021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Una, alta

Aici puteti povesti experientele personale.
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Una, alta

Mesaj de Eulcon »

Cred ca e sanatos sa crezi ca e bine ce faci, ca esti pe drumul pe care vrei sa fii. Atunci cand nu crezi ca e bine ce faci trebuie sa te schimbi. Insa e daunator sa fii suta la suta sigur pe ceva mai ales cand vine vorba de alcool, siguranta e o pacaleala. Alcoolul te pacaleste, uneori ti-o trage un pic alteori grav de tot, uneori te prinzi din timp si tot ti-o iei, alteori te arde cand te astepti mai putin si nici nu-ti vine sa crezi si n-apuci sa-ti dai seama ce s-a intamplat. Se muleaza pe caracterul tau. Iti cunoaste cele mai ascunse ganduri. E direct proportional cu forta ta, doar ca intotdeauna el e doar un pic mai puternic atat cat e nevoie sa te faca.
Salut. :zambetoi: Sunt Eulcon, numele n-are nicio semnificatie dar poate avea mai multe daca-l citesti invers. Urmaresc forumul de mult timp, din cand in cand. Inainte mai intram si pe alt forum si mai de mult inca de prin 2009, ala nu mai e de ceva vreme probabil s-o fi inchis. Totusi n-am postat niciodata desi mereu am vrut, dar tot ziceam lasa c-oi scrie si eu altadata, uite ca acum o fac. Mereu am citit aici cate o poveste, cate un sfat, mereu am mai aflat cate ceva. Am si eu o poveste ceva poate mai light la care sper sa nu lucrez si sa nu vin cu elemente noi daca o s-o scriu. Nu stiu cat e de interesanta, dar cred ca interesante sunt gandurile.
Vreau sa intru in continuare din cand in cand, nu vreau sa postez prea des pentru ca nu sunt abstinent si nici nu cred ca acum e bine pentru mine sa fiu. Nici nu scriu dupa o noapte de betie... Dar abstinenta e o treaba serioasa si foarte periculoasa. Pentru ca daca te reapuci... orice ti s-a intamplat de te-a facut sa te lasi, o sa ti se intample mai nasol. Si cu cat a trecut mai mult cu atat pericoul e mai mare. Asta e, te urmareste toata viata. Alcoolismul e o boala inca incurabila si cand esti abstinent se dezvolta chiar mai repede. Eu mi-am dat seama devreme pe la 18 ani ca o am, mi-a fost si transmisa dar am si baut calumea de mic copil, nu-mi pare rau, ma bucur ca Nu am crescut cu ideea ca alcoolul ar fi ceva negativ sau interzis, cred ca asta m-a facut sa nu mi-l doresc in felul negativ. Nu beau cantitati mari si nu imi pierd mintile. Sunt bine si imi doresc sa fiu tot asa si pe viitor. Am lucrat la un echilibru si sunt interesat de partea asta tehnica. Mereu imi vine cate o intrebare, cate o idee. Cred ca incercarile nereusite de renuntare la alcool te distrug fizic si psihic, iar o incercare se poate numi reusita dupa ce ai murit si nu mai bausei nimic de cand te-ai lasat. Toate astea sunt lucruri pe care le cred acum, ganduri, idei formate, nu mi le-a spus nimeni. Poate sunt bune poate nu, viata e lunga le mai schimbam. Sunt gata sa accept sfaturi si sunt bucuros sa dau sfaturi cu specificatia "sa nu ma injuri daca n-or fi bune". Am o gandire de alcoolic. Stiu si cum gandeste un abstinent. Am fost. Cam asta e, acum sa vedem ce o mai fi, sa avem grija de noi si sa speram ca o sa ne fie bine. :zambet:
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Una, alta

Mesaj de styx »

Salutare Eulcon !
Bine ai venit printre noi, apreciez sinceritatea ta si da-mi voie sa-ti spun ca intr-un fel e bine ca scrii aici , mai vedem si noi cum gandesc cei care mai pot bea. Intrebarile si ideile care-ti vin pot sa le impartasesti cu noi, de altfel daca spui ca ai urmarit forumul ai observat deja acest lucru, sfaturi nu am sa-ti dau dar daca vei simti nevoia de un sfat cred ca-l vei gasi de la mine sau alt forumist aici atat cat ne pricepem bineinteles cu ... "sa nu ma injuri daca n-or fi bune" :zambet: .
In rest iti doresc numai bine si mi-as dori sa te mai vad pe aici , adica sa te citesc !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Una, alta

Mesaj de george_41 »

Salutare Eulcom.

am citit ceea ce ai scris si am observat ca afirmi ca ai o gandire de alcoolic.Te intreb : te crezi alcoolic sau nu?
M-am apucat sa-ti scriu pentru ca eu ma consider un alcoolic de tip "light".Adica nu am atins inca "fundul sacului" asa cum li s-a intamplat altora. Stiu ca se poate spune ca e doar o chestiune de timp pana am sa ajung si acolo, pentru ca un alcoolic nu va castiga niciodata lupta cu alcoolul.Numai ca eu nu vreau acum sa se intample asta , asa ca am sa incerc sa fug mereu de confruntarea cu marele adversar.
Cat am fost tanar (acum am aproape 41) mai reuseam din cand in cand sa controlez bautul.Chiar aveam un control bun asupra corpului meu astfel incat nu prea ma imbatam.Dar tin minte ca dintotdeauna mi-a placut sa beau bauturi alcoolice.Cele fara alcool erau pentru altii.Problema e ca de la o vreme, nu stiu din ce motive, am inceput sa pierd controlul si asta m-a cam speriat.Restul e poveste.Acum stiu ca sunt alcoolic si nu mai pot pune AZI alcool in gura.

Daca ai sfaturi pentru mine, chiar as fi dispus sa le citesc.
Daca vrei sfaturi, nu stiu daca eu sunt cel mai in masura sa ti le dea pentru ca sunt novice in ale abstinentei.Sunt aici pe forum titani in domeniu care te pot ajuta.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Una, alta

Mesaj de george_41 »

Scuze, din greseala am scris Eulcom in loc de Eulcon.m e langa n :rolleyes:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Una, alta

Mesaj de dani »

Bine ai venit pe forum Eulcon!
Mereu imi vine cate o intrebare, cate o idee.
Pofteste la noi la masa cu idei,ia cu pita!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Una, alta

Mesaj de lupica »

:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Una, alta

Mesaj de denispericolpublic »

"Dar abstinenta e o treaba serioasa si foarte periculoasa. Pentru ca daca te reapuci... orice ti s-a intamplat de te-a facut sa te lasi, o sa ti se intample mai nasol"
Pentru tine abstinența este periculoasă. Pentru mine alcoolismul activ este periculos pentru ca pot omora pe cineva dintr-o criză de nervi sau din lipsă controlului la volan , mă poate părăsi nevastă, îmi pot pierde jobul, afacerea, banii, prestigiul, demnitatea și poate viață (ceea ce nu aplică la tine).
Dar de ce aș bea în continuare din teama ca abstinența mi-ar face mai mult rău în cazul în care am rata-o. Majoritate abstinenților longevivi au avut și câte o recădere, și asta nu i-a dus mai jos, ci i-a făcut să conștientizeze mai bine situația. Căderea lor nu a fost asa de periculoasă, ci mai degrabă benefica în actul de autocunoaștere. Este adevărat ca dacă nu treci strada, sunt șanse infime ca să te calce masina. Văd ca ești foarte prevăzător. Nu ai cum să cazi in patimaa bautului daca nu te lași de baut, pentru ca nu ai unde cădea. Este adevărat ca în anumite cazuri cei care au recidivat s- au dus uneori până la fundul sacului...și bine a fost pentru ei , pentru ca de acolo nu mai aveau unde să cadă...dacă erau pe ultima treaptă. Dar este și gindirea ta o filozofiei... și una destul de umana. Totuși dacă nu riști, nu câștigi. Și dacă nu încerci îți va părea rău mai târziu. Dar asta numai în cazul în care "prietenul alcool" te-a trădat. Dacă nu te-a deranjat nici pe tine, nici pe alții, eu ti-as sugera să nu încerci să abandonezi băutul ...dacă nu-i motiv...pentru ce?
Hai noroc...si-om mai vedea noi ce-o fi"
[...]
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Una, alta

Mesaj de Eulcon »

Multumesc pentru raspunsuri, si pentru primire! :zambetoi:
am citit ceea ce ai scris si am observat ca afirmi ca ai o gandire de alcoolic.Te intreb : te crezi alcoolic sau nu?
Ma cred, da. Si am o gandire de alcoolic. Nu doar constanta, generala, dar si de moment. Imi dau seama pe moment de multe ori, probabil de multe ori nici nu-mi dau seama. Dar am invatat sa ma cunosc, sa accept lucruri si invat in fiecare zi. Unul din motivele pentru care am intrat aici e sa ma cunosc mai bine. Si simt ca ma ajuta.
Nici eu nu vreau sa ajung la "fundul sacului", si actionez cum cred eu ca trebuie pentru mine ca sa nu ajung acolo. Se pare ca functioneaza, dar trebuie mare grija.
Pentru tine abstinența este periculoasă. Pentru mine alcoolismul activ este periculos pentru ca pot omora pe cineva dintr-o criză de nervi sau din lipsă controlului la volan , mă poate părăsi nevastă, îmi pot pierde jobul, afacerea, banii, prestigiul, demnitatea și poate viață (ceea ce nu aplică la tine).
Da, pentru mine abstinenta e mai periculoasa decat alcoolismul activ. Daca n-as mai sti de mine ar fi invers, dar in cazul meu lipsa de alcool sau chiar schimbarea obisnuintei de a bea ar duce la un dezechilibru. Nu beau pentru ca "de ce nu, daca pot". Poate fi si asta un motiv, dar e vorba de o alimentare, o tinere sub control, un fel de tratament pentru o boala. Unii din jurul meu stiu asta, altii nu dar nimeni n-are o problema cu bautul meu pentru ca sunt ok si nu exista o asociere negativa. Scopul meu e sa "n-am nimc", dar nu sa beau cat mai mult si sa n-am nimc. Sa beau atat cat sa n-am nimic.
Si cred ca in general abstinenta e periculoasa, dar e singura solutie. Daca pierzi controlul, singura solutie e abstinenta totala. Dar trebuie sa ai grija mare sa nu te reapuci, ca poti sa te reapuci cand nici nu te astepti, sau poti sa te reapuci inainte sa iei prima gura. Cu mult timp inainte. Am auzit de cineva care se lasase de vreo 14 ani si s-a apucat undeva la mare, sau ceva de genul. Si a murit la scurt timp. Dar putea sa nu se reapuce, lafel cum putem toti, lafel cum pot si eu sa nu ajung la fundul sacului. Eu chiar cred ca se poate, putem sa avem grija de noi si mai e Cineva care are grija de noi.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Una, alta

Mesaj de ilyuta »

Draga Elucon, eu nu ti-am utrat "bun venit" deoarece mi-e frica sa vorbesc cu tine. :lol: :rosu: Daca Doamne fereste, incep sa gindesc ca "ma pot intelege" si eu cu alcoolul? :surprins: :ranjet:
In orice caz, fara a-ti da sfaturi sunt sigur ai sa te dumersti tu cu toate in timp si ai sa faci ceea ce este cel mai bine pentru tine.
Bun venit pe forum! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Una, alta

Mesaj de admin »

Bun venit pe forum Eulcon !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns