021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Dependent de alcool în familie

Aici puteti povesti experientele personale.
luci321
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 30 Ian 2014, 21:51

Re: Dependent de alcool în familie

Mesaj de luci321 »

Ghita,

Îți mulțumesc pentru confirmare.

Freedom,

Da, oamenii străzii sunt mai norocoși pentru că nu prea au alternativă decât să-și conștientizeze problema, dar, pe cât posibil, e bine să-ți dai seama cât de repede, până nu ajungi la fundul gropii. Valoarea stă în conștienizarea problemei, nu în faptul că ai dat cu capul de asfalt.
celtica
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 06 Dec 2013, 10:28

Re: Dependent de alcool în familie

Mesaj de celtica »

Eu am avut un caz in familie si as dori sa il expun public pentur ca stiu ca voi ajuta oameni sau macar voi invuraja sau poate voi deschide ochi in oprivinta acestui calvar sau adictii. Am un blob pe care postez foarte multe articole, mai ales despre dezvoltare personala si asa mai departe. Vreau doar sa spun ca am nevoeie de niste sugestii legate de o platforma de hosting sau de cineva cu preturi mai mici care ofera servere pentru asta si eventual imi da niste sugesti legate de pretul unuidomeniu web pe .ro.
thomas
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 21 Apr 2014, 22:42

Re: Dependent de alcool în familie

Mesaj de thomas »

Buna ziua!
Sunt noua pe forum,ma bucur ca v-am gasit!
Am un frate cu un alcoolism ascuns,eu banuiesc ca sunt deja 20 de ani de cand a inceput aceasta boala.Este singur,nu are familie inca are un loc de munca.Parintii au fost consumatori de alcool,eu nu consum nici o picatura de alcool .Problema este ca are un comportament ingrozitor,este grandoman,egoist,infantil,mincinos,crud,probleme cu igiena,ne jigneste,ne trateaza cu superioritate,agresiv.Sufera si de obezitate cu risc de morbiditate.Din cauza acestui comportament ,pt a ma menaja de situatii neplacute am decis sa nu mai comunic cu fratele meu deoarece imi cauza foarte mult rau.Cu ani in urma vedeam ca consuma in special bere,doza zilnica era 4 beri dar erau zile cand consuma si tarie,acum nu stiu care e doza zilnica de bere insa comportamentul lui e tot mai alterat.Intrebarea mea este daca acest om mai are vre-o sansa sa fie ajutat si cum poate fi ajutat ,in conditiile in care nu accepta nici un fel de ajutor?
Va multumesc.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Dependent de alcool în familie

Mesaj de ilyuta »

In primul rind, vreau sa-ti spun Hristos a inviat, draga Lucian , daca tot am venit in casuta ta si nu stiu daca ne mai citesti dar sper ca parintele tau sa fie mai bine. :jos-palaria:

Draga Thomas, nu sunt eu cel mai in masura sa-ti raspund dar pentru ca am citit ceea ce ai scris, in primul rind ar fi bine daca la sectiunea Prezentati-va ti-ai deschide o casuta a ta si vei primi acolo raspunsurile la toate intebarile tale. :jos-palaria:
In legatura cu ceea ce intrebi pentru a-l ajuta pe fratele tau, cu tristete trebuie sa-ti spun ca totul incepe prin a dori si el sa se ajute, ceilalti din jur neputind face ceva fara ca si el sa se implice direct.Am invatat si eu asta de aici de pe forum si din scurta mea experienta, am ajuns la aceeasi concluzie:Dumnezeu ne ajuta dar trebui sa vrem si noi sa ne ajutam.
Poate daca lasi de la tine si-i explici cu blindete si-l faci sa citeasca macar pe acest forum, poate se va trezi la realitate si va constientiza spre ce se indreapta.
Cine stie cit o fi si el de disperat saracul si cit se lupta sa se lase si doar braveaza dar poate se chinuie sa renunte la alcool si nu reuseste de unul singur si este prea mindru pentru a cere ajutor direct.
Iti doresc numai bine pentru fratele tau si pentru tine.
Cu stima,
ilie
Nume anterior: ilyuta
thomas
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 21 Apr 2014, 22:42

Re: Dependent de alcool în familie

Mesaj de thomas »

Iti multumesc Ilie pt raspuns,am mai tot citit informatiile de pe site si cred ca nu am nici o sansa sa-mi ajut fratele,am inteles acum ca doar el se poate ajuta.Acum am inteles ca alcoolismul este o boala grea si chinuitoare.Eu am sa incerc sa-i dau macar acest site ,poate,poate intr-o zi o sa ceara ajutor.Va felicit pe toti cei care ati reusit sa invingeti aceasta boala!Mult succes in continuare!Dumnezeu sa va ocroteasca!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Dependent de alcool în familie

Mesaj de ilyuta »

Draga Thomas, desigur ca esti putin dezamagit cred dar sa stii ca in afara ca nu ai fi putut sa faci prea multe pentru fratele tau daca nu doreste si el,ai fi si tu vesnic nefericit pentru ca in loc sa il tragi tu sus pe el, te-ar fi tras in nefericirea lui si pe tine.Si pentru mine a fost greu sa inteleg toate acestea in familia mea si m-am confruntat cu stuatii similare, nu neaparat legate de alcoolism ci de un control bolnav si distructiv asupra mea si aici pe acest forum am invatat si acceptat ca ceea ce nu pot schimba trebuie sa iau ca atare si sa merg mai departe cu viata mea.Sa stii ca nu este vorba de egoism ci de un mod de a trai sanatos.Nu incerca sa convingi prea mult pe cineva care nu intelege.
Dumnezeu sa te ocroteasca si pe tine si desigur pe fratele tau si poate ca va fi interesat sa afle mai multe despre boala lui, citind si aici pe forum.Tu nu insista, ci spune-i cu blindete ca ai cunoscut oameni ca si el , care sunt bine acum.
Cu stima si sperante.
ilie :jos-palaria:

Ps Citeste la codependenti ca: Staval, Simona si ai sa intelegi si mai mult. :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
celtica
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 06 Dec 2013, 10:28

Re: Dependent de alcool în familie

Mesaj de celtica »

Daca sa mai simte cineva motivat de problemele personale si il inspira sa scrie desrpe ele pentru a ajuta si pe altii ar trebui ii recomand pe cineva care ofera preturi bune, asta daca are nevoie de cineva pentru hosting-ul site-ului si de domeniu ok: Claus Web.ro
Scrie răspuns