021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Mulțumesc, Tudor!🤗

Două picioare sănătoase in ghete și mintea acasă nu brambura, asta ar fi cel dintâi dar.
Doamne ajută tuturor!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Mulțumesc, Tudor!🤗

Două picioare sănătoase in ghete și mintea acasă nu brambura, asta ar fi cel dintâi dar.
Doamne ajută tuturor!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Este o perioadă grea pentru mulți dintre noi, cu presiune și termene de tot felul, bugete, cheltuieli, samd.
Motiv să bei de bucurie, dar și de tristețe, mai este și frigut...
Ce facem să putem face față la toate acestea?
Trebuie să fim atenți cum ne gestionăm emoțiile. Atenți la HALT!

Numai bine tuturor!
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Asa e, tizo!
Tu ce faci, cum esti?
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Bună seara, tuturor!
Ali, binișor! Mulțumesc de întrebare!Că toată lumea, cu alergătura specifică perioadei.
Nu știu voi cum sunteți dar pe mine mă obosește teribil aglomerația din București. Fie că merg cu soțul cu mașina sau transportul în comun, pentru mine este un calvar.
De abia aștept zilele de odihnă și tihnă de sărbători.😉
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Bună tuturor!
Închei cu bine încă un an în abstineță, cu bune și mai puțin bune.
Crăciunul l am ratat. Am fost atât de bolnavă încât nu știu când a trecut.
Mă voi bucura la anul dacă vom fi sănătoși.
An Nou cu bucurii că doresc! Petrecere frumoasă și un an ce va veni cu mai puține griji!🎊🎊🎊
Abstinența noastră este cel mai de preț lucru pe care îl avem.
Numai bine, tuturor!😘🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de tudor »

HOPE scrie:Bună tuturor!
Închei cu bine încă un an în abstineță, cu bune și mai puțin bune.
Crăciunul l am ratat. Am fost atât de bolnavă încât nu știu când a trecut.
Mă voi bucura la anul dacă vom fi sănătoși.
An Nou cu bucurii că doresc! Petrecere frumoasă și un an ce va veni cu mai puține griji!🎊🎊🎊
Abstinența noastră este cel mai de preț lucru pe care îl avem.
Numai bine, tuturor!😘🤗
Sănătate multă și Abstinență senină îți doresc și pe mai departe.
Un An Nou bun sănătate bucurie și liniște!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Alliona »

Sănătate multă Hope, în noul an.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

HOPE scrie:Buna,
sunt Hope am 40 si de ani, nu multi peste, si de-a lungul vremii am dezvoltat o dependenta serioasa fata de alcool. Am citit mult despre alcoolism, am oscilat intre a fi sau a nu fi alcoolica, am incercat sa beau controlat, am avut perioade de abtinere de la o saptamana si pana la o luna, doua. Am redus consumul, dar am avut si momente cand scapam fraiele si cu fiecare exces era mai rau. Starea de rau fizic, amestecata cu cea de rau psihic si emotional se accentuau de fiecare data si asta mai ales in ultima vreme cand am acceptat ca am o reala problema cu consumul de alcool.
Acum mi-am acceptat boala, cu un bagaj de cunostinte despre ce presupune aceasta boala, cu un drum facut la Aliat, am cunoscut personal si alti alcoolici. Pasul urmator ar fi sa frecventez un grup AA si in sensul asta am stabilite niste legaturi, insa n-am fost inca pregatita sa merg.
In tot acest timp mi-am dat seama ca nu voi putea reusi de una singura, ca trebuie sa cer ajutor. Am cunoscut atat real cat si virtual oameni minunati, dispusi sa ma ajute neconditionat. Ma bucur sa-i am in preajma si ma simt protejata astfel, stiind ca sunt doar la un apel distanta de mine.
Din data de 24 feb. nu m-am mai atins de alcool, stiu nu-i mult de-atunci, dar pentru mine inseamna enorm pentru ca nu mai vad intrarea in abstinenta ca pe o lupta cu propria-mi persoana.


Intre timp am reusit sa ajung si la prima mea sedinta AA, am plecat eu cam naucita de-acolo dar cu dorinta de-a reveni.
Imi fac si temele minutios, am inceput sa citesc ''Viata fara bautura" si Big Book. Imi tin mintea ocupata cu aceste indeletniciri si departe de pahar.

Acum un an ma inscriam pe acest forum si in data de 25.03.13 deveneam membru activ. N-am sa pot uita niciodata primirea de-atunci. :hug:

Terapia forum functioneaza, insa s-a dovedit ca pentru mine nu este indeajuns, este nevoie de mai mult de-atat.
Sunt fericita sa ma aflu astazi aici cu voi, sa pot impartasi si din experienta nebautului.

Va doresc zile senine si discutii linistite! :cuminte:

Cu drag si speranta aceeasi eu, Hope. :hug:

P.S: N-am vrut sa-l mai deranjez pe admin cu redeschiderea topicului ca si-asa a fost stresat destul. :susoteli: :jos-palaria:
Mi-am deschis o casuta nou, nouta proaspat varuita cu miros de primavara. Bine v-am regasit dragilor dragi! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns