021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Colea, mulțumesc de întrebare. 😚🙋
Relativ bine, suntem tare departe, sunt în vârstă și au nevoie de ajutor. Nădejdea este la Cel de Sus!
Și mama a fost operata la picior, operație grea, ruptura în 2 locuri și soacră mea, însă recuperarea este la fel de greoaie și într un caz și în celălalt.
Sănătate și să fie bine mama ta!
Numai bine, Colișor!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna tuturor!

Iubesc mult aceasta perioada, cu pomi infloriti, natura trezita la viata. 🌱🌺🌿🌷🌼
Si pacea, si linistea adusa de sarbatoarea Invierii Domnului!🤗
Este vremea curatirii sufletului, a iertarii si a impacarii!🤗

„Te-ai întrebat adesea unde sunt? Ai plâns. Inima îți sângera și sufletul striga după ajutor. Eu eram acolo, dar tu nu mă vedeai. Eu te luam pe brațe, iar tu te uitai în spate și plângeai fiindcă nu-mi vedeai urmele lângă ale tale. Ai crezut că Eu te-am părăsit. Ai căzut în disperare crezând că nu vei ieși niciodată din încurcătură. Ai strigat către cer și ți-a răspuns doar ecoul vocii tale. Te-ai prăbușit la pământ înfrânt și descurajat….Eu eram acolo suflet drag!Eu te purtam pe brațe, altfel nu ai fi ajuns la destinație. Eu îți vindecam sufletul, în timp ce tu aruncai cu pietre spre mine. Eu te mângâiam, în timp ce tu mă răneai spunând că nu exist! Eu îți eram alături, îți vorbeam în șoaptă încercând să îți alin durerea, dar zgomotul din sufletul tău te împiedica să mă auzi. Eu mă luptam cu cei ce te loveau, însă tu erai orbit de durere și nu mă vedeai. Eu îți mângâiam sufletul, însă ura din inima ta te împiedica să mă simți alături.Eu eram acolo….dragul meu. Eu SUNT acolo lângă tine mereu! Fă liniște în sufletul tău și ai să mă auzi cum îți șoptesc cuvinte de alinare. Lăsa gândurile de răzbunare și ai să mă vezi cum lucrez cu putere.Lăsa-mă să te ajut, dragul meu.Eu sunt acolo lângă tine și aștept doar ca tu să-mi deschizi ușa inimii tale.


Cu dragoste, Cel ce te-a purtat pe brațe și încă te mai poartă, Dumnez
eu"
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Pfuuu, dupa ce ca scriu aici din an in Paste mai agit si apele.:) Dar, ce vine ca valul ca valul trece! Pana-n una alta, pana isi ispaseste Tudor penitenta nu mai zic nimic.:) Doar atat: https://www.youtube.com/watch?v=bfn9i5K2P6k
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Imi propun sa nu mai scriu si iar scriu:). Repet tiparul din trecut.
Draga mea, suntem un popor de agitatori, in mare parte, pe langa alte trasaturi mirobolante:). Daca nici eu n-am mai agitat spiritele pe aici...:). Nu sunt mandra, sa clarificam asta:).
Misto melodie! Sper numai sa nu te regasesti in ea.
Seara linistita!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Vezi că nu i a bună asta cu nu mai scriu, este după același tipar cu nu mai beau. :)
Speranța, eu cred că ne luăm prea în serios și ne dăm singuri prea multă importanță când nu este cazul. Și vb la modul general.
În fine, ai avut și tu momentele tale, n are nimeni dreptul să te condamne.
Da, mișto, din păcate mă regăsesc, cam asta mi se întâmplă de regulă. Pentru că nu mi țin gura încep să incomodez. Dar, na, le fac eu față în viața reală, apăi în virtual e floare la ureche.!🙃
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Hai c-am vrut sa scriu mai mult, dar mi-a distras ceva atentia. Am vrut sa-ti demontez prima afirmatie, dar, dupa o analiza mai profunda, ai dreptate:). A doua, valabila 100%. Peste a 3 a trec si afirm ca nimeni nu trebuie sa judece pe nimeni. Cat despre 4, nu-ti tine gura, daca ai o parere si nu ma refer la speta prezenta, ci la modul general. Cineva, astazi, mi-a spus ca sunt prea idealista, ca ar trebui sa fiu mai oportunista, sa nu-mi mai exprim gandurile atat de franc si ferm si sa merg cu turma:). Ei bine, asa ceva nu voi face niciodata, ar insemna sa ma pierd de tot!

Las si o melodie:). Nu ma regasesc in ea, doar ce am auzit-o acum si m-am indragostit:).
https://youtu.be/vlyOESuSGus
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Airam »

Fii asa cum esti draga mea, nu esti genul sa mergi cu turma! Asa sunt si eu, nu ai cum sa te schimbi, asa iti este felul. Nu as putea sa tac, sau sa spun ceva cu care nu sunt de acord, doar ca da bine.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Aliata scrie:Hai c-am vrut sa scriu mai mult, dar mi-a distras ceva atentia. Am vrut sa-ti demontez prima afirmatie, dar, dupa o analiza mai profunda, ai dreptate:). A doua, valabila 100%. Peste a 3 a trec si afirm ca nimeni nu trebuie sa judece pe nimeni. Cat despre 4, nu-ti tine gura, daca ai o parere si nu ma refer la speta prezenta, ci la modul general. Cineva, astazi, mi-a spus ca sunt prea idealista, ca ar trebui sa fiu mai oportunista, sa nu-mi mai exprim gandurile atat de franc si ferm si sa merg cu turma:). Ei bine, asa ceva nu voi face niciodata, ar insemna sa ma pierd de tot!

Las si o melodie:). Nu ma regasesc in ea, doar ce am auzit-o acum si m-am indragostit:).
https://youtu.be/vlyOESuSGus
N-ai fi avut cum sa demontezi o realitate evidenta. Iti zic din experienta personala.:))
La fel mi se intampla si mie, insa nu pot fi altfel decat sunt. Pentru mine bunul simt, respectul fata de ceilalti, respectarea principiilor sunt lucruri esentiale fara de care nu as putea trai.
Iata ca avem si alte lucruri in comun, nu numai abstinenta.:)
Fa Rai din ce ai!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Aliata »

Ola chicas:)!
Situatia prezentata aseara s-a petrecut in mediul profesional, unde vrem sau nu vrem, in Romania, femeia trebuie sa-si masoare gandurile si ideile:). In fine, eu tot nu tac:)!
In rest, mie-mi place cum sunt, cu anumite exceptii si aici am inceput sa umblu, dar nu o fac pentru nimeni altcineva decat pentru persoana mea.
Cat despre lucruri in comun, abstinenta o ai cu Maria:), inca n-am ajuns acolo.
Zi frumoasa tuturor!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Aliata scrie:Ola chicas:)!
Situatia prezentata aseara s-a petrecut in mediul profesional, unde vrem sau nu vrem, in Romania, femeia trebuie sa-si masoare gandurile si ideile:). In fine, eu tot nu tac:)!
In rest, mie-mi place cum sunt, cu anumite exceptii si aici am inceput sa umblu, dar nu o fac pentru nimeni altcineva decat pentru persoana mea.
Cat despre lucruri in comun, abstinenta o ai cu Maria:), inca n-am ajuns acolo.
Zi frumoasa tuturor!
Ola, bonita! :)
Las că te ținem aproape, că ești fata de gașcă și pan' la urmă nu i niciun deranj. ::)
Zi frumoasă și ție!
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns