021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna,
sunt Hope am 40 si de ani, nu multi peste, si de-a lungul vremii am dezvoltat o dependenta serioasa fata de alcool. Am citit mult despre alcoolism, am oscilat intre a fi sau a nu fi alcoolica, am incercat sa beau controlat, am avut perioade de abtinere de la o saptamana si pana la o luna, doua. Am redus consumul, dar am avut si momente cand scapam fraiele si cu fiecare exces era mai rau. Starea de rau fizic, amestecata cu cea de rau psihic si emotional se accentuau de fiecare data si asta mai ales in ultima vreme cand am acceptat ca am o reala problema cu consumul de alcool.
Acum mi-am acceptat boala, cu un bagaj de cunostinte despre ce presupune aceasta boala, cu un drum facut la Aliat, am cunoscut personal si alti alcoolici. Pasul urmator ar fi sa frecventez un grup AA si in sensul asta am stabilite niste legaturi, insa n-am fost inca pregatita sa merg.
In tot acest timp mi-am dat seama ca nu voi putea reusi de una singura, ca trebuie sa cer ajutor. Am cunoscut atat real cat si virtual oameni minunati, dispusi sa ma ajute neconditionat. Ma bucur sa-i am in preajma si ma simt protejata astfel, stiind ca sunt doar la un apel distanta de mine.
Din data de 24 feb. nu m-am mai atins de alcool, stiu nu-i mult de-atunci, dar pentru mine inseamna enorm pentru ca nu mai vad intrarea in abstinenta ca pe o lupta cu propria-mi persoana.


Intre timp am reusit sa ajung si la prima mea sedinta AA, am plecat eu cam naucita de-acolo dar cu dorinta de-a reveni.
Imi fac si temele minutios, am inceput sa citesc ''Viata fara bautura" si Big Book. Imi tin mintea ocupata cu aceste indeletniciri si departe de pahar.

Acum un an ma inscriam pe acest forum si in data de 25.03.13 deveneam membru activ. N-am sa pot uita niciodata primirea de-atunci. :hug:

Terapia forum functioneaza, insa s-a dovedit ca pentru mine nu este indeajuns, este nevoie de mai mult de-atat.
Sunt fericita sa ma aflu astazi aici cu voi, sa pot impartasi si din experienta nebautului.

Va doresc zile senine si discutii linistite! :cuminte:

Cu drag si speranta aceeasi eu, Hope. :hug:

P.S: N-am vrut sa-l mai deranjez pe admin cu redeschiderea topicului ca si-asa a fost stresat destul. :susoteli: :jos-palaria:
Mi-am deschis o casuta nou, nouta proaspat varuita cu miros de primavara. Bine v-am regasit dragilor dragi! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Imagine
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de admin »

Felicitari pentru casuta noua Hope ! E foarte frumoasa si primitoare :)
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de Relus »

Sa fie intr un ceas bun.
Frumoasa noua ta casuta,se simte mirosul florilor de primavara,
Ma bucur pentru schimbarea din viata ta,apeleaza si foloseste te de orice metoda pentru ati pastra abstinenta.
Si da ,sunt aici doar la un apel distanta(oricand).
Cu drag.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de dani »

Doamne ajuta Hope!
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Admin, Relus, multumesc din suflet! Poftiti oricand doriti sa "va-nbatati" cu miros de primavara. :hug:

Dani, cu tine am un bai: Ce mi-ai promis tu daca ma-ntorc acasa?: :limba:

Va imbratisez cu drag pe toti! :hug:
Ultima oară modificat 21 Mar 2014, 20:29 de către HOPE, modificat 1 dată în total.
Fa Rai din ce ai!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bravo Hope , esti pe drumul cel bun si cred ca cel mai importat este ca iti doresti sa iti fie bine , adica ai bunavointa .
Bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de CRISS99 »

:hug: Am sa ma relaxez nitel in casuta ta.Puup.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Colea, cum sa nu fiu pe drumul bun acum cand am o busola asa buna ca voi: aceste" bune 24 de ore", "te-nbratzi", "o zi mirobolanta"(apropo ar trebui patentate aceste expresii), mai un jap, jap, mai o pauza de la admin cand se supara pe noi. Relus e la un apel distanta si bineinteles il am pe Tudor(OLD) acum.

Nu-i uit nici pe asido, ovidiu, sorel, criss(vrabiuta), spartacus, staval si cloughie, dalia. Cu totii aveti cate o mica sau mare contributie la ceea ce sunt acum. Si pentru asta multumesc fiecaruia in parte. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, un nou inceput plin de speranta

Mesaj de HOPE »

Tu, vrabiuta cautand astazi sa pun poza pentru casuta, sa stii ca am gasit doua asemenea poze cu vrabiute si le-am salvat gandindu-ma c-am sa le postez la tine cand voi avea ocazia. Dar dac-ai venit tu la mine cu atat mai bine. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns