021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Una, alta

Aici puteti povesti experientele personale.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Una, alta

Mesaj de Vbc »

eu nu beau de 5 ani>> 👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Una, alta

Mesaj de Eulcon »

Airam scrie:Atunci cand bem, noi avem impresia, ca cei din jur nu-si dau seama. Mai ales cei care ne sunt dragi, observa. Un medic spunea ca alcoolul, distruge sistemul nervos si personalitatea. Voi dormiti bine dupa ce consumati alcool?
O duminica frumoasa sa aveti, Maria!
E adevarat, de asta cred ca pana la urma e cel mai bine sa fim deschisi, mi-am propus ca in general sa nu ascund de nimeni ca am baut, sau cat am baut. Dar recunosc ca uneori am mai uitat de promisiunea asta, facuta mie. Dar atunci cand esti deschis parca nici nu mai ai tendinta asa sa bei prea mult, cel putin asa e la mine.

De dormit eu dorm bine, defapt doar asa dorm bine, sau defapt, doar asa pot sa dorm...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Una, alta

Mesaj de lupica »

🙂👍🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Una, alta

Mesaj de Airam »

Eulcon, asa s-a obisnuit organismul tau, sa doarma doar dupa ce consumi alcool. Eu nu dormeam bine.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Una, alta

Mesaj de Vbc »

In ultima perioada de consum, la faza în care eram, nici eu nu dormeam bine, decât primele 2 3 ore, cand era efectul cel mai puternic, dupa începeau frisoanele, gândurile, sentimentele de vinovăție, starile de sevraj, insomnia
uneori dimineața, consumam 200.300ml bere , înainte sa încep ziua
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Una, alta

Mesaj de Aliata »

Hai sa traiti:)!
Ma gandeam ca eu nu mai dorm bine nicicum. Nu cred ca e vorba de consum, ci de problemele aleatorii.
https://youtu.be/4hu5iCqQVcM
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Una, alta

Mesaj de Airam »

Ai dreptate, insomnile au diferite cauze, dar din fericire, gasim si solutii!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Una, alta

Mesaj de Airam »

Am avut perioade de insomnii si fara sa beau, e groaznic..si ce uram cantecul..eu vara nu dorm, nu am somn..
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Una, alta

Mesaj de Eulcon »

Probabil ca o sa regret maine... :)

Ca mi-a tot venit acum sa inchid browserul si sa nu scriu dupa 7 beri. Oricum am mai intrat pe forum, cred ca aproape in fiecare zi, si incerc si eu sa fiu deschis. Ma gandeam mai devreme: "Ba, mai bine culca-te ca e tarziu si nu doar asta :), lasa ca poate scrii zilele astea." Despre asta e postarea mea din seara asta. Ar fi trebuit sa nu scriu si am scris. Asta face bautura.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Una, alta

Mesaj de HOPE »

Eulcon scrie:Probabil ca o sa regret maine... :)

Ca mi-a tot venit acum sa inchid browserul si sa nu scriu dupa 7 beri. Oricum am mai intrat pe forum, cred ca aproape in fiecare zi, si incerc si eu sa fiu deschis. Ma gandeam mai devreme: "Ba, mai bine culca-te ca e tarziu si nu doar asta :), lasa ca poate scrii zilele astea." Despre asta e postarea mea din seara asta. Ar fi trebuit sa nu scriu si am scris. Asta face bautura.
Eu nu cred ca ai facut ceva gresit, pana la urma este un forum de ajutor pentru consumatori si calea spre abstinenta pentru cei ce si-o doresc, nu despre abstinenta. Ca si asta-i cu dus si intors...
Am vazut de-a lungul celor 7 - 8 ani de cand sunt membru pe acest forum comportamente mult deviate, de la cei mai abstinenti, asadar...

Cat despre insomnii sau somnul indus de consum. Din cauza excitabilitatii creierului provocata de consumul excesiv de alcool somnul nu va fi niciodata de calitate. Poate avea legatura si cu alte probleme conexe, insa va asigur, se poate dormi foarte bine cand ai capul limpede.

Sanatate tuturor! Hope
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns