021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Re: Ceainaria ALCOHELP

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de admin »

Ambasador scrie:Timp de o saptamana (record pentru mine, daca ar fi sa iau in calcul ultimii 3 ani), nu am mai consumat alcool. In cea de-a opta zi, am cedat. Incerc mental, sa-mi pun ordine in idei si sa o pot lua iar de la capat. Doar, ca nu mai stiu cum.. Nu-mi mai gasesc drumul.
Buna Ambsador. Sfatul meu este sa explorezi ziua 8 in slow motion. Identifica ce a fost diferit, care a fost contextul, atat intern (emotii, ganduri, stari fiziologice) cat si extern (unde erai, cu cine, ce deranja samd), cand a aparut primul gand legat de consum samd. Recaderea/alunecarea nu se intampla din senin, intai exista recaderea emotionala, apoi cea mentala si abia apoi cea fizica. Momentul in care apare pofta de consum spune ceva despre starea noastra/contextul din acel moment. Incearca sa explorezi mai bine sa vezi ce poti afla.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de HOPE »

Ambasador scrie:Timp de o saptamana (record pentru mine, daca ar fi sa iau in calcul ultimii 3 ani), nu am mai consumat alcool. In cea de-a opta zi, am cedat. Incerc mental, sa-mi pun ordine in idei si sa o pot lua iar de la capat. Doar, ca nu mai stiu cum.. Nu-mi mai gasesc drumul.
In mintea mea am pus alcoolul in locul cu lucruri care fac rau. Acolo unde ii este locul. Iar daca nu inghit otravuri pentru ca stiu ca as putea muri, asa procedez si cu alcoolul. Nu trebuie sa duci o lupta, lucrurile sunt simple.
Intr-adevar, asa cum spunea si admin, trebuie sa inveti sa-ti gestionezi emotiile. Si n-o poti face decat TU. Nu exista nicio reteta miraculoasa sau vreun guru care sa vina sa te scoata din asta.
Eu sunt convinsa ca ai sa reusesti, odata constientizata problema este imposibil ca la un moment dat sa nu se produca declic-ul.🤗
Fa Rai din ce ai!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Vbc »

HOPE scrie:
Ambasador scrie:Timp de o saptamana (record pentru mine, daca ar fi sa iau in calcul ultimii 3 ani), nu am mai consumat alcool. In cea de-a opta zi, am cedat. Incerc mental, sa-mi pun ordine in idei si sa o pot lua iar de la capat. Doar, ca nu mai stiu cum.. Nu-mi mai gasesc drumul.
In mintea mea am pus alcoolul in locul cu lucruri care fac rau. Acolo unde ii este locul. Iar daca nu inghit otravuri pentru ca stiu ca as putea muri, asa procedez si cu alcoolul. Nu trebuie sa duci o lupta, lucrurile sunt simple.
Intr-adevar, asa cum spunea si admin, trebuie sa inveti sa-ti gestionezi emotiile. Si n-o poti face decat TU. Nu exista nicio reteta miraculoasa sau vreun guru care sa vina sa te scoata din asta.
Eu sunt convinsa ca ai sa reusesti, odata constientizata problema este imposibil ca la un moment dat sa nu se produca declic-ul.🤗
👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Ambasador »

Mi-am făcut un inventar a tot ceea ce mi s-a întâmplat. Emoțional, a început să-mi slăbească dorința în cea de-a șaptea zi. Am simțit inca de dimineață că îmi va fi tot mai greu.. Mental, am gandit-o abia spre seară și am cerut ajutor.. Apoi am fost bine. A doua zi, spre seară, într-o secundă cred, eram cu paharul in mana. Am rememorat toate trăirile, tot ce mi-a menținut abstinenta.. și am plans pentru neputința mea. Stiam ce m-a ajutat, dar mai știam si că va trebui sa schimb inca multe, in profunzime..
Alcoolul face rau, greu de găsit lacătul potrivit pentru el.
Incerc să mă liniștesc, sa o pot lua din nou de la început. Nu am de ales!
Va mulțumesc! Contează sa nu simti singurătatea. Contează sa fii înțeles!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de HOPE »

Ambasador scrie:Mi-am făcut un inventar a tot ceea ce mi s-a întâmplat. Emoțional, a început să-mi slăbească dorința în cea de-a șaptea zi. Am simțit inca de dimineață că îmi va fi tot mai greu.. Mental, am gandit-o abia spre seară și am cerut ajutor.. Apoi am fost bine. A doua zi, spre seară, într-o secundă cred, eram cu paharul in mana. Am rememorat toate trăirile, tot ce mi-a menținut abstinenta.. și am plans pentru neputința mea. Stiam ce m-a ajutat, dar mai știam si că va trebui sa schimb inca multe, in profunzime..
Alcoolul face rau, greu de găsit lacătul potrivit pentru el.
Incerc să mă liniștesc, sa o pot lua din nou de la început. Nu am de ales!
Va mulțumesc! Contează sa nu simti singurătatea. Contează sa fii înțeles!
🤗🤗🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Ambasador »

🤗
Ultima oară modificat 27 Mar 2021, 07:56 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Nalina »

Dora, in tine sta puterea de a-ti cauta si gasi resursele pentru a rupe barele coliviei in care simti ca esti acum. Cauta in tine, acolo adanc, unde te doare cel mai tare. Plange-ti durerea, neputinta, tristetea, plange-le la modul propriu, tu cu tine, cat de mult poti si de cate ori ai ocazia. Te vei simti mai bine dupa si poate vei intrezari nu doar intuneric. Imi pare rau pentru tristetea care te incearca...
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Nalina »

Uite un mesaj din 2012; pare mai degraba pragmatic decat profund. Dar poate te ajuta.


"RelusVeteran

Re: Un pas mic

Răspunsul #11 scris

Mesaj15 Feb 2012, 09:00

Invatam uneori prea tarziu despre importanta imaginii de sine, desi sta la baza personalitatii noastre. Imaginea de sine este rezultatul reusitelor si esecurilor noastre, ea poarta amprenta modului in care am fost tratati de ceilalti, mai ales in copilarie. Odata formata noi o o socotim adevarata si ne vom comporta asa cum credem ca suntem. Cel care se crede un ratat va face in asa fel incat sa rateze, iar cea care se socoteste neatragatoare va gasi o cale sa-si demonstreze ca imaginea personala este corecta.
Cand eu mi-am schimbat perceptia despre mine automat am schimbat si atitudinea celor din jurul meu. Primeam mila desi ceream ajutor. ma autoizolam. Trista cronic. Ideile fixiste negative polueaza gandirea, sufoca realitatea – si ajung sa te imbolnaveasca de-a dreptul fizic prin scaderea imunitatii organismului.
Cu totii avem o imagine mentala a noastra, creata din propriile convingeri despre noi insine. Aceste convingeri s-au format la randul lor din experientele trecutului, umilinte si triumfuri,din felul cum au reactionat altii fata de noi. O imagine de sine realista , pozitiva duce la o viata implinita, sporeste performantele in orice domeniu.
Echilibrul poate fi atins; este un lucru personal – nu e ceva palpabil- fiecare il poate descoperi pe al lui.
Constientizarea personala constituie primul pas ; faptul ca recunosti ca ai o problema ce tine de perceptia asupra ta(bei necontrolat), greutate corporala neadecvata, stil vestimentar prost interpretat, viata dezordonata si nesanatoasa.
Urmatorul pas vine logic – trebuie sa vrei si sa lasi lenea si “maine” sau “de luni ma apuc” deoparte.
Sa accepti ca ai nevoie de informatie de la oameni cu experienta, sa cauti surse variate .
Sa intelegi ca realizarea personala tine de fiecare in parte .Pentru unii inseamna bani si bunuri personale, pentru altii o viata de familie, pentru altii o viata de cautari spirituale si intelectuale.
Trebuie sa intelegi ca succesele ridica imaginea de sine si esecurile o coboara.
Daca ne percepem realist acumuland succesele, pastrandu-ne increderea in noi in ciuda esecurilor putem ajunge la un nivel de sanatate fizica si psihica optim, la o armonie a noastra cu cei din jur si cu noi insine.
Iti doresc un drum fara hopuri di cat mai lin."
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Ambasador »

🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de HOPE »

Bună dragilor!🙋
🍮🍰🍮🍵
Dora, ești minunată, ești femeie deșteaptă, mamă.
Nu lăsa acest nenorocit să ți domine existența.
Noi avem o stimă de sine grav scăzută, încearcă să depășești asta. Iubește te mai mult, nu i greșit și act de egoism așa cum credeam eu.
Freedom, îmi spunea des asta 'iubește te' și lasă le și lasă-l pe Domnul'.
🤗😚
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns