021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Vbc »

Buna dimineata!
Mulțumim! Bune 24h si tie !
Zi frumoasa și senina sa avem!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Vbc scrie:Buna dimineata!
Mulțumim! Bune 24h si tie !
Zi frumoasa și senina sa avem!
Doamne ajuta, VBC!🌺
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Ambasador »

Hope.. ce poti sa scrii despre traducerea acestui cuvant? Crezi ca A SPERA e util? Pe tine te-a ajutat?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Ambasador scrie:Hope.. ce poti sa scrii despre traducerea acestui cuvant? Crezi ca A SPERA e util? Pe tine te-a ajutat?
Cand m-am logat prima data pe forum id-ul meu a fost ''Zombie", un an de zile am cercetat tainele alcoolismului. Imi placea mult comunitatea de-aici, insa dupa niste episoade ciudate petrecute pe forum, lamurita fiind de multe aspecte nu-mi mai ramasese decat speranta, speranta ca intr-un fel sau altul voi reusi.
Atunci mi-am schimbat id-ul, topicul, am facut ceva concret: 1. nu am mai baut, deloc (decizie primordiala), 2. am mers la Aliat, 3. am mers la AA. 4.am iertat, m-am iertat(imperios necesar). N-am incetat niciodata sa sper!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna tuturor!

Dora, sper sa te fi ajutat raspunsul meu catusi de putin.
Daca ne este usor in abstinenta? Nu, nu tot timpul curge lapte si miere. Problemele sunt aceleasi, insa treaz fiind le vezi si gestionezi altfel. Mintea nu-ti mai este ocupata de gandul de a bea. Preocuparile devin altele, prioritatile se schimba!

Zi frumoasa tuturor! Bune 24, vb lui Colisor ~!🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Ambasador »

Buna Hope! Buna tuturor!

”Cand m-am logat prima data pe forum id-ul meu a fost ''Zombie", un an de zile am cercetat tainele alcoolismului. Imi placea mult comunitatea de-aici, insa dupa niste episoade ciudate petrecute pe forum, lamurita fiind de multe aspecte nu-mi mai ramasese decat speranta, speranta ca intr-un fel sau altul voi reusi.
Atunci mi-am schimbat id-ul, topicul, am facut ceva concret: 1. nu am mai baut, deloc (decizie primordiala), 2. am mers la Aliat, 3. am mers la AA. 4.am iertat, m-am iertat(imperios necesar). N-am incetat niciodata sa sper!”

Uhh, un mesaj greu pentru mine. Inca mai cantaresc la el.. ”Zombie”, spui? :) ... Eu cred ca se fac mai bine de 3 ani de cand tot incerc sa cercetez tainele alcoolismului. Ceva-ceva am deslusit eu, dar inca mai astept acel declic magic, dumnezeiesc care sa-mi spuna natural ”STOP ALCOOL”.
Din toti acei 4 parcursi de tine, nu am reusit cam.. nimic. Saptamana aceasta am vrut sa cunosc comunitatea AA (in fapt a fost o incercare esuata, deoarece efectiv nu am descoperit sediul lor, deci nu se pune) si cred ca in mare parte am reusit sa iert. Prea putin, nu-i asa?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Ambasador »

Un mic suficient acolo... 🙏
Îți mulțumesc, Vizitator1@345!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de tudor »

Ambasador scrie:Buna Hope! Buna tuturor!
Saptamana aceasta am vrut sa cunosc comunitatea AA (in fapt a fost o incercare esuata, deoarece efectiv nu am descoperit sediul lor, deci nu se pune) si cred ca in mare parte am reusit sa iert. Prea putin, nu-i asa?
Bună dimineața, Dora !
Îmi poți scrie un email și îți trimit toate informațiile necesare să ajungi la grupul AA din orașul tău .
"Ești la un click distanță!"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Ambasador scrie:Buna Hope! Buna tuturor!

”Cand m-am logat prima data pe forum id-ul meu a fost ''Zombie", un an de zile am cercetat tainele alcoolismului. Imi placea mult comunitatea de-aici, insa dupa niste episoade ciudate petrecute pe forum, lamurita fiind de multe aspecte nu-mi mai ramasese decat speranta, speranta ca intr-un fel sau altul voi reusi.
Atunci mi-am schimbat id-ul, topicul, am facut ceva concret: 1. nu am mai baut, deloc (decizie primordiala), 2. am mers la Aliat, 3. am mers la AA. 4.am iertat, m-am iertat(imperios necesar). N-am incetat niciodata sa sper!”

Uhh, un mesaj greu pentru mine. Inca mai cantaresc la el.. ”Zombie”, spui? :) ... Eu cred ca se fac mai bine de 3 ani de cand tot incerc sa cercetez tainele alcoolismului. Ceva-ceva am deslusit eu, dar inca mai astept acel declic magic, dumnezeiesc care sa-mi spuna natural ”STOP ALCOOL”.
Din toti acei 4 parcursi de tine, nu am reusit cam.. nimic. Saptamana aceasta am vrut sa cunosc comunitatea AA (in fapt a fost o incercare esuata, deoarece efectiv nu am descoperit sediul lor, deci nu se pune) si cred ca in mare parte am reusit sa iert. Prea putin, nu-i asa?
Sa stii Dora, din "analiza" facuta de mine pana acum am observat ca cei inteligenti intra mai greu in abstinenta. Si asta pentru ca ''cerceteaza'' prea mult, cauta sa inteleaga, despica firu'-n paispe. Insa, la o analiza mai profunda eu cred ca de fapt in subcostient este alcoolul care lucreaza si isi cere dreptul la o prelungire a existentei in viata subiectului.

Ai inceput cu pasul 4 si ai facut jumatate din pasul 3 este f. bine. Din cate imi amintesc ai fost si la terapeut, deci si pasul 2. Aliat asta inseamna de fapt. A ramas pasul 1 si cel mai important.😉Doamne ajuta sa-l faci cat mai curand!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Revin cu o completare...
Ceea ce am scris mai sus a functionat la mine, nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel. Alege ce ti se potriveste tie. Numai nu renunta, inactiunea nu face decat sa prelungeasca suferinta.

Maine poimaine ne vedem la cafea, abstinente bine merci!🤗😉
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns