021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Dans in ploaie

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Dans in ploaie

Mesaj de denispericolpublic »

Te salut și eu ploicico.
Te țin minte de la început (începutul meu), tu m-ai botezat... este o chestie și asta...
ciudată-i viata.
Am întrebat odată de tine. Mă bucur ca trăiești . În lumea asta plină de mirări nimic nu mă mai miră...
[...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Dans in ploaie

Mesaj de ilyuta »

Ploicica mea, am uitat sa-ti spun de ce am pus pozisoara aia:pentru ca tu tot timpul ai fost TU! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Dans in ploaie

Mesaj de almaM »

Ploicico mi-a fost dor de ceea ce transmiți și de ceea ce ești! Am intrat să te salut și ce ai zice să vin să te ajut la strâns de fân, că iau concediu din august?! Am o singură obiecție, nu îl strângem la prima ora, că e ud de la rouă și nu-i bine, că riscăm să se încingă și nu este bine pentru animăluțe.
Te îmbrățișez cu drag, Alma! :hug: :jos-palaria:
Pe.Seu Am experiență, că de acolo am început, și pe deasupra ne facem și un bronz de invidiat!
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Dans in ploaie

Mesaj de colica zis alcoolica »

"Cel mai bun moment sa incep sa fiu abstinent este chiar acum ."
O zi frumoasa Ploicica ! :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Dans in ploaie

Mesaj de ilyuta »

A fost cam seceta pe-aici fara tine Ploicica mea si astazi, admirind o poze de la Cuca
Macaii, m-a dus gindul la tine. :surprins: Si pentru ca mi-a placut foarte mut o melodie, m-am gindit sa ti-o dedic dar nah belea, ca nu aparea pe ecrean cum se numeste plus ca CD-ul era primit cadou , fara titlurile melodiilor pe el. :ras: Asta a fost problema mea primordiala astazi(dupa cele ale mele care nu sunt de ris) si am sunat un prieten sa vina acasa la mine sa-mi instaleze si mie pe telefon un program care recunoaste interpretul si titlul melodie, ascultind piesa.(programul nu amicul :surprins: :ras: ) Ia uite, ca am rezolvat problema si sunt sigur ca intelegi si de ce ti-o dedic... :hug: :jos-palaria:

https://www.youtube.com/watch?v=l9lukUxH1N8

Ps Crede ca ar trebui sa incetez sa-mi mai pling de mila(desi imi este foarte greu) si sa ma condider binecuvintat... :cuminte:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Dans in ploaie

Mesaj de lupica »

si din partea mea salutari
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Dans in ploaie

Mesaj de Ploicica »

Buna dimineata, fratilor! :)

Fie-mi iertata absenta de pe forum atata timp. Nu pot sa neg ca in ultima perioada am lipsit cu nerusinare pana si de la citit si nu doar la scris.
Valurile vietii mele topaitoare m-au dus in larg si departe de forum. Nu v-am scos din buzunarul sufletului meu patrat fiindca in tot acest timp mi s-au intamplat fel de fel de chestioare bucuclase si gandul m-a dus de fiecare data la voi.
Ascult in casti iutubelul de la dragul meu drag iliutz :hug: Nu cunosc franceza si nu stiu ce spune domnul dar imi place cum canta:) E pe gustul meu si cred ca e pe departe cea mai romantica muzica. Se potriveste cu ploaia din Bucuresti care nu mai conteneste sa pice mocaneste si destul de rece.

Mi-am aruncat ochiu' sasiu peste forumel si vad lume noua. Ii salut si le spun ca daca au nimerit aici le va fi bine. Sa isi deschida total sufletul, sa lupte sa-si redobandesca libertatea furata de alcool.
Beti multa apa plata pana faceti broaste prin burta, mancati amandine, rontaiti morcovi, consumati multe legume :) Ca ceafa de porc si mititeii va duc inevitabil la alcool.

Eu sunt comsi comsa , cum ma stiti ... la fel de aiurita, de uituca. Felul imposibil al meu, ma trimite in tot felul de situatii nebunesti de habar nu am cum ies din ele. Sunt convinsa ca Tatuca ma tine de mana ca altfel nu stiu cum de mai sunt intreaga si destul de vie :). Consum din ce in ce mai rar si am renuntat sa mai beau alcool cand sunt suparata. Fiindca eu, in clipele alea, beam foarte mult.
Mi-am propus sa zambesc in fiecare zi cu riscul de a ma arata lumea cu degetul. IOte asa. Merg pe strada si mai zambesc cate unei babutze care abia isi taraie piciorusele spre cine stie unde.
Ii zambesc si sotului cand e nervos. Nu conteaza ca-l infurii mai tare. Eu vreau sa fiu zen si am renuntat demult sa ma mai incarc cu toate durerile lumii. Empatizez si am compasiune. Daca sunt in stare sa ajut, ajut. Daca nu simt ca pot, fac doi pasi indarat si stanga imprejur la durerile mele.

Nu stiu ce sa va mai spun :) Va imbratisez pe fiecare cu drag si delir :ranjet:
Va doresc o toamna frumoasa chiar daca uneori ne mai intristeaza sufletele, este frumoasa. Pentru mine este un anotimp al regasirii interioare si un bun prilej sa mai fac treaba prin casa :ranjet:
Trebuie sa nu uitam ca e doar un proces de intristare a sufletului. Reversibil din fericire :)
Multumesc ca nici voi nu m-ati uitat! :hug:
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Dans in ploaie

Mesaj de lupica »

:zambet: :zambet: :zambet: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Dans in ploaie

Mesaj de ilyuta »

Ba Ploicica mea, ma faci sa fiu plingacios! :ranjet: Inaintre credeam ca sunt plingacios din cauza alcoolului dar se vede ca nu...
Nici eu nu inteleg franceza si de aceea ti-am pus melodia, stiind ca vb aceeasi limba. :wink: :ras: Da' cred ca zice esti frumoasa din cale-afara pe dinauntru si pe dinafara. :hug: Ce pot eu sa mai spun, cind scrii atit de pe placul sufletului meu(pfuai , ce exprimare la mine :ras: ) si sincer iti spun ca mi s-au umezit ochii.
Si da, agreez si simt si eu ca Tatuca ne tine de mina deoarece de mult as fi fost si eu cine stie pe unde...
Te iubesc , Ploica mea si eu, spre deosebire de tine, citesc zilnic aici si merg mai des la grup(ca sa ma si laud putin :wink: )Imi face bine si am nevoie...
Vino mai des pe aici deoarece dupa ploaie apare soarele! :zambetoi: :hug:
Nume anterior: ilyuta
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: Dans in ploaie

Mesaj de Mia »

O placere sa te citesc, Ploicico!! cu p mare :zambetoi:

:jos-palaria:
Scrie răspuns