021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Da, da, apreciez:)).
Oricum am strans cateva zile acolo:).
Tot inainte imi zic!
Refrenul e pentru mr. Alcool:)!
https://youtu.be/nszMPFWJrWk
Seara faina!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Doamne ajută, zile bune să fie!
Să știi că acolo-i cheia, la căpuț. :)
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de lupica »

🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Bună tuturor!
Se pare că toamna vine pofta de scris sau adunați la gura sobei avem timp mai mult.
Așadar, dc ne întoarcem mereu în acest loc?
Oare pentru că aici am întâlnit oameni că noi? Și totuși suntem atât de diferiți.🙃
Nici abstineța dobândită nu seamănă una cu alta...
Iată o temă de discutat la o cafea când aveți timp.
Eu am dobândit o luând de peste tot ce am crezut eu că mi se potrivește.
Am experimentat AA, am fost și la Aliat, am citit, nu am făcut terapie și cu toate astea am reușit.Forumul, a fost locul unde am revenit mereu, cumva am simțit întotdeauna că aparțin acestui loc.sunt niște ani totuși...
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Bună tuturor!
Se pare că toamna vine și pofta de scris sau adunați la gura sobei avem timp mai mult.🙂😊
Așadar, dc ne întoarcem mereu în acest loc?
Oare doar pentru că aici am întâlnit oameni ca noi? Și totuși suntem atât de diferiți.🙃
Nici abstineța dobândită nu seamănă una cu alta nici modul de dobândire ...
Iată o temă de discutat la o cafea când aveți timp.
Eu am dobândit o luând de peste tot ce am crezut eu că mi se potrivește.
Am experimentat AA, am fost și la Aliat, am citit, nu am făcut terapie și cu toate astea am reușit! Scriu asta pentru că cei care încă rătăcesc căutând soluții să știe că există speranță, că nu este totul pierdut. Evident, singura condiție este să nu te atingi de alcool.
Forumul, a fost locul unde am revenit mereu, cumva am simțit întotdeauna că aparțin acestui loc, sunt niște ani totuși, pe care îmi place să cred că nu i am irosit în van.😌
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

😘😘😘😘
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Ok, ma apuc de citit cand ajung de la birou. Am mai rasfoit si in trecut pagina ta, dar superficial, cum tind sa fac multe lucruri.
Acum ceva ani, cineva mi-a spus ca sunt superficiala...A urmat potopul:). Trecand ani peste mine, am realizat ca sunt. Incep n lucruri deodata, ma entuziasmez si nu termin niciunul, daca dispare entuziasmul si ma plictisesc. Mbine, asta in viata personala, ca profesional sunt cu totul alt om. Cred ca sunt bipolara:)) sau poate trebuie sa incep sa-mi privesc viata ca pe un job. Cred ca faptul ca nu am copii ma impiedica sa fac asta. Sau..., ca acum m-a lovit:), trebuie sa cred mai mult in faptul ca am un scop maret in viata asta...O sa meditez la asta:).
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Cat despre venirea iernii si a frigului, nu cred ca e vorba de asta, desi mi-ar placea, ci mai degraba de teroarea in care traim. Vrem sau nu vrem, suntem toti afectati intr-o masura foarte mare, constient sau inconstient. De aici si foarte multe recaderi si cresterea numarului de consumatori. Presiunea e enorma! Am fost inchisi, privati de libertate, "obligati" sa ne vaccinam, a venit razboiul, criza energetica, financiara, alimentara, venituri mizerabile raportate la inflatie, ba cade o racheta in Polonia si nu stii daca te mai trezesti maine etc. In situatia asta, chiar ma bucur ca nu am copii si nu gandesc la modul egoist. In fine, discutie ampla:).

Si sa ma leg si de modul de dobandire, suntem cam toti pe acolo. Avem aceleiasi cauze care stau la baza adictiilor si tot aceleasi metode prin care ne putem vindeca. Fiecare cu ce rezoneaza acum. Ce e diferit, insa, este faptul ca sunt si "cai gresite" prin care poti deveni "abstinent". Abuzul de orice fel asupra altor persoane este una dintre ele. O sa ma opresc aici, ca iarasi e o discutie extrem de ampla:).

P.S. Am vorbit la modul general. Sunt doar ganduri personale.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Ai dreptate, însă cum putem delimita clar asta? Abuzul? Unde începe și unde se sfârșește ? Mă gândesc că sunt persoane care nici nu pot altfel...ei așa pot supraviețui, se hrănesc din asta. Chiar că discuția este amplă.
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Aliata scrie:Ok, ma apuc de citit cand ajung de la birou. Am mai rasfoit si in trecut pagina ta, dar superficial, cum tind sa fac multe lucruri.
Acum ceva ani, cineva mi-a spus ca sunt superficiala...A urmat potopul:). Trecand ani peste mine, am realizat ca sunt. Incep n lucruri deodata, ma entuziasmez si nu termin niciunul, daca dispare entuziasmul si ma plictisesc. Mbine, asta in viata personala, ca profesional sunt cu totul alt om. Cred ca sunt bipolara:)) sau poate trebuie sa incep sa-mi privesc viata ca pe un job. Cred ca faptul ca nu am copii ma impiedica sa fac asta. Sau..., ca acum m-a lovit:), trebuie sa cred mai mult in faptul ca am un scop maret in viata asta...O sa meditez la asta:).
Cum adică ai citit superficial? Nu pot să cred!

Stai liniștită, n ai pierdut nimic! 😅
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns