021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Re: Ceainaria ALCOHELP

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Vbc »

Eu cred ca sinceritatea, dar aia cu tine cand te privesti dimineata in oglinda si esti singur tu cu tine, nu aia declarativa sau afisata, este de mare, mare ajutor in abstinenta.>>> 👍🏻
In timpul consumului nu prea ma priveam in oglinda, dimineața aveam o față .... ca după 20 de ani , de box

Un exercitiu pe care ar trebui sa-l facem cu totii, cat mai des.>> asa este :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de HOPE »

Vbc scrie:Eu cred ca sinceritatea, dar aia cu tine cand te privesti dimineata in oglinda si esti singur tu cu tine, nu aia declarativa sau afisata, este de mare, mare ajutor in abstinenta.>>> 👍🏻
In timpul consumului nu prea ma priveam in oglinda, dimineața aveam o față .... ca după 20 de ani , de box

Un exercitiu pe care ar trebui sa-l facem cu totii, cat mai des.>> asa este :)
VBC, fii atent ce te invat, nu mi-o lua in nume de rau, ti-o spun cu sinceritate si prietenie.
Cand vrei sa citezi un mesaj, ai optiunea de a cita: "semnul acesta se afla in dreapta sus la fiecare mesaj, dai clic pe el si astfel se va intelege la ce mesaj faci referire.😉Altfel, nu se intelege nimic si este si greu de urmarit mesajul tau. No ofense!🙂
Fa Rai din ce ai!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Vbc »

Ok, mulțumesc!
chiar nu știam :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de tudor »

Hope!
Eu pentru abstinența mea particip in direct la trei grupuri AA pe WhatsApp unde. Nu este se fă face filozofie ci se discută despre cum să stăm departe de alcool în viziunea AA și din experiența personală.
Seara la alegere am două grupuri AA online la nivel de oraș ori vorbesc la telefon cu prietenii in recuperare.
De exemplu în timpul acesta când am început mesajul am fost sunat de un membru al forumului care a scris topicul "Întoarcerea la Izvoare".
"Antrenamentul" zilnic este cheia abstinenței continue.
Și prezența pe forum mă ajută .
Cât despre oglindă și privitul cu onestitate .
In timpul băutului compulsiv, spre final, nu mă mai puteam privi în oglindă.
Acum sunt recunoscător pentru abstinența mea, nu mă pot pupa in oglinda că nu sunt Narcis dar mi -a crescut stima de sine pierdută în anii de consum.
In înțelesul meu stima de sine nu este tot una cu MÂNDRIA (deșartă).
Și un citat pe care îl am de la sponsorul meu AA chiar de la începutul abstinenței mele:
"Bărbatul din oglindă

Când obţii ceea ce vrei în lupta pentru tine însuţi; Şi te simţi rege pentru o zi; Mergi la oglindă şi uită-te le imaginea ta. Şi vei vede ceea ce are să-ţi spună.
Şi pentru că nu soţia, familia sau prietenii Sunt cei care sunt judecătorii modului prin care tu treci prin viaţă; Persoana care te priveşte din oglindă este accea a cărei judecată şi verdict contează în viaţa ta.
S-ar putea ca unii să te considere direct; Şi să te considere o persoană minunată; Dar imaginea din oglindă te va numi o persoană de nimic dacă nu poţi să o priveşti direct în faţă.
Trebuie să mulţumeşti bărbatul care te priveşte din oglindă, nu contează restul; Pentru că el este cel care va fi cu tine până la sfârşit, orice s-ar întâmpla; Iar tu ai trecut peste cel mai dificil test dacă bărbatul care te priveşte din oglindă este prietenul tău.
Poţi să păcăleşti oamenii de-a lungul vieţii tale; Să primeşti bătăi pe umăr în semn de prietenie; Dar recompensele finale vor fi lacrimi şi dureri în suflet dacă ai înşelat bărbatul din oglindă."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de HOPE »

Multumesc pentru impartasire!🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Ambasador »

HOPE scrie:Si, cum abstineta cum mai stati?😇 Ce-ati mai facut pentru consolidarea ei?

Eu cred ca sinceritatea, dar aia cu tine cand te privesti dimineata in oglinda si esti singur tu cu tine, nu aia declarativa sau afisata, este de mare, mare ajutor in abstinenta. Un exercitiu pe care ar trebui sa-l facem cu totii, cat mai des.🤗
Buna, Hope!
Este a sasea zi de abtinere, in ce ma priveste. Au fost zile cu mult lucru mental pentru mine, multa introspectie. Altfel, simteam ca nu pot reusi, pur si simplu! Incerc sa-mi gasesc linistea interioara, indiferent de perturbatiile de peste zi, indiferent de tensiunile aparute. Incerc sa le gestionez cat pot. Repet adesea in gand ”Azi, nu breau”! E un exercitiu facut des, de foarte, foarte multe intr-o zi.
Restul... e tacere! Si respect fata de adictia asta atat de cumplita. Greu scapam ea. Acum stiu! ..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de Ambasador »

🙏😘🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de HOPE »

Multumesc fetelor si ma bucur pentru fiecare in parte!🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de HOPE »

Bună tuturor!
Lăsând de o parte discuțiile de pe topicul sondaj ar trebui să analizăm obiectiv și să vedem ce ne a adus bun forumul fiecăruia în parte.
Eu una, n am avut prea multe pârghii la îndemână, cel puțin la început de abstinența în afară de forum.
Așteptam de multe ori cu sufletul la gură să întru, să mi se răspundă. Înainte era multă activitate pe forum, se scria mult, se formaseră bisericuțe în care erai sau nu acceptat. Ți se răspundea sau erai ocolit voit.
Cu toate astea nu m am dat bătută, mi am stabilit o țintă și m am ținut de ea. Ca eu să fiu bine a trebuit să trec prin multe și asta din cauza băuturii, dar și din cauza unor uzeri "bine intenționați ".
Terapie nu am făcut, iar AA pentru mine a însemnat pasul hotărâtor de a întra în abstinența.
Nicicum nu trebuia să mai beau, să fiu nevoită să merg la grup AA ca un roboțel, să repet aceleași texte, rugaciuni. Nu aș fi putut, nu mă regăseam și nu mă vedeam făcând asta pe termen lung.
Nu contest ajutorul pe care îl oferă această comunitate, însă clar nu i pentru mine.
Am cunoscut oameni minunați, membri AA, însă înainte de asta îi știam de pe forum.
Așadar pentru mine tot forumul rămâne ajutorul meu , cu bune și rele. Și voi considera pana la sfârșitul zilelor mele că de aici mi am dobândit abstinența. Și este meritul meu pentru că am știut cum să fac față tuturor provocărilor apărute de a lungul drumului.
Tot ce vreau să vă spun este să nu renunțați și la fărâma de speranță pe care o aveți la îndemână. Nu năruiți ce ați construit până acum.
Aici în mica noastră comunitate, în bula noastră numită forum se poate dobândi abstinența, trebuie doar să vrei și să ți dorești asta mai mult decât orice.
Gânduri bune și înțelepte! 🤗
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Re: Ceainaria ALCOHELP

Mesaj de HOPE »

Va trece și asta, toate trec la un moment dat, forumul va exista în continuare după ce se vor așeza lucrurile, vor apărea noi useri pentru că după cum vedeți boala n a fost eradicata. Însă voi, tu Vizitator1@345, când îți va fi greu ce ve face? 🤔
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns