reusi atunci va voi spune cinstit si voi merge pe abstinenta. O sa imi impun singur un "program de abtinere" pe care il voi posta aici. Te felicit pentru ambitia pe care o ai!

Nelida
Bravo. Ma bucur pentru tine. E un start bun! Multumesc pentru urare!

asido1973
Testul arata ca sunt alcoolic. Surpriza ?! Hmmm...
PS: Foarte tare semnatura ta!

dani
Imi doresc extrem de mult sa te contrazic! Eu vreau sa ajung sa beau normal! Nu cred ca sunt dependent fizic de alcool (psihic sunt sigur)

O paranteza...
De la 16 ani m-am apucat si de fumat. De revelionul acesta fac 2 ani decand nu am mai fumat nicio tigara! Asta inseamna ca am vointa.
Eu asa vad viitorul. Tigari 0 si alcool cu extrema atentie si moderatie. O sa imi aduc aminte de aceasta perioada tot restul vietii si o sa fi mai precaut de azi inainte.


DALIA
Beau pentru ca imi place senzatia. In plus vinul ma duce intr-o stare excelenta pentru partea de creatie (sunt si artist grafic online). Incep la 15:00 beau 1-2 sticle de vin. Efectul benefic trece repede, dupa 1 ora sa zic. Dupa aceea imi iau liber si continui sa ma joc pe calculator 3-6 ore timp in care beau constant (pana la ora 22:00 /23:00). In acest timp ma mai joc si cu copilul, ne distram bine. Totul pare OK. Daca exagerez dimineata sunt mahmur dar pentru ca lucrez de acasa nu am probleme (doar productivitatea scazuta)

dani
Esti foarte direct. Un dus rece este de ajutor pentru start.
O sa citesc cartea recomandata de tine!

moira
M-ai "citit" foarte bine. Da, intradevar. Un semnal de alarma a fost declansat si vreau sa iau masuri cat sunt inca in stare sa il aud. Imi iubesc familia extrem de mult si nu as vrea sa le fac rau vreodata. Toata lumea ne vede ca o familie perfecta insa eu nu sunt multumit de mine!

relus
E greu sa admiti tristul adevar. Dar sper sa nu ai dreptate in ceea ce ma priveste. Eu inca sunt de parere ca pot reveni la normalitate
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Relus »

Dragul meu,noi cei cu o varsta putin mai marisoara decat tine,am trait aceste "minunate "stari de euforie.
Ce viata frumoasa am crezut ca am,munceam,eram fericita in familie,ma jucam cu copilasii,m am lasat de fumat,ce mandra eram de vointa mea,dar a venit o zi cand am incercat sa ma opresc din baut dsi nu a mai fost posibil.
Cam de la 45 de ani am simtit ca nu imi mai place sa beau,nu ma puteam opri,cu cat imi controlam bautul cu atat mai mult beam.
Este minunat daca ai reusi sa te poti opri acum.
Pe langa acest forum,unde vei putea sa citesti multe din viata noastra,literatura ,filme,cauta in orasul cel mai apropiat de tine,grupuri AA,vei vorbi fata in fata cu oameni recuperati din alcoolism,iti va fi mult mai usoara viata in abtinere,vei ajunge sigur la o abstinenta senina.
Succes Rian!
Scrie răspuns