021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Aniversarea lui Tudor mi-a trezit amintiri din primavara lui 2014.🌷🌼🌷Cand nici nu speram ca voi ajunge sa stau in acelasi rand cu invingatorii...😊
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Ambasador »

HOPE scrie:Revin cu o completare...
Ceea ce am scris mai sus a functionat la mine, nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel. Alege ce ti se potriveste tie. Numai nu renunta, inactiunea nu face decat sa prelungeasca suferinta.

Maine poimaine ne vedem la cafea, abstinente bine merci!🤗😉
Ceea ce ai scris mai sus pare perfect plauzibil și cumva se mulează și pe ceea ce ar putea să mă ajute cu adevărat. De aceea Hope, nu scot nimic din context. Doar, incerc sa mă lămuresc cu pașii prioritari și potențiali mie. Inactivitatea in acest sens este un sabotor clar. Trebuie curaj, dorința și multa credința!
Te pup și chiar vin cu mare drag la o cafea, deocamdată astazi doar senină, după o seara cuminte, cuminte! 😊🙏
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna tuturor,

O vorba populara spune ca: ''Cu rabdarea treci marea!"
Si daca inainte voiam sa se intample totul repede, cu timpul am invatat ca rabdarea este intr-adevar un mare castig.

Asadar, o zi senina si fiti rabdatori, mai ales cu voi!🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Complicată mintea alcoolicului!
Nu stie ce sa mai nascoceasca ca sa si ofere timp, timp pentru consum.
De atatea ori am trecut pe acolo, de atatea ori am cautat dreptatea cand problema era de dapt la mine. Cu mine.
Viata in abstinenta nu este nici mai frumoasa, nici mai buna, dar sigur mai putin complicata.
Trecu si durerea de cap.

O duminica frumoasa si plina de intelepciune! 🤗🤗🤗😘😘😘
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de tudor »

HOPE scrie:Complicată mintea alcoolicului!
Nu stie ce sa mai nascoceasca ca sa si ofere timp, timp pentru consum.
De atatea ori am trecut pe acolo, de atatea ori am cautat dreptatea cand problema era de dapt la mine. Cu mine.
Viata in abstinenta nu este nici mai frumoasa, nici mai buna, dar sigur mai putin complicata.
Trecu si durerea de cap.

O duminica frumoasa si plina de intelepciune! 🤗🤗🤗😘😘😘
🙂👏👍
O duminica frumoasa iti doresc si eu !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Sper să nu fim condiționați la nesfârșit cu logarea, nu de alta dar este tare enervant mai ales că rămân activă și după delogare. 🤔😏 NFINE, nu i un cap de țară. A binganit nea Paul la butoane de le a zăpăcit până le a dat de cap. 🙄😂


Cu zenul bulit de la prima oră n am avut o zi chiar minunată. Dar, na, mai sunt și episoade de astea. Viața merge înainte indiferent prin ce ni i dat să trecem.
Seară plăcută tuturor!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

HOPE scrie:"Fiecare clipă este unică, este excepţională şi nu se va repeta niciodată în mod identic! Nu ne vom reîntîlni niciodată într-un mod identic cu aceleaşi gînduri, stări, trăiri, căci acele condiţii tainice care sînt întrunite atunci sînt irepetabile. Tocmai de aceea trebuie să fim conştienţi că tot ceea ce se pierde nu se poate niciodată repeta. Ceea ce am ratat să trăim cu o fiinţă pentru care simţim iubire şi care la rîndul ei ne iubeşte, nu poate să se repete ulterior, într-un alt moment cu o altă fiinţă. De aceea orice experienţă a iubirii este unică şi irepetabilă. Trăind-o plenar şi profund aici şi acum putem avea experienţa fulgerătoare a eternităţii. Ştiind că este imposibil ca toate acestea să revină în mod identic, trăiţi intens, plenar şi profund clipa prezentă ca şi cum ar fi ultima, pentru că în realitate, de fiecare dată, atunci şi acolo, acea clipă este prima şi ultima, pentru că ea este absolut unică şi irepetabilă."

Aici si acum
Imagine

Week-end frumos va doresc! Hope
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

dani scrie:Hopa,iote-o si pe Hope!Hai sa te tzuc o tzara,abstinenta lu' tata...smack smack!
🤗🤗
😁😁😀😀😀
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Dani n a răspuns provocării mele, știu că ai citit. Rușinica.

În altă ordine, mă aflu într un concediu forțat de împrejurări, un drum acasă la Moldova mea dragă, rezolvat treburi cu părinții prin spitale,
din păcate.
Am făcut și vaccinul, acum așteptam vacanța, care speram să fie în regulă anul acesta.

Eu va îndemn să scrieți, celor ce aveți nevoie de acest forum, nu lăsați neputința ieșirii din consum să vă macine prin interior. Strigați după ajutor, nu i la îndemâna oricui asta.
Numai bine tuturor! HOPE
Fa Rai din ce ai!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Ciao Hope , am trecut sa te salut , cum mai se mai simt părinții tăi ? Și eu am mama care trebuie să se opereze la un picior acum pe 22 aprilie , dar nimic grav.
O zi frumoasă !🙋‍♂️
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns