021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Una, alta

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Una, alta

Mesaj de Mihai »

Alcoolul te pacaleste, uneori ti-o trage un pic alteori grav de tot, uneori te prinzi din timp si tot ti-o iei, alteori te arde cand te astepti mai putin si nici nu-ti vine sa crezi si n-apuci sa-ti dai seama ce s-a intamplat. Se muleaza pe caracterul tau. Iti cunoaste cele mai ascunse ganduri.

Salut Eulcon , cunoști foarte bine alcoolismul , o descrie a alcoolului prinsă in câteva fraze ce spun aproape totul .

Si eu am știut ca sunt alcoolic încă din adolescenta , pur și simplu am știut .

Succes in ceea ce ti ai propus , bănuiesc ca ai fost ceva timp abstinent .

Mi a plăcut mult asta
Daca pierzi controlul, singura solutie e abstinenta totala. Dar trebuie sa ai grija mare sa nu te reapuci, ca poti sa te reapuci cand nici nu te astepti, sau poti sa te reapuci inainte sa iei prima gura.
Eu sunt in tabăra ălora de au pierdut total controlul , dupa cum bine ai spus , singura soluție pentru mine este abstinența totală de la alcool .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Una, alta

Mesaj de Eulcon »

Salutare :zambet:
Am zis sa mai scriu si eu pe aici, ca vad ca mai e un pic si se face un an de cand n-am mai scris. De intrat am tot intrat, dar nu scriu des pt ca nu sunt abstinent si cred ca ar fi nepotrivit sa scriu prea mult sau despre ce-am mai baut. :zambet:
Stilul meu de a bea nu s-a schimbat.
Bautul controlat..eu as spune bautul echilibrat. ca bautul controlat cred ca e ala cand ai mai bea dar te abtii, te controlezi sa nu te faci praf. Ceea ce e valabil si la mine de multe ori. Dar de obicei nu as mai bea, nici nu am chestia aia cand bei 1 bere sau 2 beri si ai mai bea inca 5.
Nu stiu, ma si feresc sa spun lucruri care poate sunt adevarate doar pe jumatate sau doar in unele cazuri. Probabil sunt atatea sub-stiluri de a bea cati oameni sunt. Dar cred ca atunci cand bei e important sa ai o viata echilibrata, luciditate si responsabilitate. E am ales varianta asta, nu s-a nimerit. Si nu cred ca stie cineva asta. Am ales-o pentru ca am crezut in ea, si se pare ca am facut bine. Sper sa ramana asa si sa fiu tot lafel, sa pot si la batranete sa beau un pahar, nu vreau sa creada cineva ca ma cred ala mai cu mot care poate sa bea, pentru ca eu stiu cel mai bine ca nu e asa, ca m-am ars si eu de 1000 de ori si atunci cand esti mai sigur pe tine atunci ti-o iei. Dar e si asta un sport. Se invata, unii ajung il stapaneasca mai bine altii mai prost, unii sunt campioni altii nici n-au auzit de el.
Ce am auzit intr-o zi, cica in Romania alcoolismul nu este considerat o boala. Sunteti nebuni? Alcoolismul este o BOALA. Lafel cum diabetul e o boala. Si mai e si incurabila.
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Una, alta

Mesaj de Eulcon »

De cand n-am mai scris...

Dar n-am uitat de forumul asta, asa cum n-am uitat de boala asta, nici n-as avea cum, dar avanseaza, am citit ce scriam atunci. Si am invatat acum din ce scriam atunci.

Intr-un fel e un eveniment pentru mine ca scriu aici acum, dar nu pentru ca s-a intamplat ceva special, au fost altele mai speciale si n-am scris :)), asa s-a nimerit acum, nu stiu.


Inca sunt viu :), si cum am scris si acum vreo 5 ani, "stilul meu de a bea nu s-a schimbat". Nu s-a schimbat nimic. Dar uite ca mai e si timpul la mijloc... si aici as putea sa zic mai multe. Eh, oricum as vrea sa scriu mai des aici pe forum si cred ca mi-ar face bine. Daca ma primiti:).
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Una, alta

Mesaj de Aliata »

Hey!

De cand n-ai mai scris, dar e bine c-ai scris:), atat timp cat iti face bine.
De uitat de forum, nici eu nu uit, cum, de altfel, nu uit nici de conditia mea, cu toate ca o ignor, cateodata.
Vie sunt si eu, cu toate ca am momente cand ma simt "moarta" si nici stilul meu nu s-a schimbat prea mult. Zic prea mult, pentru ca am devenit mai responsabila. Suna funny, stiu, dar cred ca e cuvantul potrivit:).
In concluzie, nu trebuie sa te primeasca nimeni, ci doar sa te lasi primit;).

Seara faina!
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Una, alta

Mesaj de Eulcon »

Ms de raspuns.:) Chiar m-am uitat dupa ce am scris daca mi-a raspuns cineva, si dupa ce a trecut o zi nu credeam ca o sa-mi mai raspunda nimeni, :) mai ales ca am observat ca e activitate ceva mai putina pe forum, fata de cum stiam eu. Oricum eu am de gand sa fiu mai activ, adica sa mai intru din cand in cand, mai citesc, mai scriu o idee.. :)
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Una, alta

Mesaj de Aliata »

Nu ma lasa sufletul:).

Stii cum e? Cand nu scrie nimeni, lumea se plange ca nu e activitate. Cand e, lumea tace. Probabil e mai confortabil sa asisti, decat sa participi:).
Anyway, ma bucur ca vrei sa fii mai activ. Mai citesc si eu ceva idei:).

Zi frumoasa!
https://youtu.be/ZHwljC73lxo
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Una, alta

Mesaj de Eulcon »

Frumoasa piesa!

Da, clar ca e mai confortabil sa asisti, poate doar atunci cand esti la o masa si toata lumea bea, atunci poate e mai confortabil sa participi decat sa asisti :)). Cel putin pentru mine...

Pai daca tot am zis sa fiu mai activ sa scriu...

Hai sa scriu o poveste despre cum m-am imbatat prima data. Poate ca fiecare isi aduce aminte de povestea lui...

Nu mai stiu cati ani aveam, poate vreo 6-7, dar oricum stiu ca mergeam deja la scoala probabil in clasa I. Mai bausem pana atunci, vin, bere chiar si tuica, (stiu ca acum in vremurile astea poate pare aiurea, dar nu era asa, am fost crescut foarte bine si am avut o copilarie fericita). Si intr-o zi am gasit niste sticle de vin in beci, si cum mie imi placea deja vinul, am profitat ca nu era nimeni pe faza si mai coboram mai beam, nu stiu cat am baut dintr-o sticla, poate in jur de un 1L poate mai putin. Stiu ca la un moment dat m-am "trezit beat", si atunci am vazut prima data cum e sa fii beat. Si tin mine ca asta si ziceam, "sunt beat recunosc, acum am vazut si eu cum e :)". Apoi tin minte ca mi-a fost rau putin, am dormit... si cam asta a fost. Oricum, tin minte cand m-am imbatat si a doua oara. Si n-a fost dupa mult timp. Si a treia oara, tot asa, dar a treia oara mai putin, tin minte ca m-am oprit intr-un moment, ca stiam deja cum e, ca o sa-mi fie rau...

Nu sunt sigur, dar parca imi aduc ceva aminte de a 4-a si a 5-a oara, cred ca au fost cam ca a 3-a, oricum, dupa aia nu mai stiu, astea mi-au ramas in amintire. Nu sunt chiar 30 de ani de atunci dar nici cu mult prea departe. Ce a urmat dupa? Acum in timp ce scriu imi mai aduc aminte de lucruri, de idei. Si ma gandesc sa mai intru din cand in cand...sa mai zic. :)
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Una, alta

Mesaj de Aliata »

Ok:).

Imi pare rau, ti-am simtit durerea.

Primul meu contact a fost undeva in liceu. Am luat o pedeapsa si am baut Tanita, un lichior cu gust de ciocolata si foarte gretos. Stiu ca mi-a fost si rau atunci. Nu stiu exact ce a declansat atasarea asta fata de alcool, dar cumva mi-a adus liniste. O liniste falsa, stiu, dar, uneori, e ce trebuie.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Una, alta

Mesaj de Vbc »

<< Nu sunt sigur, dar parca imi aduc ceva aminte de a 4-a si a 5-a oara>>

E ceva dc iti amintesti cate ceva din primele 5 beții, si eu îmi amintesc prima beție, si câte ceva din anumite beții care m au marcat foarte tare, din cauza consecințelor create ...
Seara senina!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Una, alta

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns