021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

turly

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: turly

Mesaj de georgeta »

Draga Turly, eu nu am intrat pana acum la tine pe aici dar vreau sa-ti spun si eu "Bine ai venit ! :joaca: " si felicitari pentru cele sapte zile de abstinenta :ingeras: !Cat despre preferinta ta " una mare bucata de porc facuta un pic in sange ,cu una mare bucata de usturoi langa", nu pot decat sa-ti spun ca am preluat comanda !!! :ranjet: :limba: :limba:
Cu mult drag! :hug:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: turly

Mesaj de dani »

Truly zice:
Corect .Dar nu-mi plac chipsurile :ranjet: ,prefer una mare bucata de porc facuta un pic in sange ,cu una mare bucata de usturoi langa.Daca gasesti asa ceva ,astept cu drag si cu balele atarnad :foarte-amuzant:
O friptura la masa sapte.Imediat! Vineee baiatuu! Poftiti !
Imagine
Platiti cash sau cu cardul ? Ati mai avut doua ape plate,doo cafele,sapte zile de abstinenta,TVA,plus bacsisu lu` baiatu...deci in total o sutadoi mai poftiti pe la noi. :ras: :ras:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: turly

Mesaj de turly »

Dani,chiar mi-a lasat gura apa poza asta....am facut deja comanda acasa,la sotie,ca vad ca la tine "halatul"e scump bre,scump! :ras:
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: turly

Mesaj de turly »

Multumesc Gerogeta ,si bine te-am gasit!Sa ai o zi plina de bucurii! :hug:
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: turly

Mesaj de ghita1999 »

Nu gasesc medalii de o saptamana,dar sa stii ca ai merita una.De la inceput te-ai confruntat cu probleme si ma bucur ca ai facut fata.O portie buna de incredere in sine ti-a revenit si dupa inca cateva momente dificile infruntate poate ca Mitica isi va lua mana de pe tine. :ras: :ras:
Bravo si tine-o tot asa!
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: turly

Mesaj de turly »

Multam lut Bruce43...pentru Mitica am eu leac de cojocul lui :ranjet: ....il trimit la plimbare ,ca a dat soarele si nu se supara acum (sunt si eu om ,ce [...]" :ingeras: ).
Multam inca odata.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: turly

Mesaj de ghita1999 »

Mai Turly..tu pomenisi aici numele real a lu Mitica? :ras: :ras: ptiu..
Apai daca Mitica e cum e si il mai ducem noi de nas,sa vezi tu pe muma-sa.. :ras: :ras:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: turly

Mesaj de dani »

Daca nu gasim medalii de o saptamana...iti dam un Seven up ,ca dupa atata friptura ti-o fii sete :ras:
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: turly

Mesaj de Jorj_76 »

Felicitari Turly pentru prima saptamana! La cat mai multe!! :ingeras:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: turly

Mesaj de Relus »

Intotdeauna am spus ca nu este usor sa ne accepam boala si nici sa reusim singuri sa intram in abstinenta.
Dar,din experienta proprie ,am invatat ,ca atunci cand nu m ai ai nici o alta alternativa de a scapa din "sclavia alcoolului",singurul sprijin este Dumnezeu ,(caruia daca stim sa i cerem indurare,si avem bunavointa) ,ne arata calea.
In cele sapte zile ,sper ca ai reusit sa simti cat de frumos se poate trai,vor trece zile in care vei avea stari neplacute,evenimente neasteptate,dar daca tu iti vei dori sa te mentii pe acest drum,vei reusi .
O importantă parte a recuperării din dependenţa de alcool o reprezintă identificarea şi exprimarea sentimentelor, atât pozitive, cât şi negative. A face faţă sentimentelor poate să îţi îmbunătăţească sănătatea mentală şi relaţiile cu alţi oameni şi, în acelaşi timp, poate să diminueze şansa de a consuma din nou alcool.
Unele dintre cele mai des asociate sentimente cu alcoolul sunt mânia, resentimentele, anxietatea, îngrijorarea, plictiseala, sentimentul de goliciune, euforia, frica, panica, vina, singurătatea şi ruşinea. Te poţi aştepta să experimentezi multe sentimente pe parcursul recuperării. Problema nu se pune în sensul tipului de sentiment pe care îl ai, ci în sensul felului în care îi faci faţă. De exemplu, fiecare dintre noi se simte mânios câteodată, dar, în timp ce unii oameni o exprimă în mod adecvat, alţii o lasă să se “adune” înăuntrul lor, asta conducându-i la depresie. Alţi oameni o lasă “de capul ei” şi fac sau spun tot felul de lucruri, fără să le pese de ceilalţi. Asta poate să le dăuneze relaţiilor pe care le au sau să le sporească vinovăţia.
Deşi se acordă mai multă importanţă înţelegerii şi acceptării unor sentimente inconfortabile, precum plictiseala, anxietatea sau depresia, este la fel de important să fii în stare să exprimi sentimente pozitive, precum dragostea sau compasiunea. Asta te ajuta să îţi îmbogăţeşti viaţa, să te simţi mai bine şi să îţi consolidezi relaţiile cu ceilalţi.
Iti doresc sa ramai cat mai mult alaturi de noi,pe acest forum si sa ti pastrezi abstinenta.
Scrie răspuns