021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Totul mi se pare prea "romantic" in povestiri:). Daca ar fi facut parte din comunitatea asta inainte, as fi aplaudat transformarea. De aici si curiozitatea mea, daca a scris aici cand era consumator sau imediat dupa ce a renuntat?
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Pentru mine, daca a inceput sa scrie din "memorii" , e clara treaba:).
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Ovidiu face parte din comunitatea AA mai degrabă, însă era destul de activ și pe forum.
A ajutat mult atât aici cât și în comunitatea AA.
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Aliata scrie:Pentru mine, daca a inceput sa scrie din "memorii" , e clara treaba:).
Adică, nu înțeleg?
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Am inteles.
Pentru mine, topicul a inceput undeva din trecut si suna ca o poveste. Cam asta am vrut sa spun pe scurt.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de joystick »

@vbc; nu iau droguri de mare risc. Nu am incercat niciodata. Apropo, ai de vanzare? Daca raspunzi cu da, sunt curios in cat timp ne cauta politia. Daca era primavara le ziceamc a le-am ascuns in curtea din fata blocului ca sa o sape.

Da, ce am, am procurat perfect legal, cu reteta. Acum cateva luni mi-a dat o jumatate de cutie....am luat jumatate. Nu stiu daca ajuta...pe bune, doar in mintea mea. Oricum, am doza cea mai mica. Nu vreaus a devin capos...daca am nevoie de pastile...

@aliata: ma intrebai de ce sunt trist...pai uneori parca nu imi mai gasesc nicio bucurie in afara de copil...iar parca nici cu el nu am rabdare uneori desi, e viata mea. Alcoolul fix asta face, elimina aceste stari. Acum ca nu mai e... Aici e riscul la mine: daca scap la bautura cu acest scop, ma intorc de unde am plecat, paote mai rau, ca s-au adunat chestii. E foarte discutabil tot. Nu am dorinta de a consuma...am dorinta de a anestezia sufletul.
Iac...am scris de parca as fi baut. Nu sunt, si nu am laut nimic. Si nici nu am de gand sa iau. De fapt am venit de la job bine dispus dar,,,am avut niste discutii puerile acasa...si m-am "morcovit".

M-as duce maine sa fac ceva miscare dar nu am nicio idee. As fi urcat un pic dar...sunt grade cu minus si nici nu am cu cine.

PS: imediat fac un an de abstinenta...am castigat multe, am constientizat si mai multe dar...tot nu sunt fericit!
Ultima oară modificat 25 Noi 2022, 20:28 de către joystick, modificat 1 dată în total.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Plus ca incepe brusc. Sigur a fost si ceva inainte. Alte discutii, alt topic...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

vbc; nu iau droguri de mare risc. Nu am incercat niciodata. Apropo, ai de vanzare? Daca raspunzi cu da, sunt curios in cat timp ne cauta politia. Daca era primavara le ziceamc a le-am ascuns in curtea din fata blocului ca sa o sape.

Nici gând! Eu vând sisteme profesionale pt hidroizolații, adezivi pentru construcții, etansanti.... nu droguri :)))
Am consumat de 2 x în viata mea, am fumat iarba....am avut anturaje cu consumatori de heroina, cocaina, prin anii 99 2000, unul din cei mai buni prieteni a murit in accident auto ,drogat fiind,
Atunci nu se găseau la orice pas, dc vedeai o persoana pe strada drogata 9/10, spuneau ca e băut....

Felicitari pt perioada de abstinenta!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Joystick, as vrea sa-ti spun c-o duc mai grozav, dar nu te mint. Dorinta de a ne astezia sufletul si gandurile o avem toti cei care suntem in situatia asta. Cum ai zis, iti gasesti fericirea alaturi de copil. Concentreaza-te pe asta, fii alaturi de el, chiar daca n-ai chef cateodata.
Mergi maine si fa miscare. Singur! Iti vei limpezi gandurile...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

Poți ieși cu bicicleta... eu asta mi-am propus sa fac... tot încerc sa mi fac abonament la bazin, dar e cam scump:) tot negociez cu ei...dar fără succes
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns